Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Historia Szkoły

Kategoria:

         Szkoła Podstawowa w Kiczorach im. bł. Jana Pawła II. położona jest w małej, przeuroczej miejscowości Kiczory pod Babią Górą. Społeczność Kiczor liczy około 560 mieszkańców zajmujących 147 domów. Dyrektorem szkoły od wielu już lat była mgr Helena Omylak, obecnie jest Dyrektorem mgr Dominika Karkoszka. Nowy, przestronny i zadbany budynek szkoły, sprawia, że istnieją w nim bardzo dobre warunki do pracy dydaktycznej, dożywiania uczniów oraz prowadzenia Przedszkola dla dzieci z Gminy Lipnica Wielka, które istnieje od września 2001r. W okresie wakacji szkoła jest miejscem wypoczynku dla młodzieży głównie z Warszawy i Krakowa.

     Dzięki dobrze przygotowanej kadrze i mało licznym klasom, szkoła oferuje   bardzo dobre warunki do nauki, a także rozwijania własnych zainteresowań. W szkole działają różne koła zainteresowań: zajęcia – przygotowanie do Sprawdzianu , kółka: czytelniczo-recytatorskie, historyczne, biblijno-misyjne, matematyczne , bibułkarstwo, sportowe.

           Nauczyciele organizują i umożliwiają uczniom udział w różnych konkursach na szczeblu szkolnym, gminnym, krajowym. Grupa dziecięcych muzyków wraz z grupą kolędniczą pod opieką Pana Ludwika Młynarczyka promuje szkołę , Kiczory i gminę. Otwartość , wrażliwość nauczycieli i wychowawców sprawia, że uczniowie naszej szkoły mogą czuć się bezpiecznie, że każdy z nich jest ważny i może liczyć na wszelką pomoc. Rada pedagogiczna wraz z pracownikami obsługi dbają o to, aby kształtować mądrych
i odpowiedzialnych ludzi, aby nasi uczniowie wychowywali się w poczuciu bezpieczeństwa , a szkoła kojarzyła się im z miejscem, gdzie zdobyli wiedzę i nauczyli się jak podejmować nowe wyzwania, które stoją przed nimi. Wśród absolwentów naszej szkoły są inżynierowie, prawnik i księża, obecnie wiele młodzieży kształci się w szkołach średnich i z powodzeniem podejmują studia na wyższych uczelniach.

         Od 07.01.2004 r. w budynku szkoły podstawowej w Kiczorach mieści się stała ekspozycja zbiorów ks. Władysława Pilarczyka. Zawiera ona „810 medali ułożonych tematycznie( Jan Paweł II, seria królewska, sławni pisarze i wielcy Polacy, medale o tematyce powstańczej, Józef Piłsudzki, wydane przez Księdza itd.) większość z nich wykonane
z wykonane z brązu, ale są także pozłacane i posrebrzane; obrazy na szkle malowane i olejne o tematyce religijnej oraz orawskiej i rodzinnej, 7 rzeźb sakralnych i świeckich oraz 93 różnorodne dokumenty związane z życiem księdza Władysława ( 13 zdjęć, 19 legitymacji, 45 dokumentów i 16 dyplomów)” .(cyt.- Gminne Nowiny nr 8(528)) .

       Powyższe zbiory są dostępne dla zainteresowanych, po wcześniejszym kontakcie
z dyrektorem szkoły- p. Dominiką Karkoszka (tel. 18 2634515).

  

   W dniu 13.11.2012 r. odbyła się podniosła uroczystość nadania Imienia Bł. Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Kiczorach. Mszę św. odprawił i dokonał poświecenia sztandaru Jego Ekscelencja Kardynał Stanisław Dziwisz.