Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Wycieczka do Wrocławia

Kategoria:

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Dnia 20-21 listopada 2024 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach wybrali się na pełną atrakcji dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Wyruszyli autokarem o godz. 6 rano i po około sześciu godzinach jazdy dotarli na miejsce. Wizytę rozpoczęli od zwiedzenia z przewodnikiem malowniczego Ostrowa Tumskiego – znaną wszystkim urokliwą wrocławską wyspę. Tam uczestnicy wycieczki podziwiali piękną katedrę oraz spacerowali po Moście Tumskim, na którym wisi mnóstwo kłódeczek zawieszanych przez zakochane pary. Młodzież zwiedziła również najciekawsze budowle zabytkowe Wrocławia - kościół Marii Panny na Piasku, czy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejnym punktem wycieczki był Rynek Starego Miasta. Przepiękna starówka, niesamowity późnogotycki ratusz zachwyciły wszystkich. Zobaczyli Ratusz, który jest perłą świeckiej architektury gotyckiej w Europie, wrocławski Rynek z kolorowymi kamienicami, placem Solnym oraz rozpoczęli poszukiwania sławnych wrocławskich krasnali. Następnie zwiedzili bulwary nadodrzańskie, Halę Targową oraz Ossolineum.                                                                  

          Kolejnym punktem programu była Panorama Racławicka, która ukazuje artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami, stoczonej w okolicach wsi Racławice 4 kwietnia 1794r. Pejzaż z tej lokacji został przedstawiony realistycznie wg szkiców terenowych przygotowanych przez Kossaka, Stykę i Bollera w kwietniu 1893 roku. Obraz ukazuje najważniejsze, zdaniem twórców, momenty bitwy. Na obrazie zostali przedstawieni uczestnicy bitwy, m.in. naczelnik Tadeusz Kościuszko.

Drugiego dnia, po śniadaniu uczniowie z opiekunami wyruszyli na zwiedzanie niezwykle bogatego w egzotyczną zwierzynę Wrocławskiego Zoo oraz Afrykarium. Była to niezwykła lekcja przyrody. Afrykarium to obiekt, który prezentuje życiodajne wody Afryki. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane z środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby  mogli podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości  18 m. Widzieli również pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentowały zaś ogromne krokodyle, bujna roślinność oraz piękne, różnorodne ptaki. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali wrocławskie tereny wystawowe z Halą Stulecia, Pawilonem Czterech Kopuł wraz z Iglicą .

Ostatnim etapem wycieczki było nowoczesne centrum wiedzy o wodzie, czyli Hydropolis. Centrum to łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Przechodząc przez poszczególne rejony centrum,  młodzież słuchała przewodnika oraz multimedialnej opowieści o życiodajnej wodzie. Nie było  okazji do nudy.

Nieubłaganie nadszedł czas powrotu, toteż o godzinie 15.00 wszyscy uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną. Dzięki przemyślanemu programowi wycieczki, doborowi profesjonalnych przewodników oraz wspaniałej atmosferze wycieczka do Wrocławia na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.