Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Lesnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego

Kategoria:

SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM BABIOGÓRSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

9 września 2024 w klasach l-lll odbyło się spotkanie z zakresu edukacji przyrodniczej prowadzone przez pana Tomasza Urbańca-  edukatora Babiogórskiego Parku Narodowego.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat głuszca- ptaka , który jest największym przedstawicielem kuraków leśnych, wielkością zbliżony do indyka i żyje na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Ptak ten objęty jest ochroną.

Na zakończenie uczniowie mogli sprawdzić zdobytą wiedzę, biorąc udział w quizie. Każdy uczeń za prawidłowo udzieloną odpowiedź, otrzymał drobne upominki od prowadzącego.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25

Kategoria:

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE

ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

 

Dnia 2 września, po uroczystej mszy świętej w Kaplicy, gdzie wspólnie, pod przewodnictwem ks. Radosława Korkosza modliliśmy się o Boże błogosławieństwo na cały rok szkolny dla nas wszystkich,  odbyło się w naszej szkole  uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. 

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Polski . Nowy Pan Dyrektor Tomasz Kramarz serdecznie powitała uczniów oraz ich rodziców, grono pedagogiczne i wszystkich pracowników.

Następnie przedstawicielki z Rady Rodziców podziękowały Paniom: Dominice Karkoszce i Marii Flaszczyńskiej za pracę i wielkie serce włożone w rozwój naszej szkoły w ostatnich latach.  Pan Krzysztof Wziątek zaś w kilku słowach przedstawił  nam okoliczności wybuchu  II Wojny Światowej upamiętniając w ten sposób 85 rocznicę tego wydarzenia.

Na koniec Pan Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli  oraz wychowawców poszczególnych klas. Życzył wszystkim wielu sukcesów oraz ciekawych wyzwań edukacyjnych. Zwrócił się też do uczniów życząc im, aby czas spędzony w szkole był radosny, bezpieczny i obfitujący w wiele sukcesów.  Po uroczystości wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do klas.

            Na cały rok szkolny wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo siły i wytrwałości w zdobywaniu nowej wiedzy i pokonywaniu wszelkich trudności.

Dzień sportu szkolnego

Kategoria:

                                                                                 DZIEŃ SPORTU

Dnia 29.05.2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu, który podobnie jak i w poprzednim roku spędziliśmy w terenie, gdzie wykonywaliśmy zadania na  stacjach ruchowych. Za nim jednak wyruszyliśmy w trasę odwiedził nas Wójt Gminy Lipnica Wielka- Mateusz Lichosyt wraz z panią dyr. CUW-u Marzeną Michalak, którzy życzyli wszystkim uczniom wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka i podarowali im kosz słodkości i grę integracyjną.  

Następnie ruszyliśmy w teren. Na początku musieliśmy pokonać tor sprawnościowego na boisku sportowy, następnie ruszyliśmy za strzałkami w kierunku OSP w Kiczorach. Na  trasie uczniowie docierali do wyznaczonych punktów, gdzie były różne zadania do wykonania,  np. szukanie woreczków, gra w klasy, odszukiwanie hasła ukrytego na drzewach i drodze, gra w kółko i krzyżyk , gra w zbijaka, turlanie po torze piłki, skakanie przez gumę, czy przeciąganie liny.

Metą ukończenia wszystkich zadań był szkoła, gdzie uczniowie mogli odpocząć i poczęstować się pizzą, zamówioną przez Radę Rodziców. W tym dniu mimo upału wszyscy uczniowie wraz z opiekunami sprawili się wzorowo i wytrwale. Uczniowie aktywnie spędzili czas ze swoimi rówieśnikami oraz podnosili swoją sprawność fizyczną. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w imprezie a p. Zosi Kowalczyk za przygotowanie trasy i stacji ruchowych.

Wycieczka młodszych klas do Inwałdu

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS I-III DO INWAŁDU

Rok szkolny należy pozytywnie zakończyć. Takim akcentem była wycieczka klas I- III do Parku Rozrywki i Parku Miniatur w Inwałdzie. 28 maja 2024 r. uczniowie  o 7:30 wyruszyli autokarem w trasę. Około godziny 10 dotarli na miejsce. Zaczęli zwiedzanie od Warowni i poznania dawnych metod torturowania ludzi. Później krótki odpoczynek i przeszli do Parku Miniatur i Parku Rozrywki, które pozwoliły im się zintegrować. Tam korzystali z młyńskiego koła i innych atrakcji. Nie lada wyzwaniem był zielony labirynt wykonany z żywopłotu, który dawał przyjemny cień po spacerze na spieczonych słońcem alejkach ,,świata”. Uczniowie polubili jeszcze komnaty strachu, nie można było również nie odwiedzić Kina 5d.

Ostatnim etapem wycieczki był rejs statkiem po Jeziorze Mucharskim w Świnnej Porębie. Była to nie lada przeżycie dla naszych małych podróżników. Wszyscy szczęśliwi i z  uśmiechem na twarzy wrócili do domu.

 

Żywa lekcja historii

Kategoria:

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W dniu 7 marca 2024 r. uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii.
W czasie niej dowiedzieli się jak wyglądała droga Polski do odzyskania niepodległości - od powstania kościuszkowskiego, poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, aż do pierwszej wojny światowej. Uczniowie poznali również ubiory kosynierów, legionistów polskich z czasów wojen napoleońskich, mundury Polaków walczących pod okupacją zaborców z Prus i Rosji, a także mundur i wierną klacz "Kasztankę" Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wielkim plusem lekcji była możliwość czynnego wzięcia udziału w niej naszych uczniów poprzez przymierzenie kostiumu z epoki i wcielenie się w odgrywaną postać.
Lekcja bardzo się naszym uczniom podobała i mamy nadzieję, że niedługo znowu będziemy mogli wziąć udział w kolejnym ciekawym spotkaniu z historią.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kategoria:

APEL Z OKAZJI 3 MAJA

W środę 7 maja 2024 roku odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas akademii uczniowie przedstawili historię jej powstania. Na szkolnej scenie nie zabrakło twórców Konstytucji 3 maja wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele, który zaprzysiągł konstytucję. Uczniowie starali się podkreślić, jak ważna jest znajomość historii swojego kraju, w myśl słów Jana Pawła II: “Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Próbowali odpowiedzieć na pytania, czym aktualnie dla nas są hasła takie jak: Wolność, Naród, Ojczyzna.

Pani Dyrektor zaapelowała do zgromadzonych, aby zastanowić się nad istotą tego dnia w życiu każdego Polaka, a także nieustannie doceniać wolność i niezależność naszego kraju. Podziękowała również uczniom klas: VI i V  za przedstawienie tej lekcji historii, a Panu Krzysztofowi Wziątkowi  za przygotowanie szkolnej akademii.

Dzień ziemi

Kategoria:

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia obchodzimy święto naszej planety i wszystkich ekologów. To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, aby była zdrowa, piękna i czysta.        W związku z tym w tym dniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który przedstawiła klasa VI pod opieką p. Heleny Omylak.

W części artystycznej uczniowie przybliżyli nam problemy dotyczące zagrożeń naszej planety. Przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym. Młodzi artyści podkreślili, że najlepszym prezentem dla Ziemi jest nasza codzienna ekologiczna troska - dokręcony kran, zgaszenie niepotrzebnej żarówki, oddanie do neutralizacji zużytych baterii, odpowiednie zachowanie w lesie i na łące. Występy uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.

Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

Kategoria:

APEL WIELKANOCNY

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 27 marca 2024 r., uczniowie z klasy      III i II przygotowali montaż słowno- muzyczny w postaci drogi krzyżowej, która była krótką refleksję nad wydarzeniami, które poprzedziły zmartwychwstanie Pana Jezusa i przez które dokonało się dzieło naszego odkupienia. Piosenki uświetniły ten krótki apel. Na koniec zostały złożone życzenia, aby Zmartwychwstały Chrystus udzielił wszystkim łaski silnej wiary, niezłomnej nadziei i gorącej miłości oraz przemienił serca zatwardziałe, nieczułe na ludzką krzywdę, pałające zazdrością i wlał w nie ogrom życzliwości, która będzie emanować na innych.

 

Na zakończenie spotkania p. Maria Flaszczyńska podziękowała wszystkim zaangażowanym  w przygotowanie uroczystości oraz złożyła całej społeczności szkolnej  najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Kategoria:

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

25 marca  2024 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, w którym brali udział uczniowie klasy IV pod "czujnym okiem" pani Agaty Barszcz. Uczniowie przedstawili nam cztery podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w bardzo ciekawy sposób, a mianowicie przedstawili cztery skecze i piosenki na ten temat.

Mali aktorzy przedstawili zagrożenia płynące z nieodpowiedniego korzystania z sieci w badzo obrazowy sposób - nawet pokazali rozmowę na jednym z portali społecznościowych tak, że uczestnik był świadkiem calego zdarzenia. Oczywiście nie zabrakło również wskazówek gdzie szukać pomocy, jak się zachować i jak wyjść z opałów obronną ręką.

Pierwszy dzień wiosny w naszej Szkole

Kategoria:

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się apel. Podczas apelu uczniowie klasy II pod opieką p. Marii Polańskiej- Nowak odegrali scenę chodzenia z gaikiem oraz topienia Marzanny, oprócz tego zaprezentowali dwie piosenki o tematyce wiosennej.

 W tym roku szkolnym postanowiliśmy powitać wiosnę również szalonymi fryzurami. Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najbardziej fantazyjny kapelusz oraz fryzurę wiosenną. Na korytarzach naszej szkoły zaroiło się od fantazyjnych i kolorowych uczesań. Naszym uczniom puściły wodze fantazji i mogliśmy oglądać naprawdę zjawiskowe upięcia i konstrukcje na włosach. Jury konkursowe miało niemały problem z wyborem najciekawszych fryzur.

Ołówek dla dzieci w Afryce

Kategoria:

Dziękujemy za zaangażowanie się w akcję charytatywną Podaruj ołówek  dla dzieci z Afryki. Uczniowie bardzo chętnie kolejny raz wsparli swoją ofiarnością fundację Missions of love tym razem przekazując ołówki najbardziej potrzebującym dzieciom w Afryce.

Kino w szkole w Kiczorach

Kategoria:

                                                           KINO W SZKOLE

 

 4 marca 2024 r. nasi uczniowie wzięli udział w seansie filmowym, podczas którego obejrzeli pełnometrażowy film, pt. "Leo". Animowana komedia muzyczna o dorastaniu, opowiadająca o ostatnim roku szkoły podstawowej widzianym oczami klasowego zwierzaka przypadła im do gustu. Ten zmęczony życiem gad od dekad przebywa w tej samej sali lekcyjnej, dzieląc terrarium z żółwim kumplem. Gdy Leo dowiaduje się, że został mu tylko rok życia, postanawia uciec na wolność, ale zamiast tego zostaje wplątany w problemy nerwowych uczniów i pewnego wrednego pedagoga. Tym samym lista rzeczy, które powinien zrobić przed śmiercią, okazuje się wyjątkowo dziwaczna, ale za to jakże fascynująca...

 Wspólnie z uczniami zamieniliśmy korytarz w salę kinową. Okazało się, że taka forma spędzania czasu w szkole służy nie tylko rozrywce, ale też edukuje, integruje i kształtuje wrażliwość u młodych widzów. 

Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kategoria:

Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci

Żołnierzy Wyklętych

 

1 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest żołnierzom II konspiracji - antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Stalinowi.

     Uczniowie klas   0 i III wzięli udział w prezentacji multimedialnej oddającej rzeczywistość tamtego czasu. Przedstawione zostały informacje oddające miejsca, charakter oraz zakres walk Polaków o suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej.

    Krótkie, pobudzające wyobraźnię filmiki i piosenki  o Żołnierzach Wyklętych złożyły się na całość uroczystości, która uświadomiła nam, że zawsze powinniśmy mieć w pamięci bohaterów, którzy w godzinie próby "zachowali się jak trzeba".

Standardy ochrony małoletnich w Szkole Podstawowej W Kiczorach

Kategoria:

Załącznik do Zarządzenia Nr 4/2024 r. Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach w sprawie Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

STANDARDY

OCHRONY MAŁOLETNICH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

Kiczory, 2024 r.

Spis treści:

ROZDZIAŁ 1. 5

WSTĘP I PODSTAWOWE TERMINY.. 5

ROZDZIAŁ 2. 7

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY UCZNIEM  A PERSONELEM SZKOŁY, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH.. 7

ROZDZIAŁ 3 ……………………………………………………………………………………………….11

WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE …………………………………………….11

ROZDZIAŁ 4. 14

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA UCZNIÓW... 14

ROZDZIAŁ 5. 16

ZASADY I PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO.. 16

ROZDZIAŁ 6 ……………………………………………………………………………………………….17

SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO …………………………………………………………………………………………17

ROZDZIAŁ 7. 18

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH MAŁOLETNIEGO.. 18

ROZDZIAŁ 8. 19

ZASADY OCHRONY WIZERUNKU UCZNIA.. 19

ROZDZIAŁ 9 ……………………………………………………………………………………………….20

ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET. PROCEDURY OCHRONY UCZNIÓW PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI  W INNEJ FORMIE …………20

ROZDZIAŁ 10 ……………………………………………………………………………………………...21

ZASADY USTALENIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA    21

ROZDZIAŁ 11 21

PROCEDURY OKREŚLAJĄCE ZAKŁADANIE „NIEBIESKIE KARTY”. 21

ROZDZIAŁ 12. 25

ZASADY AKTUALIZACJI STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH ORAZ ZAKRES KOMPETENCJI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU SZKOŁY DO STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH.. 25

ROZDZIAŁ 13. 26

ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/OPIEKUNOM PRAWNYM I UCZNIOM STANDARDÓW DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA.. 26

ROZDZIAŁ 14. 26

MONITORING STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH.. 26

ROZDZIAŁ 15 ……………………………………………………………………………………………...27

PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ  O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO, ZAWIADAMIANIE SĄDU OPIEKUŃCZEGO ORAZ OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA WSZCZYNANIE PROCEDURY "NIEBIESKIE KARTY" oraz  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJACYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA ………………………………………………………………………….27

ROZDZIAŁ 16. 27

ZAPISY KOŃCOWE.. 27

ZAŁĄCZNIKI

 


 

Akty prawne na podstawie, których oparte są Standardy Ochrony Małoletnich:

1)   Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.);

2)   Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606);

3)   Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
(t. j. Dz. U. 2021 r. poz. 1249);

4)   Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 1138 ze zm.);

5)   Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (t. j. Dz.U. z 1991 Nr 120 poz. 526 ze zm.);

6)   Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870).

7)   Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

8)   Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
 i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

9)   Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.).


 

ROZDZIAŁ 1

WSTĘP IPODSTAWOWE TERMINY

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników szkoły jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy  szkoły traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik szkoły, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.

 

§1.

Ilekroć w niniejszych Standardach jest mowa bez bliższego określenia o:

1)   Dyrektorze Szkoły, Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

2)   Szkole, jednostce – należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach;

3)   Zespole interwencyjnym- należy przez to rozumieć osoby powołane przez Dyrektora,
w skład którego wchodzą wychowawca, specjaliści, inne osoby mające wiedzę o krzywdzeniu dziecka.

4)      pracowniku – należy przez to rozumieć wszystkich pracowników pedagogicznych oraz wszystkich pracowników obsługi zatrudnionych na podstawie umowy
o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy wolontariackiej w Szkole Podstawowej
im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

5)   partnerze współpracującym ze Szkołą należy przez to rozumieć uczelnię kierującą studenta w celu odbycia praktyki lub osoby wykonujące zadania zlecone na terenie Szkoły na mocy odrębnych przepisów (np. pielęgniarka, higienistka, fotograf i inne osoby);

6)   uczniu/dziecko– należy przez to rozumieć każdą osobę uczęszczającą do Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

7)   małoletnim dziecku– należy przez to  z kodeksem cywilnym osobę od urodzenia do ukończenia 18 roku życia;

8)   opiekunie ucznia– należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji i stanowieniu o małoletnim, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun prawny oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem);

9)   przedstawiciel ustawowy – należy przez to rozumieć rodzica bądź opiekuna posiadającego pełnię władzy rodzicielskiej lub opiekuna prawnego (osobę reprezentującą małoletniego, ustanowioną przez sąd, w sytuacji, gdy rodzicom nie przysługuje władza rodzicielska lub gdy rodzice nie żyją);

10)    zgodzie opiekuna małoletniego– należy przez to rozumieć zgodę co najmniej jednego
z rodziców małoletniego. Jednak w przypadku braku porozumienia między opiekunami małoletniego należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny;

11)    krzywdzeniu małoletniego– należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Szkoły lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie. Krzywdzeniem jest:

a)      przemoc fizyczna– jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być m. in. złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne. Przemoc fizyczna powoduje lub może spowodować utratę zdrowia bądź też zagrażać życiu,

b)   przemoc emocjonalna– to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie małoletniego, nieustanna krytyka, wciąganie małoletniego w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie małoletniemu wymagań
i oczekiwań, którym nie jest on w stanie sprostać,

c)    przemoc seksualna– to angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym
(np. dotykanie małoletniego, współżycie z małoletnim) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm),

d)   przemoc ekonomiczna – to niezapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka, m.in. odpowiedniego odżywiania, ubrania, potrzeb edukacyjnych czy schronienia,
w ramach środków dostępnych rodzicom lub opiekunom. Jest to jedna z form zaniedbania,

e)    zaniedbywanie– to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych małoletniego przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, braku dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego;

12)    dane osobowe ucznia– należy przez to rozumieć wszelkie informacje umożliwiające identyfikację ucznia Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

13)    osobie odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Małoletnich - koordynator– należy przez to rozumieć wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach, pracownika sprawującego nadzór nad realizacją niniejszych Standardów;

14)    osobie odpowiedzialnej za Internet– należy przez to rozumieć wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły pracownika, sprawującego nadzór nad korzystaniem z Internetu przez uczniów na terenie Szkoły oraz nad bezpieczeństwem małoletnich w Internecie.

 

ROZDZIAŁ 2

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY UCZNIEM
A PERSONELEMSZKOŁY
, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH

§2.

1.    Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników:

1)   Dyrektor Szkoły, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem uczniów lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr;

2)   Dyrektor Szkoły uzyskuje informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności należy założyć konto w systemie teleinformatycznym. Konto podlega aktywacji dokonywanej przez biuro informacji;

3)   Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie
w Rejestr, jest ogólnodostępny - nie wymaga zakładania konta;

4)   Informacje zwrotne otrzymane z systemu teleinformatycznego Dyrektor drukuje i składa do części A akt osobowych, związanych z nawiązaniem stosunku pracy. To samo dotyczy Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestr. Przy czym w przypadku tego drugiego Rejestru wystarczy wydrukować stronę internetową, na której widnieje komunikat, że dana osoba nie figuruje w rejestrze;

5)   Dyrektor od kandydata pobiera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności;

6)   Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z małoletnimi.

7)   Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz
z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi;

8)   Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

2.      Wzór oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych stanowi załącznik 1 do niniejszych Standardów.

§3.

1.    Zasady bezpiecznych relacji personelu Szkoły z jego uczniami:

1)   podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel Szkoły jest działanie dla dobra ucznia i w jego interesie. Personel traktuje ucznia z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec ucznia w jakiejkolwiek formie;

2)   zasady bezpiecznych relacji personelu z uczniami obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy;

3)   znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.

2.      Partnerzy współpracujący ze szkołą np. student, osoba prowadząca warsztaty dla uczniów podpisuje oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich załącznik nr 2.

3.    Pracownik Szkoły zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z uczniami
i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec ucznia są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych uczniów.

4.    Pracownik Szkoły w kontakcie z uczniami:

1)   zachowuje cierpliwość i odnosi się do ucznia z szacunkiem;

2)   uważnie wysłuchuje uczniów i stara się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku;

3)   nie zawstydza ucznia, nie lekceważy, nie upokarza i nie obraża;

4)   nie krzyczy, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie);

5)   nie ujawnia wrażliwych informacji o uczniu osobom do tego nieuprawnionym, dotyczy to również ujawniania jego wizerunku, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej, prawnej. Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r.

4.    Decyzje dotyczące ucznia powinny zawsze uwzględniać jego oczekiwania, ale również brać pod uwagę bezpieczeństwo pozostałych uczniów.

5.    W przypadku konieczności rozmowy z uczniem na osobności, pracownik powinien poprosić innego pracownika o uczestniczenie w rozmowie.

6.    Pracownikowi Szkoły nie wolno w obecności uczniów niestosownie żartować, używać wulgaryzmów, wykonywać obraźliwych gestów, wypowiadać treści o zabarwieniu seksualnym.

7.    Pracownikowi Szkoły nie wolno wykorzystywać przewagi fizycznej ani stosować gróźb.

8.    Pracownik Szkoły zobowiązany jest do równego traktowania uczniów, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy też niepełnosprawności.

9.        Pracownik Szkoły zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych
w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądów uczniów.

10.    Pracownikowi zabrania się przyjmowania prezentów od uczniów oraz ich opiekunów. Wyjątki stanowią drobne, okazjonalne podarunki związane ze świętami w roku szkolnym np. prezentów składkowych, kwiatów, czekoladek, itp.

§4.

Pracownikowi Szkoły bezwzględnie zabrania się (pod groźbą kary, w tym więzienia i utraty pracy):

1)   nawiązywać relacji seksualnych z uczniem;

2)   składać uczniowi propozycji o charakterze seksualnym i pornograficznym, w tym również udostępniania takich treści;

3)   proponować uczniom alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych używek (narkotyków, tzw. dopalaczy).

§5.

1.    Pracownik zobowiązany jest do zapewnienia uczniom, że w sytuacji, kiedy poczują
się nie komfortowo otrzymają stosowną pomoc, zgodną z instrukcją jej udzielania.

2.    Wychowawcy klas zobowiązani są do przedstawienia uczniom Standardów Ochrony Małoletnich, które obowiązują w Szkole i zapewnienia ich, iż otrzymają odpowiednią pomoc.

3.    W przypadku, kiedy pracownik zauważy niepokojące zachowanie lub sytuację, zobowiązany jest postępować zgodnie z instrukcją postępowania, obligatoryjnie w przypadku delikatnych spraw, gdzie jest podejrzenie o nieprzestrzeganiu Standardów do poinformowania dyrekcji
(np. zauroczenie ucznia w pracowniku, bądź pracownika w uczniu).

§6.

1.    Każde, przemocowe zachowanie wobec ucznia jest niedozwolone.

2.    Nie można ucznia popychać, bić, szturchać, itp.

3.    Pracownikowi nie wolno dotykać ucznia w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany. Jeśli w odczuciu pracownika, dziecko potrzebuje np. przytulenia, powinien mieć każdorazowo uzasadnienie zaistniałej sytuacji oraz swojego zachowania względem ucznia, jak również musi zapytać je o zgodę  na przytulenie.

4.    Kontakt fizyczny z uczniem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się
z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

5.    Pracownik nie powinien angażować się w zabawy typu: łaskotanie, udawane walki, brutalne zabawy fizyczne itp.

6.    Pracownik, który ma świadomość, iż uczeń doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności
w kontaktach z uczniem, wykazując zrozumienie i wyczucie, pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic i jak je wyznaczać.

7.    Niedopuszczalne jest również spanie pracownika w jednym łóżku lub pokoju z uczniem podczas wycieczek szkolnych.

8.    Planując wycieczkę z noclegiem, kierownik wycieczki zobowiązany jest do kontaktu z miejscem noclegowym, od którego musi otrzymać pisemną informację (przez email) o posiadanych Standardach Ochrony Małoletnich.

9.    W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika z uczniem. Do sytuacji takich zaliczyć można:

1)   pomoc uczniowi niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, a uczeń/ jego opiekun wyrazi pisemną zgodę;

2)   pomoc uczniowi niepełnosprawnemu w spożywaniu posiłków;

3)   pomoc uczniowi niepełnosprawnemu w poruszaniu się po szkole.

§7.

1.    Kontakt poza godzinami pracy z uczniami jest co do zasady zabroniony.

2.    Nie wolno zapraszać uczniów do swojego miejsca zamieszkania, spotkania z uczniem lub też jego opiekunem powinny odbywać się na terenie Szkoły. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).

3.    Jeśli zachodzi konieczność kontaktu z uczniem, opiekunem lub też nauczycielem poza godzinami pracy Szkoły, dozwolone są środki:

1)   dziennik elektroniczny.

4.    Jeśli pracownik musi spotkać się z uczniem poza godzinami pracy Szkoły (lub jego opiekunem), wymagane jest poinformowanie o tym fakcie dyrekcję, a opiekun musi wyrazić na taki kontakt zgodę.

5.    W przypadku, gdy pracownika łączą z uczniem lub jego opiekunem relacje rodzinne lub towarzyskie, zobowiązany on jest do zachowania pełnej poufności, w szczególności do utrzymania w tajemnicy spraw dotyczących innych uczniów, opiekunów i pracowników.

 

ROZDZIAŁ 3

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI W SZKOLE. ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE MAŁOLETNICH.

§ 8.

1.    Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi:

1)   uczniowie mają prawo do przebywania w bezpiecznym środowisku szkolnym;

2)   nauczyciele i personel szkolny chronią uczniów i zapewniają im bezpieczeństwo;

3)   uczniowie mają obowiązek przestrzegania zasad i norm zachowania określonych w statucie szkoły;

4)   uczniowie uznają prawo innych uczniów do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na:

a)        pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe,

b)        religię,

c)        status ekonomiczny,

d)       cechy rodzinne,

e)        wiek,

f)         płeć,

g)        orientację seksualną,

h)        cechy fizyczne, niepełnosprawność;

2)      nie naruszają praw innych uczniów - nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.

6)      zachowanie i postępowanie uczniów wobec kolegów/ innych osób nie narusza ich poczucia godności/ wartości osobistej. Uczniowie są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań
i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania - w ramach społecznie przyjętych norm i wartości;

7)   kontakty między uczniami cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej,
np. używanie zwrotów grzecznościowych typu proszę, dziękuję, przepraszam, uprzejmość, życzliwość, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji, wyrażanie sądów i opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi;

8)   uczniowie budują wzajemne relacje poprzez niwelowanie konkurencyjności między sobą
w różnych obszarach życia, wzajemne zrozumienie oraz konstruktywne, bez użycia siły rozwiązywanie problemów i konfliktów między sobą, akceptują i szanują siebie nawzajem.

9)   uczniowie okazują zrozumienie dla trudności i problemów kolegów/koleżanek i oferują
im pomoc, nie kpią, nie szydzą z ich słabości, nie wyśmiewają ich, nie krytykują,

10)    w kontaktach między sobą uczniowie nie zachowują się prowokacyjnie i konkurencyjnie, nie powinni również mieć poczucia zagrożenia czy odczuwać wrogości ze strony kolegów,

11)    uczniowie mają prawo do własnych poglądów, ocen i spojrzenia na świat oraz wyrażania ich, pod warunkiem, że sposób ich wyrażania wolny jest od agresji i przemocy oraz nikomu nie wyrządza krzywdy.

2.    Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród uczniów nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona.

3.    Uczniowie nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych uczniów.

4.    Uczniowie mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności oraz informowania pracowników szkoły o zaistniałych zagrożeniach.

5.    Jeśli uczeń jest świadkiem stosowania przez innego ucznia/uczniów jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, ma obowiązek reagowania na nią, np.: pomaga ofierze, chroni ją, szuka pomocy dla ofiary u osoby dorosłej (zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami).

6.    Wszyscy uczniowie znają obowiązujące w szkole procedury bezpieczeństwa - wiedzą, jak zachowywać się w sytuacjach, które zagrażają ich bezpieczeństwu lub bezpieczeństwa innych uczniów, gdzie i do kogo dorosłego mogą się w szkole zwrócić o pomoc.

7.    Jeśli uczeń stał się ofiarą agresji lub przemocy, może uzyskać w szkole pomoc, zgodnie
z obowiązującymi w niej procedurami.

§ 9.

1.    Niedozwolone zachowania małoletnich w szkole

1)   stosowanie agresji i przemocy wobec uczniów/innych osób:

a)    agresji i przemocy fizycznej w różnych formach, np.:

-               bicie, uderzenie, popychanie, kopanie, opluwanie,

-               wymuszenia,

-               napastowanie seksualne,

-               nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą,

-               fizyczne zaczepki,

-               zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań,

-               rzucanie w kogoś przedmiotami,

b)   agresji i przemocy słownej w różnych formach, np.:

-               obelgi, wyzwiska,

-               wyśmiewanie, drwienie, szydzenie z ofiary,

-               bezpośrednie obrażanie ofiary,

-               plotki i obraźliwe żarty,

-               przedrzeźnianie ofiary,

-               groźby,

c)    agresji i przemocy psychicznej w różnych formach, np.:

-               poniżanie,

-               wykluczanie,

-               izolacja,

-               milczenie,

-               manipulowanie,

-               pisanie na ścianach (np. w toalecie lub na korytarzu),

-               wulgarne gesty,

-               śledzenie/szpiegowanie,

-               obraźliwe SMSy i MMSy,

-               wiadomości na forach internetowych lub tzw. pokojach do czatowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 4

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA UCZNIÓW

§10.

1.    Pracownicy Szkoły posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich. Takie jak:

1)   uczeń jest często brudny, nieprzyjemnie pachnie;

2)   uczeń kradnie jedzenie, pieniądze itp.;

3)   uczeń żebrze - uczeń jest głodny;

4)   uczeń nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.;

5)   uczeń nie ma przyborów szkolnych, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych;

6)   uczeń ma widoczne obrażenia ciała(siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia;

7)   podawane przez ucznia wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp., uczeń często je zmienia;

8)   pojawia się niechęć do lekcji wychowania fizycznego - uczeń nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody;

9)   boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu;

10)    uczeń wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;

11)    uczeń cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;

12)    uczeń jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony, depresyjny itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samookalecza się itp.;

13)    uczeń osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości;

14)    uczeń ucieka w świat wirtualny(gry komputerowe, Internet);

15)    używa środków psychoaktywnych;

16)    nadmiernie szuka kontaktu z dorosłym(tzw. „lepkość” małoletniego);

17)    w pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu ucznia zaczynają dominować elementy/motywy seksualne;

18)    uczeń jest rozbudzony seksualnie niestosownie do sytuacji i wieku;

19)    uczeń ucieka z domu;

20)    nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania ucznia;

21)    uczeń mówi o przemocy.

2.    Jeżeli z objawami u ucznia współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że uczeń jest krzywdzony jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:

1)   rodzic (opiekun) podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnień przyczyn obrażeń ucznia;

2)   rodzic (opiekun) odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem ucznia;

3)   rodzic (opiekun) mówi o małoletnim w negatywny sposób, ciągle obwinia, poniża strofuje ucznia (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”);

4)   rodzic (opiekun) poddaje małoletniego surowej dyscyplinie lub jest nadopiekuńczy lub zbyt pobłażliwy lub odrzuca małoletniego;

5)   rodzic (opiekun) nie interesuje się losem i problemami małoletniego;

6)   rodzic (opiekun) często nie potrafi podać miejsca, w którym aktualnie przebywa małoletni;

7)   rodzic (opiekun) jest apatyczny, pogrążony w depresji;

8)   rodzic (opiekun) zachowuje się agresywnie;

9)   rodzic (opiekun) ma zaburzony kontakt z rzeczywistością np. reaguje nieadekwatnie do sytuacji;

10)    wypowiada się niespójnie;

11)    rodzic (opiekun) nie ma świadomości lub neguje potrzeby małoletniego;

12)    rodzic (opiekun) faworyzuje jedno z rodzeństwa;

13)    rodzic (opiekun) przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym lub werbalnym;

14)    rodzic (opiekun) nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

3.    W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy Szkoły zaczynając od wychowawcy, specjalisty i dyrektora, podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.

4.    Pracownicy Szkoły monitorują sytuację i dobrostan ucznia.

 

 

 

ROZDZIAŁ 5

ZASADY I PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO

§11.

1.    Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osoby trzecie, związane ze Szkołą tj. pracownicy Szkoły, wolontariusze, organizacje i firmy współpracujące ze Szkołą:

1)   jeśli pracownik podejrzewa, że uczeń doświadcza przemocy z ciężkim uszczerbkiem
na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego życie, zobowiązany jest do zapewnienia uczniowi bezpiecznego miejsca i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie. Ma on obowiązek sporządzić notatkę służbową. Pracownik zobowiązany jest do zawiadomienia w wyżej wymienionych sytuacjach dyrektora, który informuje policję pod nr 112 lub 997, o możliwości popełnienia przestępstwa. W przypadku zawiadomienia telefonicznego Dyrektor zobowiązany jest podać swoje dane, dane ucznia oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie ucznia, miejsce i czas zdarzenia, oraz opis sytuacji
z najważniejszymi faktami. W przypadku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomienie adresuje się do najbliższej jednostki, w zawiadomieniu podaje się dane jak w przypadku zawiadomienia telefonicznego;

2.    Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub posiadania informacji, krzywdzenia ucznia przez innego ucznia ze szkoły:

1)   jeśli pracownik podejrzewa lub posiada informację, że uczeń doświadcza przemocy z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego życie, zobowiązany jest do zapewnienia uczniowi bezpiecznego miejsca i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie. Ma on obowiązek sporządzić notatkę służbową. Ponadto, zawiadamia rodziców/prawnych opiekunów oraz dyrektora, który informuje odpowiednie służby oraz instytucje w sposób telefoniczny i pisemny. W zawiadomieniu osoba zgłaszająca zobowiązana jest podać swoje dane, dane ucznia oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie ucznia oraz opis sytuacji z najważniejszymi faktami. Zespół opracowuje plan pomocy.

3.    Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez jego opiekuna/rodzica lub inną osobę:

1)   jeśli pracownik podejrzewa lub posiada informację, że uczeń doświadczył przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony opiekuna, rodzica lub innej osoby zobowiązany jest do zadbania
o bezpieczeństwo ucznia. Ma on obowiązek sporządzić notatkę  służbową. Ponadto zawiadamia dyrektora, który zwołuje zespół, aby przeprowadzić rozmowę wyjaśniającą. Zespół zbiera informację od dziecka, jego rodziców, innych członków rodziny, pracowników lub innych osób. Informuje o możliwości udzielenia wparcia psychologicznego. Na podstawie zebranych informacji zespół ocenia, czy istnieje ryzyko krzywdzenia dziecka. Jeśli tak, to podejmuje niezbędne działania zawiadamiając odpowiednie organy w sposób telefoniczny
i pisemny. W zawiadomieniu osoba zgłaszająca zobowiązana jest podać swoje dane, dane ucznia oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie ucznia oraz opis sytuacji
z najważniejszymi faktami.

2)   jeśli pracownik podejrzewa, że małoletni jest zaniedbany lub jego opiekun jest niewydolny wychowawczo, powinien zadbać o bezpieczeństwo ucznia. Powinien powiadomić dyrekcję oraz wychowawcę, który przeprowadza rozmowę z opiekunem, proponując mu możliwość wsparcia psychologicznego oraz możliwości wsparcia materialnego. Jeśli sytuacja ucznia się nie poprawi, Zespół zobowiązany jest zawiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

ROZDZIAŁ 6

SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO

§12.

1.    Każdy ujawniony lub zgłoszony incydent lub zdarzenie zagrażające dobru nieletniego ucznia, na temat którego Szkoła posiada wiedzę zostaje odnotowany poprzez uzupełnienie Karty Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3.

2.    Karty interwencji o których mowa w ust. 1przechowywane są w specjalnie na ten cel przygotowanej Księdze Zdarzeń w gabinecie dyrektora w szafie pancernej. Dokumentacja przechowywana będzie przez okres 5 lat.


 

ROZDZIAŁ 7

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH MAŁOLETNIEGO

§ 13.

Dane osobowe małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dna 10 maja
2018 r. o ochronie danych osobowych oraz
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
z przetwarzaniem danych osobowych iw sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych):

1)    pracownik Szkoły ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem na podstawie otrzymanego upoważnienia – podpisuje załącznik nr 11.;

2)    dane osobowe ucznia są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów;

3)    pracownik Szkoły jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych ucznia
i udostępnienia tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego.

§ 14.

Pracownik Szkoły może wykorzystać informacje o uczniu w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości ucznia oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację ucznia.

§ 15.

1.    Pracownik Szkoły nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o małoletnim ani o jego opiekunie.

2.    Pracownik Szkoły, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może skontaktować się
z rodzicem/opiekunem małoletniego i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. W przypadku wyrażenia zgody, pracownik Szkoły w porozumieniu
z Dyrektorem podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe do rodzica/opiekuna małoletniego.

3.    Pracownik Szkoły nie kontaktuje przedstawicieli mediów z małoletnim, nie wypowiada się
w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie małoletniego lub jego opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik Szkoły jest przeświadczony, że jego wypowiedź nie jest
w żaden sposób utrwalana.

§ 16.

1.    W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia Szkoły. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje Dyrektor.

2.    Dyrektor Szkoły, podejmując decyzję, o której mowa w ust. 1wyznaczawybrane pomieszczenie w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie Szkoły uczniów.

ROZDZIAŁ 8

ZASADY OCHRONY WIZERUNKU UCZNIA

§ 17.

1.      Szkoła Podstawowa zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2.      Przetwarzanie danych osobowych w szczególności wizerunek małoletnich służą w celach promocyjnych Szkoły.

3.      Wizerunek utrwalony jest w trakcie zajęć szkolnych, wycieczek, konkursów, imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Szkołę, a następnie publikowany w następujących mediach: na stronie internetowej i podstronach Jednostki, stronach społecznościowych prowadzonych przez Szkołę, mediach publicznych, tablicach ściennych, folderach graficznych. 

4.      Szkoła publikuję zdjęcia/nagrania małoletnich wyłącznie po uzyskaniu zgody rodzica/opiekuna prawnego na przetwarzanie danych osobowych dziecka.

5.      Szkoła nie podpisuje zdjęć/nagrań informujących o tożsamości małoletnich – jeśli konieczne jest podpisywanie ucznia, Szkoła używa tylko imienia.

6.      Szkoła nie ujawnia danych wrażliwych dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej - poprzez udostępnianie wizerunku małoletniego.

7.      Problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunku małoletnich są niezwłocznie zgłaszane Dyrektorowi Szkoły.

8.      Udostępnione zdjęcia/nagrania przez Szkołę nie są dla małoletnich ośmieszające oraz poniżające.

9.      Wizerunek małoletnich może być użyty do różnego rodzaju form elektronicznego przetwarzania obrazu, kadrowania i kompozycji, bez obowiązku akceptacji produktu końcowego, lecz nie
w formach obraźliwych lub ogólnie uznanych za nieetyczne.

10.  Jeśli osoby zewnętrzne np. fotograf, będzie rejestrował wydarzenia w Szkole, rodzice/opiekunowie prawni oraz uczniowie zostaną poinformowani, iż zewnętrzna firma rejestruje dane wydarzenie. Ponadto firma ta zobowiązuje się do przestrzegania wytycznych dot. bezpieczeństwa danych osobowych małoletnich poprzez podpisanie stosownego oświadczenia zał. nr 2.

11.  Jeśli przedstawiciele innej organizacji będą chcieli zarejestrować organizowane prze Szkołę wydarzenie i opublikować zebrany materiał, organizacja ta musi uzyskać zgodę Dyrektora Szkoły. Ponadto rodzice/opiekunowie prawni muszą udzielić pisemnej zgody na rejestrowanie
i udostępnianie wizerunku przez inne organizacje.

12.  Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych ucznia nie jest wymagana.

13.  Jeżeli rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku małoletniego, to Szkoła nie przetwarza wizerunku tego ucznia.

14.  Szkoła przechowuje materiały zawierające wizerunek małoletniego w sposób odpowiednio zabezpieczony - m.in. zaszyfrowane nośniki zamknięte w szafach, ograniczony dostęp do danych osobowych.

15.  Jeśli rodzice/opiekunowie, widzowie będą chcieli zarejestrować organizowane przez szkołę wydarzenie i opublikować zebrany materiał muszą zgłosić taką potrzebę wcześniej i uzyskać zgodę   Dyrektora Szkoły.

 

ROZDZIAŁ 9

ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET. PROCEDURY OCHRONY UCZNIÓW PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI 
W INNEJ FORMIE

§ 18.

1.    Szkoła zapewnia uczniom dostęp do Internetu oraz podejmuje działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

2. Szkoła zapewnia personelowi i uczniom możliwość korzystania z Internetu w czasie trwania zajęć.

3. Sieć szkolna jest zabezpieczona zgodnie z obowiązującymi Standardami Ochrony Małoletnich. Za zabezpieczenie odpowiada osoba wyznaczona przez Dyrektora. Do zadań tej osoby należy między innymi:

a)    zabezpieczenie sieci szkolnej przed niebezpiecznymi treściami,

b)   instalacja oraz aktualizacja oprogramowania,

c)    przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera
w czasie ich wprowadzenia. Informację o uczniu, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje Dyrektorowi, który aranżuje dla ucznia rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog uzyska informacje, że uczeń jest krzywdzony, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji;

4. W przypadku dostępu do Internetu pracownik Szkoły ma obowiązek informowania małoletnich
o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik Szkoły czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez uczniów podczas zajęć.

5. W ramach godzin wychowawczych przeprowadza się z uczniami warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu (przynajmniej raz w roku szkolnym).

6. Szkoła ma obowiązek zapewnienia materiałów edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

ROZDZIAŁ 10

ZASADY USTALENIA PLANU WSPARCIA UCZNIAPO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA

§ 19.

1.    Pomimo zastosowania procedury interwencji, dyrekcja tworzy grupę wsparcia dla pokrzywdzonego ucznia.

2.    W skład grupy każdorazowo wchodzi wychowawca klasy, psycholog i/lub pedagog szkolny.

3.    Grupa może poszerzyć się do większej liczby specjalistów w zależności od doznanej krzywdy.

4.    Grupa wsparcia spotyka się celem ustalenia jaka pomoc uczniowi będzie niezbędna od razu oraz w dalszej perspektywie czasu.

5.    Grupa wsparcia tworzy IPW (Indywidualny Plan Wsparcia), który stanowi dokument zapisany
i przechowywany w Księdze Zdarzeń. Opracowany jest w sposób indywidualny,
z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ucznia. Przykładowy IPW stanowi załącznik nr 4.

6.    IPW może obejmować pomoc psychologiczną, prawną, uwzględnia rodzaj krzywdzenia, którego doświadczyło dziecko, stopień nasilenia, wpływ krzywdzenia na dziecko, ryzyko ponownego krzywdzenia dziecka, zawiera też termin realizacji oraz monitorowanie.

 

ROZDZIAŁ 11

PROCEDURY OKREŚLAJĄCE ZAKŁADANIE „NIEBIESKIE KARTY”

§20.

1.    Głównym celem „Niebieskie  Karty” jest usprawnienie pomocy oferowanej przez Szkołę, ale też tworzenie warunków do systemowego, interdyscyplinarnego modelu pracy z rodziną.

2.    Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
 a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

3.    Od 28.09.2023 obowiązują przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta"
(Dz. U. z 2023 r. poz. 1870).

4.      Typy przemocy w rodzinie:

1)   przemoc fizyczna;

2)   przemoc psychiczna;

3)   zaniedbywanie;

4)   wykorzystanie seksualne;

5)   małoletni świadkiem przemocy.

5.    Procedura „Niebieskie Karty” nakłada na szkołę określone zadania w przypadku uzasadnionego podejrzenia o stosowanie wobec ucznia przemocy domowej, jeżeli np. uczeń: ma ślady przemocy fizycznej – ślady uderzeń, oparzeń, siniaki, rany, często zdarzające się opuchlizny, złamania, zwichnięcia itd.

6.    Ma ślady przemocy psychicznej – moczenie, nadmierna potliwość, bóle, zaburzenia mowy związane z napięciem nerwowym itd., Przejawia trudności w nawiązywaniu kontaktu, ma niską samoocenę, wycofanie, lęki, depresję, płaczliwość, zachowania destrukcyjne, agresję, apatię, nieufność, uzależnianie się od innych, zastraszenie, unikanie rozmów itd.

7.      Wszczęcie procedury następuje z chwilą wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej. Rozpoznanie przemocy w rodzinie
i wypełnienie „Niebieskie Karty” to początek procesu wspierania ofiary przemocy.

8.      Podejmowanie interwencji wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywające się na podstawie procedury „Niebieskie Karty” nie wymaga zgody.

9.      W formularzu „Niebieska Karta – A” wskazuje się wszystkie osoby doznające przemocy domowej i wszystkie osoby stosujące przemoc domową. Formularz „A” stanowi
załącznik nr 5.

10.  Osoba wszczynająca procedurę- zespół podejmuje działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej.

11.  Działania, polegają w szczególności na:

1) zapobieżeniu zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby doznającej przemocy domowej, w tym informowaniu Policji;

2) udzieleniu osobie doznającej przemocy domowej pierwszej pomocy przedmedycznej lub zapewnieniu pomocy medycznej;

3) zaspokojeniu podstawowych potrzeb, w tym udzieleniu wsparcia i poradnictwa, w szczególności od przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, specjalistycznych ośrodków wsparcia dla osób doznających przemocy domowej, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na rzecz osób doznających przemocy domowej.

13. Osoba wszczynająca procedurę dokonuje wstępnej diagnozy sytuacji w związku z zaistnieniem uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej i przeprowadza rozmowę z osobą doznającą przemocy domowej, a także, w miarę możliwości, z osobą stosującą przemoc.

14. Rozmowę z osobą doznającą przemocy domowej przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi, poszanowanie godności oraz zapewniających bezpieczeństwo.

15. Osobie doznającej przemocy domowej przekazuje się informacje w prostym, przejrzystym
 i przystępnym dla niej języku, z uwzględnieniem stanu i okoliczności, które mogą mieć wpływ na zdolność rozumienia i bycie rozumianym.

16. Jeżeli istnieje podejrzenie stosowania przemocy domowej wobec małoletniego, działania
w ramach procedury przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.

17. Jeżeli istnieje podejrzenie stosowania przemocy domowej wobec pełnoletniej osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, działania w ramach procedury przeprowadza się w obecności opiekuna prawnego lub faktycznego lub pełnoletniej osoby przez nią wskazanej.

18. Jeżeli istnieje podejrzenie, że osobami stosującymi przemoc domową wobec małoletniego są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, działania w ramach procedury przeprowadza się
w obecności pełnoletniej osoby najbliższej.

19.  Działania z udziałem ucznia, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięty przemocą
w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności pedagoga szkolnego lub psychologa.

20. Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie doznającej przemocy domowej przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B”. Wzór formularza „Niebieska Karta – B” jest określony w załączniku nr 6.

21. Jeżeli osobą doznającą przemocy domowej jest małoletni, formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu lub  osobie najbliższej, pełnoletniej osobie wskazanej przez małoletniego.

22. Jeżeli osobą doznającą przemocy domowej jest pełnoletnia nieporadna formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje się opiekunowi prawnemu lub faktycznemu lub pełnoletniej osobie wskazanej przez osobę doznającą przemocy.

23. Formularza „Niebieska Karta – B” nie przekazuje się osobie stosującej przemoc domową.

25. Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury, przekazuje się do zespołu interdyscyplinarnego.

26. Kopię wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” pozostawia się u wszczynającego procedurę.

27. Zespół interdyscyplinarny niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, występuje do instytucji np. szkoła o wytypowanie przedstawiciela do udziału w pracach grupy diagnostyczno-pomocowej.

28. Wytypowane osoby nie mogą odmówić udziału w pracach grupy diagnostyczno-pomocowej.

 

 

 

 

§ 21.

1.    Informacja dla uczniów:

PAMIETAJ!

Jeżeli dzieje Ci się w domu jakakolwiek krzywda, możesz poinformować o tym pracownika Szkoły, do którego masz zaufanie. Podejmie on stosowne, zgodne z zakresem swoich kompetencji działania, mające na celu Twoją ochronę. Jeśli jednak nauczyciel lub inni pracownicy Szkoły zauważą w Twoim zachowaniu i wyglądzie symptomy i oznaki stosowanej wobec Ciebie przemocy domowej, to mimo że tego nie ujawniłeś, mają obowiązek podjąć chroniące Cię działania i/lub zgłosić to do instytucji, które udzielą Ci zgodnej z prawem pomocy.

2.    Ścieżka postępowania małoletniego:

1)   Możesz ujawnić wychowawcy lub innemu pracownikowi szkoły, do którego masz zaufanie,
że dzieje Ci się krzywda i poprosić go o pomoc w tej trudnej dla Ciebie sytuacji.

2)   Może wystąpić również przypadek, że nauczyciel obserwując Cię, podejrzewa, że jesteś krzywdzony, chociaż mu tego nie zgłosiłeś. W tej sytuacji wychowawca przeprowadza rozmowę z Tobą oraz Twoimi rodzicami/prawnymi opiekunami, w celu zweryfikowania podejrzeń.

3.    Działania Szkoły:

1)   Każdy pracownik szkoły ma obowiązek troszczyć się o Twoje dobro i bezpieczeństwo
i udzieli Ci pomocy, zgodnie ze swoimi kompetencjami.

2)   Po uzyskaniu informacji od Ciebie wychowawca podejmie interwencję w Twojej sprawie: wspólnie z pedagogiem zbiorą od Ciebie informacje na temat krzywdy, której doświadczyłeś ustalą jej formy i okoliczności. Rozmowa z Tobą będzie podstawą do oceny stopnia zagrożenia Twojego bezpieczeństwa.

3)   Pamiętaj, że możesz opowiadać o tym, co się wydarzyło, swobodnie – opowiedz
o zachowaniu sprawcy i swoich odczuciach. Nie musi być zachowana kolejność wydarzeń.
Wychowawca i pedagog dadzą Ci czas na wypowiedzenie się i nie będą Cię korygować. Żeby uzyskać jak najwięcej informacji, mogą Ci zadać dodatkowe pytania.

4)   W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu Ciebie lub potwierdzenia się podejrzeń, że jesteś krzywdzony, wychowawca zgłasza problem pedagogowi szkolnemu, psychologowi.

5)   Pedagog szkolny, psycholog po dokładnym rozpoznaniu sprawy, dokonuje oceny zdarzeń
i zawiadamia o nich dyrektora szkoły.

6)   Wspólnie z Twoimi rodzicami (lub jednym z nich, tym, który Cię nie krzywdzi) pedagog, psycholog wraz z wychowawcą planują konkretne działania zapewniające Ci ochronę.

7)   Szkoła zapewni Ci opiekę i pomoc psychologiczną. Może także skierować Cię na terapię psychologiczną, gdy będziesz potrzebować długotrwałego i profesjonalnego wsparcia psychicznego.

8)   W sprawach trudnych lub związanych z popełnieniem przestępstwa oraz zagrażających Twojemu zdrowiu lub życiu pedagog, psycholog powiadamia policję oraz sąd rodzinny.

ROZDZIAŁ 12

ZASADY AKTUALIZACJI STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH ORAZ ZAKRES KOMPETENCJI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU SZKOŁYDO STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

§22.

1.    Procedura aktualizowania Standardu odbywa się nie rzadziej niż raz na 2 lata.

2.    Dyrektor Szkoły wyznacza osobę odpowiedzialną -koordynatora za Standardy Ochrony Małoletnich, która przeprowadza szkolenie pracowników w zakresie stosowania Standardów. Każdorazowo przyjęty nowy pracownik zostaje zapoznany ze Standardami Ochrony Małoletnich przez Dyrektora podpisując stosowne oświadczenie stanowiące załącznik nr 2.

3.    Osoba wyznaczona przez Dyrektora Szkoły monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach. W razie konieczności Dyrektor powołuje zespół, który opracowuje zmiany w obowiązującym Standardzie i daje je do zatwierdzenia Dyrektorowi Szkoły.

4.        Dyrektor wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Szkoły nowe brzmienie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.

5.    Osoba odpowiedzialna za realizację Standardu zobowiązana jest do przeprowadzania wśród pracowników Szkoły (przynajmniej raz w roku) ankiety, której wzór stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Standardu.

6.    Po przeprowadzonej ankiecie, osoba odpowiedzialna opracowuje wypełnione ankiety oraz sporządza z nich raport, który przedstawia Dyrektorowi Szkoły.

7.    W ankiecie pracownicy Szkoły mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Szkole.

8.    Dokonując monitoringu Standardów, Dyrektor Szkoły może wyznaczyć osobę do przeprowadzenia ankiety wśród uczniów, dotyczącej świadomości małoletnich z form pomocy realizowanych przez Szkołę. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 8do niniejszego Standardu.

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 13

ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/OPIEKUNOM PRAWNYM I UCZNIOM STANDARDÓW DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA

§23.

1.    Dokument „Standardy Ochrony Małoletnich” jest dokumentem Szkoły ogólnodostępnym dla personelu Szkoły, uczniów oraz ich opiekunów.

2.    Dokument opublikowany jest na stronie internetowej Szkoły, dostępny w gabinecie Dyrektora Szkoły oraz pokoju nauczycielskim.

3.    Dokument jest udostępniony rodzicom przez dziennik librus lub omawiany na zebraniu
z rodzicami. W sytuacji, w której dokument ulegnie zmianie, wówczas omawiany jest na pierwszym z zebrań odbywającym się po wprowadzeniu zmian.

4.    Wychowawca przekazuje wzór oświadczenia do rodzica w formie papierowej lub wysyła przez dziennik librus o zapoznaniu się  ze Standardami. Rodzice podpisują to oświadczenie lub wysyłają wiadomość zwrotną na librusie zawierającą treść tego oświadczenia. Oświadczenie stanowi załącznik nr 9 do niniejszych Standardów.

5.    Wychowawcy na lekcji wychowawczej mają obowiązek zapoznania uczniów ze Standardami oraz omówienia ich w taki sposób, aby uczniowie mogli go zrozumieć niezależnie od wieku
i sprawności intelektualnej. Fakt ten odnotowują w temacie dzienniku w temacie lekcji.

6.    Wersja uproszczona Standardów Ochrony Małoletnich umieszczona jest w widocznym  miejscu na szkolnym korytarzu dostępna dla rodziców i uczniów.

 

ROZDZIAŁ 14

MONITORING STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

§ 24.

1.    Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem jest koordynator.

2.    Osoba, o której mowa w ust. 1 jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów i za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz za proponowanie zmian w Standardach Ochrony Małoletnich.

3.    W ramach definiowania ewentualnych problemów, a także dobierania efektywnych sposobów ich rozwiązywania w Szkole, sporządzany jest arkusz Identyfikacji potrzeb informacyjnych
i szkoleniowych, który stanowi załącznik nr 10.

 

ROZDZIAŁ 15

PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ  O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO, ZAWIADAMIANIE SĄDU OPIEKUŃCZEGO ORAZ OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA WSZCZYNANIE PROCEDURY "NIEBIESKIE KARTY" ORAZ OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJACYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA

 

§ 25.

1.       Osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień  oraz osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu zostały wskazane w rozdziale
5 oraz 10 i 11.

 

ROZDZIAŁ 16

ZAPISY KOŃCOWE

§26.

1.    Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie dniem 15 lutego 2024 r. czyli z dniem wejścia Ustawyz dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.


1)       

Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI I ZOBOWIĄZANIU DO PRZESTRZEGANIA

PODSTAWOWYCH ZASAD OCHRONY MAŁOLETNICH

 

.........................................................................

miejscowość, data

Ja, .......................................................................... nr PESEL......................................................

oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej
i obyczajności i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.

 

Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi
w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach i zobowiązuję się do ich przestrzegania.

.........................................................................

Podpis


 

Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

.........................................................................

miejscowość, data

OŚWIADCZENIE O ZNAJOMOŚCI I PRZESTRZEGANIU ZASAD ZAWARTYCH
W STANDARDACH OCHRONY MAŁOLETNICH W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

Ja, .......................................................................... nr PESEL......................................................

oświadczam, że zapoznałam/em się ze standardami Ochrony Małoletnich stosowanymi w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach oraz deklaruję, że będę ich przestrzegać.

 

..........................................................................

Podpis


 

Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

 

KARTA INTERWENCJI OBOWIĄZUJĄCA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

Imię i nazwisko ucznia, wiek,

 

 

Rodzice, adres, kontakt

 

Przyczyna interwencji
(forma krzywdzenia)

 

 

Osoba zgłaszająca interwencję

Imię i nazwisko, adres, telefon

 

Opis zdarzenia: data i godzina, miejsce, osoby zaangażowane w zdarzenie, opis

 

Ocena sytuacji dziecka

Czy dziecko jest bezpieczne? tak/nie

Czy konieczne jest podjęcie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecka? tak/nie

Czy dziecko potrzebuje pomocy medycznej? tak/nie

Czy dziecko potrzebuje wsparcia psychologicznego? tak/nie

Opis działań podjętych przez zespół interwencyjny

Działanie

Rozmowa z dzieckiem (dane dziecka, data i godzina rozmowy, opis rozmowy, wnioski i ustalenia z rozmowy):

 

 

 

Inne

 

 

Spotkania z opiekunami małoletniego

Działanie

Rozmowa  z rodzicami (dane rodzica, dane dziecka, data i godzina rozmowy, opis rozmowy, wnioski  i ustalenia z rozmowy):

 

 

Inne

 

 

Forma podjętej interwencji

Zawiadomienie policji

Zawiadomienie pogotowia ratunkowego

Zawiadomienie OPS-u

Wniosek o wgląd w sytuację rodziny

Inny rodzaj interwencji. Jaki?

 

Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji

 

Wyniki interwencji: działania instytucji zewnętrznych,

Data

Działanie

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

 

PRZYKŁADOWY PLAN WSPARCIA PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA

 

Dane dziecka:

·         Imię i nazwisko: Piotr Kowalski

·         Wiek: 10 lat

·          Rodzice: Jan i Maria Kowalscy

Rodzaj krzywdzenia:

·         Maltretowanie fizyczne

·         Maltretowanie psychiczne

Stopień nasilenia krzywdzenia:

·         Średni

Wpływ krzywdzenia na dziecko:

·         Dziecko jest wycofane i lękliwe.

·         Dziecko ma problemy z koncentracją i nauką.

·          Dziecko ma problemy z relacjami z innymi dziećmi.

Potencjalne ryzyko ponownego krzywdzenia dziecka:

·         Ojciec dziecka jest uzależniony od alkoholu i przemocy.

Plan wsparcia:

·         Pomoc psychologiczna:

- Terapia indywidualna z psychologiem

- Terapia grupowa z dziećmi, które doświadczyły krzywdzenia

·         Pomoc prawna:

-Reprezentacja dziecka

Terminy realizacji:

·         Terapia indywidualna: 12 sesji, raz w tygodniu

·         Terapia grupowa: 10 sesji, raz w miesiącu

Monitorowanie i modyfikacja planu:

·         Plan wsparcia będzie monitorowany co miesiąc przez zespół specjalistów

·         Plan wsparcia może być modyfikowany w zależności od zmieniających się potrzeb

dziecka.

Wskazówki, które mogą pomogą w realizacji planu wsparcia dziecka po ujawnieniu krzywdzenia:

·         Bądźcie dla dziecka wyrozumiali i wspierający.

·         Nie osądzajcie dziecka.

·          Pozwólcie dziecku mówić o tym, co się stało.

·         Nie narzucajcie dziecku swoich opinii lub przekonań.

·         Pomóżcie dziecku w odnalezieniu bezpiecznego miejsca, w którym będzie mogło porozmawiać o tym, co się stało.

·         Pomóżcie dziecku w nawiązaniu relacji z dziećmi, które doświadczyły krzywdzenia.

·         Pomóżcie dziecku w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa i szczęścia.

Każde dziecko, które doświadczyło krzywdzenia, potrzebuje czasu i wsparcia, aby poradzić sobie z tym, co się stało.

Załącznik nr 5 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

 

Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach                       Załączniki do Rozporządzenia

Kiczory 60                                                                                          Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r.

34-483 Lipnica Wielka

 

…………………………..

miejscowość, data

„NIEBIESKA KARTA – A”

W ZWIĄZKU Z POWZIĘCIEM UZASADNIONEGO PODEJRZENIA STOSOWANIA PRZEMOCY DOMOWEJ LUB W WYNIKU ZGŁOSZENIA PRZEZ ŚWIADKA PRZEMOCY DOMOWEJ USTALA SIĘ, CO NASTĘPUJE:

I.     DANE OSOBY/OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ

Dane

Osoba 1 doznająca przemocy domowej

Osoba 2 doznająca przemocy domowej

Osoba 3 doznająca przemocy domowej

Małoletni(Tak/Nie)

 

 

 

Imię i nazwisko

 

 

 

Imiona rodziców

 

 

 

Wiek

 

 

 

PESEL

 

 

 

Nazwa i adres miejsca pracy/nazwa i adres placówki oświatowej do której uczęszcza małoletni

 

 

 

Adres miejsca zamieszkania

Kod pocztowy

 

 

 

Miejscowość

 

 

 

Gmina

 

 

 

Województwo

 

 

 

Ulica

 

 

 

Nr domu/ nr lokalu

 

 

 

Telefon lub adres e-mail

 

 

 

Adres miejsca pobytu (jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania)

Kod pocztowy

 

 

 

Miejscowość

 

 

 

Gmina

 

 

 

Województwo

 

 

 

Ulica

 

 

 

Nr domu/ nr lokalu

 

 

 

Stosunek pokrewieństwa, powinowactwa lub rodzaj relacji z osobą stosującą przemoc domową (np. żona, partner, były partner, córka, pasierb, matka, teść)

Uwaga! W przypadku większej niż 3 liczby osób doznających przemocy dołącz kolejną kartę zawierająca Tabelę I

II.  LICZBA MAŁOLETNICH W ŚRODOWISKU DOMOWYM, W KTÓRYM PODEJRZEWA SIĘ STOSOWANIE PRZEMOCY DOMOWEJ………………………………………………..

III.    DANE OSOBY/OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC DOMOWĄ

 

Dane

Osoba 1 stosująca przemoc domową

Osoba 2 stosująca przemoc domową

Imię i nazwisko

 

 

Imiona rodziców

 

 

Wiek

 

 

PESEL2)

 

 

Adres miejsca zamieszkania:

Kod pocztowy

 

 

Miejscowość

 

 

Gmina

 

 

Województwo

 

 

Ulica 

 

 

Nr domu/nr lokalu

 

 

Telefon lub adres e-mail

 

 

Adres miejsca pobytu (jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania): 

Kod pocztowy

 

 

Miejscowość

 

 

Gmina

 

 

Województwo

 

 

Ulica 

 

 

Nr domu/nr lokalu

 

 

Sytuacja zawodowa, w tym nazwa i adres miejsca pracy

 

 

Stosunek pokrewieństwa, powinowactwa lub rodzaj relacji z osobą doznającą przemocy domowej:

(np. żona, była żona, partner, były partner, córka, pasierb, matka, teść)1)

 

 

 

 

IV.   CZY OSOBA STOSUJĄCA PRZEMOC DOMOWĄ ZACHOWYWAŁA SIĘ
W NASTĘPUJĄCY SPOSÓB
(zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):

Osoby/formy przemocy domowej

Osoba 1 stosująca przemoc

Osoba 2 stosująca przemoc

wobec

Osoby 1 doznającej przemocy

wobec

Osoby 2 doznającej przemocy

wobec

Osoby 3 doznającej przemocy

wobec

Osoby 1 doznającej przemocy

wobec

Osoby 2 doznającej przemocy

wobec

Osoby 3 doznającej przemocy

Przemoc fizyczna3)

bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne

(wymień jakie)

 

 

 

 

 

 

 

Przemoc psychiczna3)

izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne (wymień jakie)

 

 

 

 

 

 

Przemoc seksualna3)

zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne (wymień jakie)

 

 

 

 

 

 

Przemoc ekonomiczna3)

niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek,

niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych oraz ich sprzedawanie i inne (wymień jakie)

 

 

 

 

 

 

Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej3)

wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają, i inne (wymień jakie)

 

 

 

 

 

 

Inne3)zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych,

psychicznych i innych,

niszczenie rzeczy osobistych,demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji

psychotropowych lub leków i inne

(wymień jakie)

 

 

 

 

 

 

V.  CZY OSOBA DOZNAJĄCA PRZEMOCY DOMOWEJ ODNIOSŁA USZKODZENIA CIAŁA? (TAK/NIE)1)

Osoba 1 doznająca przemocy

Osoba 2 doznająca przemocy

Osoba 3 doznająca przemocy

 

 

 

Uwaga! W przypadku większej niż 3 liczby osób doznających przemocy dołącz kolejną kartę zawierającąTabelę V

VI.    CZY W ŚRODOWISKU DOMOWYM BYŁA W PRZESZŁOŚCI REALIZOWANA PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”?

         tak (kiedy? ........................gdzie? ....…......................)      nie               nie ustalono

VII. CZY W ŚRODOWISKU DOMOWYM AKTUALNIE JEST REALIZOWANA PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”?

        tak               nie               nie ustalono

VIII.       CZY OSOBA STOSUJĄCA PRZEMOC DOMOWĄ POSIADA BROŃ PALNĄ?

        tak               nie               nie ustalono

IX.    CZY OSOBA DOZNAJĄCA PRZEMOCY DOMOWEJ CZUJE SIĘ BEZPIECZNIE? (TAK/NIE)1)

Osoba 1 doznająca przemocy

Osoba 2 doznająca przemocy

Osoba 3 doznająca przemocy

 

 

 

Uwaga! W przypadku większej niż 3 liczby osób doznających przemocy dołącz kolejną kartę zawierającą TabelęIX

X.       ŚWIADKOWIE STOSOWANIA PRZEMOCY DOMOWEJ

        ustalono – wypełnij tabelę             nie ustalono

 

Dane

 

Świadek 1

Świadek 2

Świadek 3

Imię i nazwisko

 

 

 

Wiek

 

 

 

Adres miejsca zamieszkania:

 

 

 

Kod pocztowy

 

 

 

Miejscowość

 

 

 

Gmina

 

 

 

 

Województwo

 

 

 

Ulica 

 

 

 

Nr domu/nr lokalu

 

 

 

Telefon lub adres e-mail

 

 

 

Stosunek świadka do osób, wobec których są podejmowane działania w ramach procedury „Niebieskie Karty” (np. członek rodziny, osoba obca)1)

 

 

 

 

 

XI.    DZIAŁANIA INTERWENCYJNE PODJĘTE WOBEC OSOBY STOSUJĄCEJ PRZEMOC DOMOWĄ (zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):

Działanie

Osoba 1 stosująca przemoc

Osoba 2 stosująca przemoc

Badanie na zawartość alkoholu (wynik)

 

 

Doprowadzenie do wytrzeźwienia

 

 

Doprowadzenie do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych 

na podstawie art. 15a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U.
z 2023 r. poz. 171, z późn. zm.)

 

 

na podstawie art. 244 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375,
 z późn. zm.)

 

 

Zatrzymanie w izbie zatrzymań jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej

 

 

Powiadomienie organów ścigania

 

 

Wydanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia

 

 

Wydanie zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia

 

 

Zakaz zbliżania się osoby stosującej przemoc domową do osoby dotkniętej taką przemocą na określoną w metrach odległość

 

 

Zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową

 

 

Zakaz wstępu i przebywania osoby stosującej przemoc na terenie szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej i artystycznej,do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową

 

 

Zakaz wstępu i przebywania osoby stosującej przemoc w miejscach pracyosoby doznającej przemocy domowej

 

 

Zawiadomienie komórki organizacyjnej Policji, właściwej w spawach wydawania pozwolenia na broń, o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty”

 

 

Odebranie broni palnej, amunicji oraz dokumentów potwierdzających legalność posiadania broni

 

 

Poinformowanie o prawnokarnych konsekwencjach stosowania przemocy domowej

 

 

Inne (wymień jakie?)

 

 

XII. DZIAŁANIA INTERWENCYJNE PODJĘTE WOBEC OSOBY DOZNAJĄCEJ PRZEMOCY DOMOWEJ (zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):

Działanie

Osoba 1 doznająca przemocy

Osoba 2 doznająca przemocy

Osoba 3 doznająca przemocy

Udzielono pomocy ambulatoryjnej

 

 

 

Przyjęto na leczenie szpitalne

 

 

 

Wydano zaświadczenie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała

 

 

 

Zapewniono schronienie w placówce całodobowej

 

 

 

Zabezpieczono małoletniego w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia

 

 

 

Powiadomiono sąd rodzinny o sytuacji małoletniego

 

 

 

Przekazanie formularza „Niebieska Karta – B”

 

 

 

Inne (wymień jakie?)

 

 

 

XIII.       DODATKOWE INFORMACJE

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

XIV.       WSZCZĘCIE PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY” NASTĄPIŁO PRZEZ
(zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):

Pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej

 

Funkcjonariusza Policji

 

Żołnierza Żandarmerii Wojskowej

 

Pracownika socjalnego specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej

 

Asystenta rodziny

 

Nauczyciela

 

Osobę wykonującą zawód medyczny, w tym lekarza, pielęgniarkę, położną lub ratownika medycznego

 

Przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

 

Pedagoga, psychologa lub terapeutę, będących przedstawicielami podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej

 

........................................................................................................................................................

imię i nazwisko oraz czytelny podpis osoby wypełniającej formularz „Niebieska Karta – A”

………………………………..……………………………………………………………

(data wpływu formularza, podpis członka Zespołu Interdyscyplinarnego)

 

 

1) wpisać właściwe

2) numer PESEL wpisuje się, o ile danej osobie numer taki został nadany. W przypadku braku numeru PESEL jest konieczne podanie innych danych identyfikujących osobę

3) podkreślić rodzaje zachowań

 

 

Załącznik nr 6do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

„NIEBIESKA KARTA – B”

INFORMACJA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ

CO TO JEST PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”?

Są to różne działania podejmowane w sytuacji podejrzenia lub stwierdzenia stosowania przemocy domowej na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Celem procedury „Niebieskie Karty” jest zatrzymanie przemocy domowej i udzielenie pomocy i wsparcia Tobie i Twoim najbliższym.Na skutek wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” informacja dotycząca Twojej sytuacji zostanie przekazana do grupy diagnostyczno-pomocowej. Więcej informacji na temat dalszych działań uzyskasz podczas spotkania z członkami tej grupy, na które zostaniesz zaproszona/(y). W trakcie procedury członkowie grupy będą kontaktować się także
z osobą, która przemoc stosuje.

CO TO JEST PRZEMOC DOMOWA?

Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:

a)         narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,

b)        naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,

c)         powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienia lub krzywdę,

d)        ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,

e)         istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

KTO MOŻE BYĆ OSOBĄ DOZNAJĄCĄ PRZEMOCY DOMOWEJ?

a)      małżonek, także w przypadku, gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, oraz jego wstępni (np. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (np. dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo i ich małżonkowie,

b)      wstępni i zstępni oraz ich małżonkowie,

c)      rodzeństwo oraz ich wstępni, zstępni i ich małżonkowie,

d)     osoba pozostająca w stosunku przysposobienia i jej małżonek oraz ich wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie,

e)      osoba pozostająca obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie,

f)       osoba wspólnie zamieszkująca i gospodarująca oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie, 

g)      osoba pozostająca obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania,

h)      małoletni.

NAJCZĘSTSZE FORMY PRZEMOCY DOMOWEJ:

Przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne.

Przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie
i inne.

Przemoc seksualna:zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne.

Przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne.

Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne. 

Inny rodzaj zachowań: zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków
i inne.

WAŻNE

Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, nie wstydź się prosić o pomoc. Wezwij Policję,dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawo stoi po Twojej stronie!

Masz prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej.

Możesz także zwrócić się po pomoc do podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Pomogą Ci:

·           Ośrodki pomocy społecznej – w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych.

·           Powiatowe centra pomocy rodzinie – w zakresie prawnym, socjalnym, terapeutycznym lub udzielą informacji na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w Twojej miejscowości.

·           Ośrodki interwencji kryzysowej i Ośrodki wsparcia – zapewniając schronienie Tobie
i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, udzielą Ci pomocy i wsparcia
w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy.

·           Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej – zapewniając bezpłatne całodobowe schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, oraz udzielą Ci kompleksowej, specjalistycznej pomocy w zakresie interwencyjnym, terapeutyczno-wspomagającym oraz potrzeb bytowych.

·           Okręgowe ośrodki i lokalne punkty działające w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – zapewniając profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i materialną.

·           Sądy opiekuńcze – w sprawach opiekuńczych i alimentacyjnych.

·           Placówki ochrony zdrowia – np. uzyskać zaświadczenie lekarskie o doznanych obrażeniach.

·           Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – podejmując działania wobec osoby nadużywającej alkoholu.

·           Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – w zakresie uzyskania pomocy prawnej.

WYKAZ PLACÓWEK FUNKCJONUJĄCYCH NA TWOIM TERENIE, UDZIELAJĄCYCH POMOCY I WSPARCIA OSOBOM DOZNAJĄCYM PRZEMOCY DOMOWEJ

Uwaga: (dane wprowadza zespół interdyscyplinarny):

 

Lp.

Nazwa instytucji/organizacji

Adres instytucji/organizacji

Telefon

Adres e-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOŻESZ ZADZWONIĆ DO:

·         Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" tel. 800 12 00 02 (linia całodobowa i bezpłatna), w poniedziałki w godz. 1800–2200 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 1800–2200 w języku rosyjskim.

·         Dyżur prawny tel. (22) 666 28 50 (linia płatna, czynna w poniedziałek i wtorek w godzinach 1700–2100) oraz tel. 800 12 00 02 (linia bezpłatna, czynna w środę w godzinach 1800–2200).

·         Poradnia e-mailowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Członkowie rodzin z problemem przemocy i problemem alkoholowym mogą skonsultować się także przez SKYPE: pogotowie.niebieska.linia ze specjalistą z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – konsultanci posługują się językiem migowym.

·         Ogólnokrajowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym.

·         Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej nr 800 120 226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie w godzinach od 930 do 1530, od godz. 1530 do 930 włączony jest automat).


 

Załącznik nr 7 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

MONITORING STANDARDÓWANKIETA DLA PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

 

Lp.

Odpowiedz na poniższe pytania

Tak

Nie

2.

Czy znasz treść dokumentu „Standardy Ochrony Małoletnich”
w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach
?

 

 

3.

Czy uważasz, że potrafisz rozpoznać syndromy krzywdzonego ucznia?

 

 

4.

Czy wieszw jaki sposób zareagować na symptomy krzywdzenia ucznia?

 

 

5.

Czy byłeś świadkiem lub miałeś informacje dotyczące podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich?

 

 

5a.

W przypadku zaznaczenia odpowiedzi twierdzącej, czy podjąłeś interwencję zgodną ze Standardami Ochrony Małoletnich?

 

 

7.

Czy zaobserwowałeś naruszenie zasad określonych w Standardach oraz w pozostałych regulaminach i procedurach przez innego pracownika? (Jeśli tak, to jakie zasady zostały naruszone, opisz je)

-

-

-

 

 

8.

Czy masz uwagi / sugestie / przemyślenia związane z funkcjonującymi w Szkole „Standardami Ochrony Małoletnich”? (Jeżeli tak, opisz je)

-

-

-

 

 

 


 

Załącznik nr 8 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

MONITORING STANDARDÓWANKIETA DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

 

Lp.

Odpowiedz na poniższe pytania

Tak

Nie

1.

Czy znasz Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w naszej Szkole?

 

 

2.

Czy w sytuacji doświadczenia przemocy, krzywdy wiesz do kogo możesz się zwrócić, aby uzyskać pomoc?

 

 

3.

Czy znalazł się ktoś, kto pomógł Ci i udzielił pomocy, kiedy jej potrzebowałeś?

 

 

 4.

Czy widząc przemoc wobec innych osób (uczniów lub osób dorosłych) zareagowałeś zgłaszając zaistniałą sytuację?

 

 

 


 

Załącznik nr 9 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

.........................................................................

miejscowość, data

OŚWIADCZENIE RODZICA/OPIEKUNA MAŁOLETNIEGO O ZAPOZNANIU SIĘ
Z OBOWIĄZUJĄCYMI STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

Ja, ................................................................................................

oświadczam, że zapoznałam/em się ze „Standardami Ochrony Małoletnich” stosowanymi
w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach.

 

.........................................................................

Podpis


 

Załącznik nr 10 do Standardów Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

 

 

IDENTYFIKACJA POTRZEB INFORMACYJNYCH I SZKOLENIOWYCH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

Obszar

Adresat

(np. nauczyciele, wychowawcy, psycholog, pedagog, rodzice)

Realizacja

(np. szkolenie wewnętrzne, e-learning, szkolenie zewnętrzne, pogadanka)

Zasoby

Podstawowa wiedza dotycząca praw dzieci oraz ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem

 

 

 

Identyfikacja ryzyka krzywdzenia; interwencja prawna

 

 

 

Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia

 

 

 

Formy pomocy dzieciom krzywdzonym

 

 

 

Zagrożenia dzieci w Internecie

 

 

 

Narzędzia edukacji dzieci

 

 

 

Wychowanie bez przemocy

 

 

 

Przemoc rówieśnicza

 

 

 

 

Standardy ochrony małoletnich w Szkole Podstawowej W Kiczorach

Kategoria:

Załącznik do Zarządzenia Nr 4/2024 r. Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach w sprawie Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

STANDARDY

OCHRONY MAŁOLETNICH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. BŁ. JANA PAWŁA II W KICZORACH

Kiczory, 2024 r.

Spis treści:

ROZDZIAŁ 1. 5

WSTĘP I PODSTAWOWE TERMINY.. 5

ROZDZIAŁ 2. 7

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY UCZNIEM  A PERSONELEM SZKOŁY, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH.. 7

ROZDZIAŁ 3 ……………………………………………………………………………………………….11

WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE …………………………………………….11

ROZDZIAŁ 4. 14

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA UCZNIÓW... 14

ROZDZIAŁ 5. 16

ZASADY I PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO.. 16

ROZDZIAŁ 6 ……………………………………………………………………………………………….17

SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO …………………………………………………………………………………………17

ROZDZIAŁ 7. 18

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH MAŁOLETNIEGO.. 18

ROZDZIAŁ 8. 19

ZASADY OCHRONY WIZERUNKU UCZNIA.. 19

ROZDZIAŁ 9 ……………………………………………………………………………………………….20

ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET. PROCEDURY OCHRONY UCZNIÓW PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI  W INNEJ FORMIE …………20

ROZDZIAŁ 10 ……………………………………………………………………………………………...21

ZASADY USTALENIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA    21

ROZDZIAŁ 11 21

PROCEDURY OKREŚLAJĄCE ZAKŁADANIE „NIEBIESKIE KARTY”. 21

ROZDZIAŁ 12. 25

ZASADY AKTUALIZACJI STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH ORAZ ZAKRES KOMPETENCJI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU SZKOŁY DO STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH.. 25

ROZDZIAŁ 13. 26

ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/OPIEKUNOM PRAWNYM I UCZNIOM STANDARDÓW DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA.. 26

ROZDZIAŁ 14. 26

MONITORING STOSOWANIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH.. 26

ROZDZIAŁ 15 ……………………………………………………………………………………………...27

PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ  O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO, ZAWIADAMIANIE SĄDU OPIEKUŃCZEGO ORAZ OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA WSZCZYNANIE PROCEDURY "NIEBIESKIE KARTY" oraz  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJACYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA ………………………………………………………………………….27

ROZDZIAŁ 16. 27

ZAPISY KOŃCOWE.. 27

ZAŁĄCZNIKI

 


 

Akty prawne na podstawie, których oparte są Standardy Ochrony Małoletnich:

1)   Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.);

2)   Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606);

3)   Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
(t. j. Dz. U. 2021 r. poz. 1249);

4)   Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 1138 ze zm.);

5)   Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (t. j. Dz.U. z 1991 Nr 120 poz. 526 ze zm.);

6)   Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870).

7)   Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

8)   Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
 i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

9)   Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.).


 

ROZDZIAŁ 1

WSTĘP IPODSTAWOWE TERMINY

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników szkoły jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy  szkoły traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik szkoły, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.

 

§1.

Ilekroć w niniejszych Standardach jest mowa bez bliższego określenia o:

1)   Dyrektorze Szkoły, Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

2)   Szkole, jednostce – należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach;

3)   Zespole interwencyjnym- należy przez to rozumieć osoby powołane przez Dyrektora,
w skład którego wchodzą wychowawca, specjaliści, inne osoby mające wiedzę o krzywdzeniu dziecka.

4)      pracowniku – należy przez to rozumieć wszystkich pracowników pedagogicznych oraz wszystkich pracowników obsługi zatrudnionych na podstawie umowy
o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy wolontariackiej w Szkole Podstawowej
im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

5)   partnerze współpracującym ze Szkołą należy przez to rozumieć uczelnię kierującą studenta w celu odbycia praktyki lub osoby wykonujące zadania zlecone na terenie Szkoły na mocy odrębnych przepisów (np. pielęgniarka, higienistka, fotograf i inne osoby);

6)   uczniu/dziecko– należy przez to rozumieć każdą osobę uczęszczającą do Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

7)   małoletnim dziecku– należy przez to  z kodeksem cywilnym osobę od urodzenia do ukończenia 18 roku życia;

8)   opiekunie ucznia– należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji i stanowieniu o małoletnim, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun prawny oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem);

9)   przedstawiciel ustawowy – należy przez to rozumieć rodzica bądź opiekuna posiadającego pełnię władzy rodzicielskiej lub opiekuna prawnego (osobę reprezentującą małoletniego, ustanowioną przez sąd, w sytuacji, gdy rodzicom nie przysługuje władza rodzicielska lub gdy rodzice nie żyją);

10)    zgodzie opiekuna małoletniego– należy przez to rozumieć zgodę co najmniej jednego
z rodziców małoletniego. Jednak w przypadku braku porozumienia między opiekunami małoletniego należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny;

11)    krzywdzeniu małoletniego– należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Szkoły lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie. Krzywdzeniem jest:

a)      przemoc fizyczna– jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być m. in. złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne. Przemoc fizyczna powoduje lub może spowodować utratę zdrowia bądź też zagrażać życiu,

b)   przemoc emocjonalna– to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie małoletniego, nieustanna krytyka, wciąganie małoletniego w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie małoletniemu wymagań
i oczekiwań, którym nie jest on w stanie sprostać,

c)    przemoc seksualna– to angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym
(np. dotykanie małoletniego, współżycie z małoletnim) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm),

d)   przemoc ekonomiczna – to niezapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka, m.in. odpowiedniego odżywiania, ubrania, potrzeb edukacyjnych czy schronienia,
w ramach środków dostępnych rodzicom lub opiekunom. Jest to jedna z form zaniedbania,

e)    zaniedbywanie– to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych małoletniego przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, braku dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego;

12)    dane osobowe ucznia– należy przez to rozumieć wszelkie informacje umożliwiające identyfikację ucznia Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach;

13)    osobie odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Małoletnich - koordynator– należy przez to rozumieć wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach, pracownika sprawującego nadzór nad realizacją niniejszych Standardów;

14)    osobie odpowiedzialnej za Internet– należy przez to rozumieć wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły pracownika, sprawującego nadzór nad korzystaniem z Internetu przez uczniów na terenie Szkoły oraz nad bezpieczeństwem małoletnich w Internecie.

 

ROZDZIAŁ 2

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY UCZNIEM
A PERSONELEMSZKOŁY
, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH

§2.

1.    Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników:

1)   Dyrektor Szkoły, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem uczniów lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr;

2)   Dyrektor Szkoły uzyskuje informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności należy założyć konto w systemie teleinformatycznym. Konto podlega aktywacji dokonywanej przez biuro informacji;

3)   Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie
w Rejestr, jest ogólnodostępny - nie wymaga zakładania konta;

4)   Informacje zwrotne otrzymane z systemu teleinformatycznego Dyrektor drukuje i składa do części A akt osobowych, związanych z nawiązaniem stosunku pracy. To samo dotyczy Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestr. Przy czym w przypadku tego drugiego Rejestru wystarczy wydrukować stronę internetową, na której widnieje komunikat, że dana osoba nie figuruje w rejestrze;

5)   Dyrektor od kandydata pobiera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności;

6)   Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z małoletnimi.

7)   Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz
z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi;

8)   Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

2.      Wzór oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych stanowi załącznik 1 do niniejszych Standardów.

§3.

1.    Zasady bezpiecznych relacji personelu Szkoły z jego uczniami:

1)   podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel Szkoły jest działanie dla dobra ucznia i w jego interesie. Personel traktuje ucznia z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec ucznia w jakiejkolwiek formie;

2)   zasady bezpiecznych relacji personelu z uczniami obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy;

3)   znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.

2.      Partnerzy współpracujący ze szkołą np. student, osoba prowadząca warsztaty dla uczniów podpisuje oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich załącznik nr 2.

3.    Pracownik Szkoły zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z uczniami
i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec ucznia są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych uczniów.

4.    Pracownik Szkoły w kontakcie z uczniami:

1)   zachowuje cierpliwość i odnosi się do ucznia z szacunkiem;

2)   uważnie wysłuchuje uczniów i stara się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku;

3)   nie zawstydza ucznia, nie lekceważy, nie upokarza i nie obraża;

4)   nie krzyczy, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie);

5)   nie ujawnia wrażliwych informacji o uczniu osobom do tego nieuprawnionym, dotyczy to również ujawniania jego wizerunku, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej, prawnej. Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r.

4.    Decyzje dotyczące ucznia powinny zawsze uwzględniać jego oczekiwania, ale również brać pod uwagę bezpieczeństwo pozostałych uczniów.

5.    W przypadku konieczności rozmowy z uczniem na osobności, pracownik powinien poprosić innego pracownika o uczestniczenie w rozmowie.

6.    Pracownikowi Szkoły nie wolno w obecności uczniów niestosownie żartować, używać wulgaryzmów, wykonywać obraźliwych gestów, wypowiadać treści o zabarwieniu seksualnym.

7.    Pracownikowi Szkoły nie wolno wykorzystywać przewagi fizycznej ani stosować gróźb.

8.    Pracownik Szkoły zobowiązany jest do równego traktowania uczniów, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy też niepełnosprawności.

9.        Pracownik Szkoły zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych
w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądów uczniów.

10.    Pracownikowi zabrania się przyjmowania prezentów od uczniów oraz ich opiekunów. Wyjątki stanowią drobne, okazjonalne podarunki związane ze świętami w roku szkolnym np. prezentów składkowych, kwiatów, czekoladek, itp.

§4.

Pracownikowi Szkoły bezwzględnie zabrania się (pod groźbą kary, w tym więzienia i utraty pracy):

1)   nawiązywać relacji seksualnych z uczniem;

2)   składać uczniowi propozycji o charakterze seksualnym i pornograficznym, w tym również udostępniania takich treści;

3)   proponować uczniom alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych używek (narkotyków, tzw. dopalaczy).

§5.

1.    Pracownik zobowiązany jest do zapewnienia uczniom, że w sytuacji, kiedy poczują
się nie komfortowo otrzymają stosowną pomoc, zgodną z instrukcją jej udzielania.

2.    Wychowawcy klas zobowiązani są do przedstawienia uczniom Standardów Ochrony Małoletnich, które obowiązują w Szkole i zapewnienia ich, iż otrzymają odpowiednią pomoc.

3.    W przypadku, kiedy pracownik zauważy niepokojące zachowanie lub sytuację, zobowiązany jest postępować zgodnie z instrukcją postępowania, obligatoryjnie w przypadku delikatnych spraw, gdzie jest podejrzenie o nieprzestrzeganiu Standardów do poinformowania dyrekcji
(np. zauroczenie ucznia w pracowniku, bądź pracownika w uczniu).

§6.

1.    Każde, przemocowe zachowanie wobec ucznia jest niedozwolone.

2.    Nie można ucznia popychać, bić, szturchać, itp.

3.    Pracownikowi nie wolno dotykać ucznia w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany. Jeśli w odczuciu pracownika, dziecko potrzebuje np. przytulenia, powinien mieć każdorazowo uzasadnienie zaistniałej sytuacji oraz swojego zachowania względem ucznia, jak również musi zapytać je o zgodę  na przytulenie.

4.    Kontakt fizyczny z uczniem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się
z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

5.    Pracownik nie powinien angażować się w zabawy typu: łaskotanie, udawane walki, brutalne zabawy fizyczne itp.

6.    Pracownik, który ma świadomość, iż uczeń doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności
w kontaktach z uczniem, wykazując zrozumienie i wyczucie, pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic i jak je wyznaczać.

7.    Niedopuszczalne jest również spanie pracownika w jednym łóżku lub pokoju z uczniem podczas wycieczek szkolnych.

8.    Planując wycieczkę z noclegiem, kierownik wycieczki zobowiązany jest do kontaktu z miejscem noclegowym, od którego musi otrzymać pisemną informację (przez email) o posiadanych Standardach Ochrony Małoletnich.

9.    W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika z uczniem. Do sytuacji takich zaliczyć można:

1)   pomoc uczniowi niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, a uczeń/ jego opiekun wyrazi pisemną zgodę;

2)   pomoc uczniowi niepełnosprawnemu w spożywaniu posiłków;

3)   pomoc uczniowi niepełnosprawnemu w poruszaniu się po szkole.

§7.

1.    Kontakt poza godzinami pracy z uczniami jest co do zasady zabroniony.

2.    Nie wolno zapraszać uczniów do swojego miejsca zamieszkania, spotkania z uczniem lub też jego opiekunem powinny odbywać się na terenie Szkoły. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).

3.    Jeśli zachodzi konieczność kontaktu z uczniem, opiekunem lub też nauczycielem poza godzinami pracy Szkoły, dozwolone są środki:

1)   dziennik elektroniczny.

4.    Jeśli pracownik musi spotkać się z uczniem poza godzinami pracy Szkoły (lub jego opiekunem), wymagane jest poinformowanie o tym fakcie dyrekcję, a opiekun musi wyrazić na taki kontakt zgodę.

5.    W przypadku, gdy pracownika łączą z uczniem lub jego opiekunem relacje rodzinne lub towarzyskie, zobowiązany on jest do zachowania pełnej poufności, w szczególności do utrzymania w tajemnicy spraw dotyczących innych uczniów, opiekunów i pracowników.

 

ROZDZIAŁ 3

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI W SZKOLE. ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE MAŁOLETNICH.

§ 8.

1.    Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi:

1)   uczniowie mają prawo do przebywania w bezpiecznym środowisku szkolnym;

2)   nauczyciele i personel szkolny chronią uczniów i zapewniają im bezpieczeństwo;

3)   uczniowie mają obowiązek przestrzegania zasad i norm zachowania określonych w statucie szkoły;

4)   uczniowie uznają prawo innych uczniów do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na:

a)        pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe,

b)        religię,

c)        status ekonomiczny,

d)       cechy rodzinne,

e)        wiek,

f)         płeć,

g)        orientację seksualną,

h)        cechy fizyczne, niepełnosprawność;

2)      nie naruszają praw innych uczniów - nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.

6)      zachowanie i postępowanie uczniów wobec kolegów/ innych osób nie narusza ich poczucia godności/ wartości osobistej. Uczniowie są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań
i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania - w ramach społecznie przyjętych norm i wartości;

7)   kontakty między uczniami cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej,
np. używanie zwrotów grzecznościowych typu proszę, dziękuję, przepraszam, uprzejmość, życzliwość, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji, wyrażanie sądów i opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi;

8)   uczniowie budują wzajemne relacje poprzez niwelowanie konkurencyjności między sobą
w różnych obszarach życia, wzajemne zrozumienie oraz konstruktywne, bez użycia siły rozwiązywanie problemów i konfliktów między sobą, akceptują i szanują siebie nawzajem.

9)   uczniowie okazują zrozumienie dla trudności i problemów kolegów/koleżanek i oferują
im pomoc, nie kpią, nie szydzą z ich słabości, nie wyśmiewają ich, nie krytykują,

10)    w kontaktach między sobą uczniowie nie zachowują się prowokacyjnie i konkurencyjnie, nie powinni również mieć poczucia zagrożenia czy odczuwać wrogości ze strony kolegów,

11)    uczniowie mają prawo do własnych poglądów, ocen i spojrzenia na świat oraz wyrażania ich, pod warunkiem, że sposób ich wyrażania wolny jest od agresji i przemocy oraz nikomu nie wyrządza krzywdy.

2.    Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród uczniów nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona.

3.    Uczniowie nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych uczniów.

4.    Uczniowie mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności oraz informowania pracowników szkoły o zaistniałych zagrożeniach.

5.    Jeśli uczeń jest świadkiem stosowania przez innego ucznia/uczniów jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, ma obowiązek reagowania na nią, np.: pomaga ofierze, chroni ją, szuka pomocy dla ofiary u osoby dorosłej (zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami).

6.    Wszyscy uczniowie znają obowiązujące w szkole procedury bezpieczeństwa - wiedzą, jak zachowywać się w sytuacjach, które zagrażają ich bezpieczeństwu lub bezpieczeństwa innych uczniów, gdzie i do kogo dorosłego mogą się w szkole zwrócić o pomoc.

7.    Jeśli uczeń stał się ofiarą agresji lub przemocy, może uzyskać w szkole pomoc, zgodnie
z obowiązującymi w niej procedurami.

§ 9.

1.    Niedozwolone zachowania małoletnich w szkole

1)   stosowanie agresji i przemocy wobec uczniów/innych osób:

a)    agresji i przemocy fizycznej w różnych formach, np.:

-               bicie, uderzenie, popychanie, kopanie, opluwanie,

-               wymuszenia,

-               napastowanie seksualne,

-               nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą,

-               fizyczne zaczepki,

-               zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań,

-               rzucanie w kogoś przedmiotami,

b)   agresji i przemocy słownej w różnych formach, np.:

-               obelgi, wyzwiska,

-               wyśmiewanie, drwienie, szydzenie z ofiary,

-               bezpośrednie obrażanie ofiary,

-               plotki i obraźliwe żarty,

-               przedrzeźnianie ofiary,

-               groźby,

c)    agresji i przemocy psychicznej w różnych formach, np.:

-               poniżanie,

-               wykluczanie,

-               izolacja,

-               milczenie,

-               manipulowanie,

-               pisanie na ścianach (np. w toalecie lub na korytarzu),

-               wulgarne gesty,

-               śledzenie/szpiegowanie,

-               obraźliwe SMSy i MMSy,

-               wiadomości na forach internetowych lub tzw. pokojach do czatowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 4

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA UCZNIÓW

§10.

1.    Pracownicy Szkoły posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich. Takie jak:

1)   uczeń jest często brudny, nieprzyjemnie pachnie;

2)   uczeń kradnie jedzenie, pieniądze itp.;

3)   uczeń żebrze - uczeń jest głodny;

4)   uczeń nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.;

5)   uczeń nie ma przyborów szkolnych, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych;

6)   uczeń ma widoczne obrażenia ciała(siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia;

7)   podawane przez ucznia wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp., uczeń często je zmienia;

8)   pojawia się niechęć do lekcji wychowania fizycznego - uczeń nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody;

9)   boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu;

10)    uczeń wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;

11)    uczeń cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;

12)    uczeń jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony, depresyjny itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samookalecza się itp.;

13)    uczeń osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości;

14)    uczeń ucieka w świat wirtualny(gry komputerowe, Internet);

15)    używa środków psychoaktywnych;

16)    nadmiernie szuka kontaktu z dorosłym(tzw. „lepkość” małoletniego);

17)    w pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu ucznia zaczynają dominować elementy/motywy seksualne;

18)    uczeń jest rozbudzony seksualnie niestosownie do sytuacji i wieku;

19)    uczeń ucieka z domu;

20)    nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania ucznia;

21)    uczeń mówi o przemocy.

2.    Jeżeli z objawami u ucznia współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że uczeń jest krzywdzony jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:

1)   rodzic (opiekun) podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnień przyczyn obrażeń ucznia;

2)   rodzic (opiekun) odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem ucznia;

3)   rodzic (opiekun) mówi o małoletnim w negatywny sposób, ciągle obwinia, poniża strofuje ucznia (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”);

4)   rodzic (opiekun) poddaje małoletniego surowej dyscyplinie lub jest nadopiekuńczy lub zbyt pobłażliwy lub odrzuca małoletniego;

5)   rodzic (opiekun) nie interesuje się losem i problemami małoletniego;

6)   rodzic (opiekun) często nie potrafi podać miejsca, w którym aktualnie przebywa małoletni;

7)   rodzic (opiekun) jest apatyczny, pogrążony w depresji;

8)   rodzic (opiekun) zachowuje się agresywnie;

9)   rodzic (opiekun) ma zaburzony kontakt z rzeczywistością np. reaguje nieadekwatnie do sytuacji;

10)    wypowiada się niespójnie;

11)    rodzic (opiekun) nie ma świadomości lub neguje potrzeby małoletniego;

12)    rodzic (opiekun) faworyzuje jedno z rodzeństwa;

13)    rodzic (opiekun) przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym lub werbalnym;

14)    rodzic (opiekun) nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

3.    W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy Szkoły zaczynając od wychowawcy, specjalisty i dyrektora, podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.

4.    Pracownicy Szkoły monitorują sytuację i dobrostan ucznia.

 

 

 

ROZDZIAŁ 5

ZASADY I PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO

§11.

1.    Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osoby trzecie, związane ze Szkołą tj. pracownicy Szkoły, wolontariusze, organizacje i firmy współpracujące ze Szkołą:

1)   jeśli pracownik podejrzewa, że uczeń doświadcza przemocy z ciężkim uszczerbkiem
na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego życie, zobowiązany jest do zapewnienia uczniowi bezpiecznego miejsca i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie. Ma on obowiązek sporządzić notatkę służbową. Pracownik zobowiązany jest do zawiadomienia w wyżej wymienionych sytuacjach dyrektora, który informuje policję pod nr 112 lub 997, o możliwości popełnienia przestępstwa. W przypadku zawiadomienia telefonicznego Dyrektor zobowiązany jest podać swoje dane, dane ucznia oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie ucznia, miejsce i czas zdarzenia, oraz opis sytuacji
z najważniejszymi faktami. W przypadku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomienie adresuje się do najbliższej jednostki, w zawiadomieniu podaje się dane jak w przypadku zawiadomienia telefonicznego;

2.    Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub posiadania informacji, krzywdzenia ucznia przez innego ucznia ze szkoły:

1)   jeśli pracownik podejrzewa lub posiada informację, że uczeń doświadcza przemocy z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego życie, zobowiązany jest do zapewnienia uczniowi bezpiecznego miejsca i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie. Ma on obowiązek sporządzić notatkę służbową. Ponadto, zawiadamia rodziców/prawnych opiekunów oraz dyrektora, który informuje odpowiednie służby oraz instytucje w sposób telefoniczny i pisemny. W zawiadomieniu osoba zgłaszająca zobowiązana jest podać swoje dane, dane ucznia oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie ucznia oraz opis sytuacji z najważniejszymi faktami. Zespół opracowuje plan pomocy.

3.    Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez jego opiekuna/rodzica lub inną osobę:

1)   jeśli pracownik podejrzewa lub posiada informację, że uczeń doświadczył przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony opiekuna, rodzica lub innej osoby zobowiązany jest do zadbania
o bezpieczeństwo ucznia. Ma on obowiązek sporządzić notatkę  służbową. Ponadto zawiadamia dyrektora, który zwołuje zespół, aby przeprowadzić rozmowę wyjaśniającą. Zespół zbiera informację od dziecka, jego rodziców, innych członków rodziny, pracowników lub innych osób. Informuje o możliwości udzielenia wparcia psychologicznego. Na podstawie zebranych informacji zespół ocenia, czy istnieje ryzyko krzywdzenia dziecka. Jeśli tak, to podejmuje niezbędne działania zawiadamiając odpowiednie organy w sposób telefoniczny
i pisemny. W zawiadomieniu osoba zgłaszająca zobowiązana jest podać swoje dane, dane ucznia oraz dane osoby podejrzanej o krzywdzenie ucznia oraz opis sytuacji
z najważniejszymi faktami.

2)   jeśli pracownik podejrzewa, że małoletni jest zaniedbany lub jego opiekun jest niewydolny wychowawczo, powinien zadbać o bezpieczeństwo ucznia. Powinien powiadomić dyrekcję oraz wychowawcę, który przeprowadza rozmowę z opiekunem, proponując mu możliwość wsparcia psychologicznego oraz możliwości wsparcia materialnego. Jeśli sytuacja ucznia się nie poprawi, Zespół zobowiązany jest zawiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

ROZDZIAŁ 6

SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO

§12.

1.    Każdy ujawniony lub zgłoszony incydent lub zdarzenie zagrażające dobru nieletniego ucznia, na temat którego Szkoła posiada wiedzę zostaje odnotowany poprzez uzupełnienie Karty Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3.

2.    Karty interwencji o których mowa w ust. 1przechowywane są w specjalnie na ten cel przygotowanej Księdze Zdarzeń w gabinecie dyrektora w szafie pancernej. Dokumentacja przechowywana będzie przez okres 5 lat.


 

ROZDZIAŁ 7

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH MAŁOLETNIEGO

§ 13.

Dane osobowe małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dna 10 maja
2018 r. o ochronie danych osobowych oraz
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
z przetwarzaniem danych osobowych iw sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych):

1)    pracownik Szkoły ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem na podstawie otrzymanego upoważnienia – podpisuje załącznik nr 11.;

2)    dane osobowe ucznia są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów;

3)    pracownik Szkoły jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych ucznia
i udostępnienia tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego.

§ 14.

Pracownik Szkoły może wykorzystać informacje o uczniu w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości ucznia oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację ucznia.

§ 15.

1.    Pracownik Szkoły nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o małoletnim ani o jego opiekunie.

2.    Pracownik Szkoły, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może skontaktować się
z rodzicem/opiekunem małoletniego i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. W przypadku wyrażenia zgody, pracownik Szkoły w porozumieniu
z Dyrektorem podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe do rodzica/opiekuna małoletniego.

3.    Pracownik Szkoły nie kontaktuje przedstawicieli mediów z małoletnim, nie wypowiada się
w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie małoletniego lub jego opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik Szkoły jest przeświadczony, że jego wypowiedź nie jest
w żaden sposób utrwalana.

§ 16.

1.    W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia Szkoły. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje Dyrektor.

2.    Dyrektor Szkoły, podejmując decyzję, o której mowa w ust. 1wyznaczawybrane pomieszczenie w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie Szkoły uczniów.

ROZDZIAŁ 8

ZASADY OCHRONY WIZERUNKU UCZNIA

§ 17.

1.      Szkoła Podstawowa zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2.      Przetwarzanie danych osobowych w szczególności wizerunek małoletnich służą w celach promocyjnych Szkoły.

3.      Wizerunek utrwalony jest w trakcie zajęć szkolnych, wycieczek, konkursów, imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Szkołę, a następnie publikowany w następujących mediach: na stronie internetowej i podstronach Jednostki, stronach społecznościowych prowadzonych przez Szkołę, mediach publicznych, tablicach ściennych, folderach graficznych. 

4.      Szkoła publikuję zdjęcia/nagrania małoletnich wyłącznie po uzyskaniu zgody rodzica/opiekuna prawnego na przetwarzanie danych osobowych dziecka.

5.      Szkoła nie podpisuje zdjęć/nagrań informujących o tożsamości małoletnich – jeśli konieczne jest podpisywanie ucznia, Szkoła używa tylko imienia.

6.      Szkoła nie ujawnia danych wrażliwych dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej - poprzez udostępnianie wizerunku małoletniego.

7.      Problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunku małoletnich są niezwłocznie zgłaszane Dyrektorowi Szkoły.

8.      Udostępnione zdjęcia/nagrania przez Szkołę nie są dla małoletnich ośmieszające oraz poniżające.

9.      Wizerunek małoletnich może być użyty do różnego rodzaju form elektronicznego przetwarzania obrazu, kadrowania i kompozycji, bez obowiązku akceptacji produktu końcowego, lecz nie
w formach obraźliwych lub ogólnie uznanych za nieetyczne.

10.  Jeśli osoby zewnętrzne np. fotograf, będzie rejestrował wydarzenia w Szkole, rodzice/opiekunowie prawni oraz uczniowie zostaną poinformowani, iż zewnętrzna firma rejestruje dane wydarzenie. Ponadto firma ta zobowiązuje się do przestrzegania wytycznych dot. bezpieczeństwa danych osobowych małoletnich poprzez podpisanie stosownego oświadczenia zał. nr 2.

11.  Jeśli przedstawiciele innej organizacji będą chcieli zarejestrować organizowane prze Szkołę wydarzenie i opublikować zebrany materiał, organizacja ta musi uzyskać zgodę Dyrektora Szkoły. Ponadto rodzice/opiekunowie prawni muszą udzielić pisemnej zgody na rejestrowanie
i udostępnianie wizerunku przez inne organizacje.

12.  Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych ucznia nie jest wymagana.

13.  Jeżeli rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku małoletniego, to Szkoła nie przetwarza wizerunku tego ucznia.

14.  Szkoła przechowuje materiały zawierające wizerunek małoletniego w sposób odpowiednio zabezpieczony - m.in. zaszyfrowane nośniki zamknięte w szafach, ograniczony dostęp do danych osobowych.

15.  Jeśli rodzice/opiekunowie, widzowie będą chcieli zarejestrować organizowane przez szkołę wydarzenie i opublikować zebrany materiał muszą zgłosić taką potrzebę wcześniej i uzyskać zgodę   Dyrektora Szkoły.

 

ROZDZIAŁ 9

ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET. PROCEDURY OCHRONY UCZNIÓW PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI 
W INNEJ FORMIE

§ 18.

1.    Szkoła zapewnia uczniom dostęp do Internetu oraz podejmuje działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

2. Szkoła zapewnia personelowi i uczniom możliwość korzystania z Internetu w czasie trwania zajęć.

3. Sieć szkolna jest zabezpieczona zgodnie z obowiązującymi Standardami Ochrony Małoletnich. Za zabezpieczenie odpowiada osoba wyznaczona przez Dyrektora. Do zadań tej osoby należy między innymi:

a)    zabezpieczenie sieci szkolnej przed niebezpiecznymi treściami,

b)   instalacja oraz aktualizacja oprogramowania,

c)    przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera
w czasie ich wprowadzenia. Informację o uczniu, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje Dyrektorowi, który aranżuje dla ucznia rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog uzyska informacje, że uczeń jest krzywdzony, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji;

4. W przypadku dostępu do Internetu pracownik Szkoły ma obowiązek informowania małoletnich
o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik Szkoły czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez uczniów podczas zajęć.

5. W ramach godzin wychowawczych przeprowadza się z uczniami warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu (przynajmniej raz w roku szkolnym).