Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Ciekawe zajęcia dla uczniów klasy II i III

Kategoria:

W dniu 6 marca 2023 roku uczniowie klasy II i III podczas zajęć budowali mosty wykorzystując klocki „Paldron” z programu  „Laboratoria przyszłości” . Wykonując przestrzenne budowle uczniowie wykazali się znajomością odczytywania dołączonych instrukcji, sprawnością manualną łącząc poszczególne elementy, a przede wszystkim współpracą w grupie.

Powitanie wiosny 2023

Kategoria:

Witaj Wiosno!

 

            21 marca to data, która kojarzy się tylko z jednym wydarzeniem – Pierwszym Dniem Wiosny. My wiosnę przywitaliśmy co prawda 20 marca 2023 roku, ale tradycji stało się zadość.

            Uczniowie jak co roku  spotkali się na korytarzu, aby powitać wiosnę w kolorowych, wiosennych  barwach.  Podczas humorystycznego apelu, który przygotowała pani Agata Barszcz wraz z uczniami klas IV- V dowiedzieliśmy się w jaki magiczny sposób powstała czwarta pora roku, czyli wiosna. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się jak brzmiało magiczne zaklęcie stwarzające tę piękną i radosną porę roku.

            Każda klasa na ten magiczny dzień przemiany przygotowała swój własny układ choreograficzny przywołujący wiosnę. Uczniowie wyjątkowo starannie się przygotowali, ponieważ już  w południe mogliśmy dostrzec na niebie słoneczne promienie marcowego słońca.

Kino w szkole

Kategoria:

KINO W SZKOLE

            Daleko mamy do kina, ale to nie problem... Kino przyjechało do nas.

            16 marca 2023 r.  korytarz na parterze w szkole kolejny raz zamieniła się w salę kinową z wielkim ekranem. Nasi uczniowie wzięli udział w seansie filmowym, podczas którego obejrzeli pełnometrażowy film animowany pt. "Morska Bestia".

            Okazało się, że taka forma spędzania czasu w szkole służy nie tylko rozrywce, ale też edukuje, integruje i kształtuje wrażliwość u młodych widzów. Była to świetna rozrywka i relaks przed pracą na lekcjach.

Wycieczka klas młodszych do OCK w Jabłonce

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS 0-III NA SPEKTAKL TEATRALNY I NA WARSZTATY WYPIEKANIA PIZZY.

 

14 marca uczniowie klas 0 -III udali się do OCK w Jabłonce na spektakl pt. Kopciuszek w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Był to niezwykle ciekawy, roztańczony i rozśpiewany występ z efektami świetlnymi. Aktorzy włączyli również dzieci do wspólnej zabawy, co sprawiło, że czuliśmy się jak w prawdziwej baśni. Podczas przedstawienia zwracano uwagę na takie wartości  jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Profesjonalna gra aktorów sprawiła, że był to wspaniale i ciekawie spędzony czas.

            Pełni wrażeń wybraliśmy się na  II etap naszej wycieczki, czyli na „warsztaty wypiekania pizzy” w restauracji Bistro Szary Wilk. Każde dziecko miało okazję wyrobić ciasto, wybrać własne składniki i spróbować własnych sił by  przygotować swoją pizzę od podstaw. Warsztaty uczniowie  zakończyli konsumpcją swoich unikalnych pizz.

            Wszystkim naszym uczniom, jak również ich wychowawczyniom wycieczka bardzo się podobała. Był to wyjazd, który był pokarmem zarówno dla duszy jaki i dla ciała.

            Podczas wycieczki sporządzono fotorelację aparatem fotograficznym  zakupionym w ramach  programu „Laboratorium Przyszłości” .

Niebezpieczeństwo w sieci

Kategoria:

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023 r.

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu - święta obchodzonego w całej Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W dniu 8 marca odbył się apel poświęcony DBI dla całej społeczności szkolnej, przygotowany przez panią pedagog Agatę Barszcz. Wszyscy mieli możliwość obejrzenia, scenki  pt. "Niebezpieczeństwo czyha w sieci" w wykonaniu kolegów i koleżanek z klas IV- VIII. Celem było zwrócenie uwagi na zjawisko hejtowania w sieci . Aktorzy przypomnieli zasady bezpiecznego surfowania w sieci. Przedstawili zagrożenia jakie czekają na każdego w Internecie oraz przybliżyli metody działania osób o złych zamiarach. Treści przekazane przez bohaterów na pewno trafiły do każdego. Świadczy o tym zaangażowanie wielu uczniów w dyskusję dotyczącą bezpiecznego Internetu. Podjęte inicjatywy nauczyły umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych oraz wzbogaciliśmy świadomość uczniów o to, że decyzje które podejmują w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Kategoria:

APEL Z OKZAJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w wykonaniu uczniów klasyII i III, pod nadzorem p. Marii Flaszczyńskiej. Uczniowie przedstawili losy żołnierzy, którzy nie pogodzili się z narzuconym przez sowietów reżimem komunistycznym i podjęli dalszą walkę po zakończeniu II Wojny Światowej. Obchodzenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL. Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO,UB i NKWD. „Żołnierze Wyklęci” nie porzucili swoich ideałów nawet za cenę śmierci. Często nazwani są- nieposkromieni, niezłomni, niepokorni, nieprzejednani, niepokonani, nieugięci, wierni wolności, wierni przysiędze, wierni Ojczyźnie.

Dzień bez plecaka

Kategoria:

DZIEŃ BEZ PLECAKA

            27 stycznia 2023 r.  w przededniu ferii w naszej szkole SU zorganizował, długo wyczekiwany Dzień Bez Plecaka. W ramach zabawy został zorganizowany konkurs na Najlepszy Zamiennik Plecaka. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością pakując swoje podręczniki w wiklinowe kosze, tobołki, samodzielnie wykonane pojazdy, skrzynki na listy,  klatki dla gryzoni oraz wiele innych ciekawych rozwiązań.
Spośród dziesiątek pomysłów jury, w skład którego wchodzili nauczyciele i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wybrano jednego ucznia z każdej klasy, który wyróżnił się kreatywnością.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział!

Bal karnawałowy

Kategoria:

BAL KARNAWAŁOWY 2023 r.

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie naszej szkoły  niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole we wtorek  – 24 stycznia .

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w  salę balową. Udekorowana  balonami, serpentynami i  klaunami zachęcała do zabawy wszystkie dzieci.

W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, motyle, biedronki i różne inne stwory i dziwadła...Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom jak. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.

Tegoroczna zabawa karnawałowa  należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.

Dzień babci i dziadka 2023

Kategoria:

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2023r.

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

          23 stycznia 2023 odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość- Dzień Babci i Dziadka. Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości. W tle pięknej dekoracji dzieci z  zerówki i klas I-II pod kierunkiem pań: Joanny Rokita i Gabrieli Trzop przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na  który złożyły się bardzo wzruszające wiersze i piosenki, a także humorystyczne skecze. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat". Rodzice przygotowali słodki poczęstunek w postaci ciast. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz i piosenkę, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Kolęda w szkole

Kategoria:

                                              WIZYTA DUSZPASTERSKA 2023r.

Ach cóż to był za przemiły duchowy przerywnik podczas lekcji !

Dalszy ciąg zajęć z wychowania fizycznego, języka polskiego, czy matematyki, musiał zaczekać, bo… 19 stycznia 2023 odwiedził Nas z wizytą duszpasterską  ks. Mateusz, by udzielić wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły błogosławieństwa Bożej Dzieciny w  rozpoczynającym się Nowym Roku, a następnie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy.

Wspaniale było razem pomodlić się i zaśpiewać przepiękne polskie kolędy.

Jasełka 2022

Kategoria:

                                                                               JASEŁKA SZKOLNE 2022r.

W klimacie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w dniu 22 grudnia 2022 roku w naszej szkole zostały wystawione Jasełka . Biblijne wydarzenia sprzed ponad 2000 lat odtworzyli wybrani uczniowie klasy I, II, III i IV pod opieką p. Marii Flaszczyńskiej.  Fabuła dwuaktowej sztuki była oparta na walce sił dobra z siłami zła. Ostatecznie siły dobra symbolizowane przez aniołów pokonały ciemną stronę mocy. Wątki humorystyczne przedstawienia jak również wspaniała gra aktorska uczniów dostarczyła oglądającym wiele radości budząc uśmiech na twarzy. Poznaliśmy historię Marii i Józefa, zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus. To do małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak Trzej Mędrcy i złożyli mu pokłon.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor- Dominika Karkoszka, która podziękował aktorom za piękną grę i złożył wszystkim obecnym bożonarodzeniowe życzenia. Następnie wszyscy podzielili się ze sobą opłatkiem.

Kochani – na ten Nowy Rok przyjmijcie od nas życzenia: niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!

Żywa lekcja historii

Kategoria:

ŻYWA LEKCJA HISTORII

6 grudnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Kiczorach po raz kolejny pojawili się rycerze, tym razem z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona”. Przemierzyli setki kilometrów z Torunia, aby dotrzeć do Kiczor i przedstawić uczniom żywą lekcję historii, której temat brzmiał: „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Przebrani w stroje szlacheckie, uzbrojeni i wyposażeni w przedmioty użytkowe nie tylko z czasów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, przygotowali dla uczniów niezwykłe widowisko.

Aktorzy w bardzo przystępny sposób przybliżali historię Polski od panowania Stefana Batorego, aż po czasy odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Uczniowie starszych klas łatwiej przyswajają trudne treści historyczne, gdyż mają lekcje historii, lecz prowadzący potrafili dotrzeć również do najmłodszych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przekazu, wydawałoby się, że zbyt trudnego jak na ich wiek, ale nie miały problemu z jego zrozumieniem, dzięki doświadczeniu prowadzących.  Kto choć raz uczestniczył w „żywej” lekcji historii, ten wie, że na długo pozostaje ona w pamięci.

Mikołaj w szkole

Kategoria:

MIKOŁAJKI 2022r.

 

Tradycją już się stało, że  6 grudnia naszą szkołę odwiedza Święty Mikołaj! Pomimo braku białego puchu, jak co roku w godzinach rannych , nasz Gość z uśmiechem na twarzy i  poczuciem humoru, odwiedził naszą społeczność szkolną i częstował  cukierkiem.

Jak co roku, w klasach i na korytarzach pojawiły się choinki, dekoracje świąteczne, a od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas kolędy, choinki, śniegu, żłobka.

 Do następnego roku drogi Mikołaju!!!

Pasowanie na czytelnika

Kategoria:

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 30 listopada 2022 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyło się „Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych. Moment pasowania poprzedzony był lekcją biblioteczną, której celem było zachęcenie najmłodszych do systematycznego korzystania z biblioteki szkolnej, i co za tym idzie, do rozwijania umiejętności czytelniczych. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i poznali regulamin biblioteki.  Poznali układ książek na półkach i dowiedzieli się, czego nie wolno robić podczas czytania.
             Następnie kandydaci na czytelników złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek.

Święto piżamy w szkole

Kategoria:

Pamiętajmy, że dobro wraca

DZIEŃ PIŻAMYW SZKOLE I PRZEDSZKOLU W KICZORACH

 

Dnia 28 listopada 2022 r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Kiczorach Dzień Piżamy. Tego dnia wiele osób dołączyło się do charytatywnej akcji, przebierając się w piżamę, szlafrok lub kapcie. Każdy, kto miał ochotę mógł w tym dniu paradować po szkole w cieplutkiej i mięciutkiej piżamie.

Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Akcja ta jest zainicjowana przez Fundację “Gdy liczy się czas”. Dlaczego piżama? – ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. W klasach odbywały się pogadanki związane z tematem, a chętni mogli kupić za symboliczną kwotę coś słodkiego lub wrzucić datek do puszki, wspierając tym samym chore dzieci na oddziałach onkologii.

Dziękujemy rodzicom uczniów oraz Publicznego Przedszkola w Kiczorach, dzięki których hojności wspólnie uzbieraliśmy piękną sumę dla dzieci onkologicznych.


Koncert biało-czerwona Orawa

Kategoria:

KONCERT PATRIOTYCZNY W RAMACH PROJEKTU

BIAŁO- CZERWONA ORAWA

            Uczniowie  Szkoły Podstawowej w Kiczorach w listopadzie uczestniczyli w Projekcie Biało- Czerwona Orawa, który realizowany był przez Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu prowadzono dla chętnych uczniów  klas I-V zajęcia patriotyczne , których głównym celem było kształtowanie postaw patriotycznych oraz poznanie symboli narodowych, wybitnych postaci związanych z historią Polski i Orawy. Uczniowie poznali historię Polski oraz Orawy, zostały im przybliżone sylwetki polskich i orawskich patriotów . W klasach I-III wykonano prace plastyczne poświęcone historii Polski- tematyka była związana z symbolami narodowymi oraz ważnymi wydarzeniami i postaciami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W klasach IV-V na lekcjach historii przeprowadzono pogadankę o zasługach ojców polskiej niepodległości oraz przyłączeniu Orawy do Polski.

Ponadto 25 listopada zorganizowano Quiz Wiedzy Historycznej w dwóch kategoriach wiekowych - dla uczniów klas I-III i dla uczniów klas IV- VIII. Mistrzem kategorii młodszej został Maximilian Komperda, uczeń klasy III, a w kategorii starszej  uczennica kl. V- Marika Wójciak. W quizie uczniowie wykazali się dużym zasobem wiedzy w ramach realizowanych zagadnień. Koordynatorem projektu była p. Maria Flaszczyńska.

Podsumowaniem projektu było zorganizowanie 30 listopada koncertu patriotycznego Biało- Czerwona Orawa, podczas którego uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali inscenizację gawędy „Stropienie Piotra Borowego” Ireny Grobarczyk oraz wiersze i piosenki patriotyczne. Na zakończenie koncertu odśpiewano Rotę Spisko- Orawską.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy- Sekretarz Gminy- Jan Kuliga oraz Dyrektor CUW- u Marzena Michalak oraz społeczność lokalna z uczniami i nauczycielami na czele.

W ramach realizowanego projektu szkoła wzbogaciła się o patriotyczne pomoce dydaktyczne oraz o nowy maszt flagowy, który sfinansowany był przez Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Akadania o prawach dziecka

Kategoria:

DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

Kolor niebieski zdominował szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który obchodziliśmy 23 listopada. Dlaczego niebieski? Na prośbę UNICEF kolor ten ma symbolizować solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

W tym roku klasa II i III pod kierunkiem pedagoga szkolnego przygotowała akademię „Baśń o prawach dziecka”, która przedstawiła w przystępnej i zabawnej formie podstawowe prawa dziecka. Przedstawiciele UNICEF-u wkroczyli w treść znanych bajek takich jak Kopciuszek, Księżniczka na ziarnku grochu oraz Czerwony Kapturek i interweniowali w sprawie dzieci, żeby nie działa im się krzywda.

Andrzejki 2022

Kategoria:

ZABAWA ANDRZEJKOWA 2022r.

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji...

Taki niezwykły dzień odbył się w naszej szkole 25 listopada, kiedy to Samorząd Uczniowski zorganizował dla Społeczności zabawę andrzejkową. Dzieci, kultywując tradycje  andrzejkowe losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Nie zabrakło symbolicznego ustawiania butów czy przekłuwania serduszek z imionami.

Młodzież i dzieci wraz  ze swoimi wychowawcami z ochotą bawili się przy dźwiękach skocznej  muzyki. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze. Tego dnia zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną dyskotekę. 

[gallery}2122/andrzejki{/gallery}

Wycieczka do Krakowa klas IV-VIII

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS IV -VIII DO KRAKOWA

17 listopada 2022 r.  uczniowie klas IV-VIII  wyruszyli na całodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjazd realizowany był przy wsparciu finansowym Ministra Edukacji i Nauki  z programu „ Poznaj Polskę”.

Pierwszym  punktem programu było zwiedzanie najpopularniejszego teatru w Krakowie – Teatru im. Juliusza Słowackiego- jednego z najpiękniejszych miejskich gmachów, który działa nieprzerwalnie od 129 lat. Uczniowie mieli okazję poznać jego historię oraz zakamarki, niemożliwe do zwiedzania dla zwykłego widza.

Po godzinnym zwiedzaniu gmachu teatru,  cała grupa udała się wraz z przewodnikiem ulicą Floriańską  na Rynek Główny, gdzie zwiedzili Kościół Mariacki i obejrzeli najsłynniejsze arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – Ołtarz Wielki – dzieło Wita Stwosza. O godzinie 13 wysłuchali hejnał mariacki i udali się na dalsze zwiedzanie. Zdążyli jeszcze zobaczyć Pałac Biskupów Krakowskich ze słynnym Oknem Papieskim, a następnie przeszli jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic w Krakowie- Kanoniczną w kierunku Wawelu. Na chwilę spacerowali po Wzgórzu Wawelskim, zobaczyli dziedziniec królewski, następnie zeszli do Smoczej Jamy i udali się  do autokaru, który zawiózł ich na kolejny etap wycieczki – projekcje filmu familijnego -„Mój przyjaciel lew”. Film opowiadał o nastoletniej Inés i jej bracie Alexie, którzy znaleźli lwiątko, któremu nadali imię King. Gdy okazało się, że mały lew jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, rodzeństwo wpadło na szalony plan – chcieli mu pomóc wrócić do prawdziwego domu.

Po obejrzeniu filmu i chwili odpoczynku, uczniowie udali się na ostatni punkt programu, czyli zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Na początek odwiedzili zrekonstruowaną celę Siostry Faustyny Kowalskiej, w której zmarła. Zobaczyli pamiątki po niej (m. in. pelerynę zakonną, kubeczek, lampkę nocną). Następnie udali się do Sanktuarium, czyli olbrzymiego, dwupoziomowego kościoła. Na poziomie dolnym odwiedzili  5 niezwykłych kaplic. W samym centrum ulokowana jest Kaplica św. siostry Faustyny z wystrojem ofiarowanym przez włoski episkopat, a wokół niej usytuowane są pozostałe 4. Kaplica Krzyża Świętego to fundacja wiernych z Niemiec. Kaplica Matki Boskiej Bolesnej z to z kolei dar Słowaków. Uczniów szczególnie urzekła Kaplica Communio Sanctorum, której wystrój stworzyli Węgrzy. Ostatnią kaplicą była Kaplica św. Andrzeja – jej wystrój został z kolei ufundowany przez Kościół Greckokatolicki z Polski i Ukrainy. To piękne wnętrze sakralne nazywane jest również Kaplicą Pojednania.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach było ostatnim celem wycieczki. Do domu uczniowie wrócili bardzo późno, zmęczeni, ąle bardzo zadowoleni z tak intensywnego dnia.

Wycieczka do Wadowic klas I-III

Kategoria:

Zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Kiczor, dumni z Jana Pawła II, papieża – Polaka  i zainspirowani jego życiem do robienia rzeczy wielkich i ambitnych

WYCIECZKA KLAS I- III DO WADOWIC

W ramach projektu „Poznaj Polskę”, uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Kiczorach zwiedzali Wadowice – rodzinne miasto Św. Jana Pawła II. Wycieczka została zrealizowana w ramach programu „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki .

W godzinach rannych udaliśmy się do Wadowic – miasta urodzin Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym. Muzeum zaprojektowane jest w formie interaktywnej i przedstawione są tam najważniejsze wydarzenia z życia papieża od narodzin aż do śmierci. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". Usłyszeliśmy, jak bardzo Papież kochał młodzież , jakie pokładał w niej wielkie nadzieje i wtedy w nas rodziło się pragnienie, by Go nie zawieść. Następnie zwiedziliśmy znajdującą się obok bazylikę, w której podziwialiśmy znaną chrzcielnicę – miejsce chrztu  Karola Wojtyły.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Wadowic kolejką. Zobaczyliśmy najważniejsze miejsca związane z Karolem Wojtyłą m.in. szkołę, do której uczęszczał. Naszą przygodę z Wadowicami zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji Cud, malina . Sądząc po pustych talerzach, obiad wszystkim smakował.

104 Rocznica Odzyskania Niepodległosci

Kategoria:

APEL Z OKAZJI 104 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Corocznie, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, odbył się 10 listopada. Obchody rozpoczęliśmy, podobnie jak w latach ubiegłych od zaśpiewania hymnu o godzinie 11.11, przyłączając się w ten sposób do akcji „ Szkoła do hymnu”.

Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Krzysztofa Wziątka, przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Utwory poetyckie zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły oraz pieśni patriotyczne w ich wykonaniu wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

Ślubowanie pierwszoklasistów

Kategoria:

Ślubujemy! - uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej.

Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Ten szcze­gólny dzień w tym roku odbył się 4 listopada 2022 roku. Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów piosenek, wierszy, wytrwale ćwiczyli podczas prób pod okiem swojej wychowawczyni- p. Patrycji Machaj- Irzyk. Uroczystość rozpoczęła p. dyr. Dominika Karkoszka, która powitała wszystkich zebranych nauczycieli oraz rodziców i uczniów. Pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość hymnu szkoły, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Później nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów. Pani Dyrektor, ogromnym ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia. Wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia. Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne.  Nie obyło się bez słodkiej niespodzianki od rodziców.

         Wszyst­kim pierw­szo­kla­si­stom życzymy, aby ten dzień pozo­stał w ich pamięci jako wiel­kie prze­ży­cie i nie­za­po­mniana, rado­sna chwila. A rodzi­com gra­tu­lu­jemy tak zdol­nych pociech.

Przerwa na czytanie

Kategoria:

AKCJA PRZERWA NA CZYTANIE ORAZ

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

03. 11. 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach odbyła się akcja "Przerwa na czytanie" połączona z obchodami Dnia Postaci z Bajek. Była to już III Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu osób czytających podczas przerw. Akcja" Przerwa na czytanie" organizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Celem akcji jest była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

W szkole czytanie odbyło się w dwojaki sposób: w klasach 1-3 i oddziale przedszkolnym stworzono tzw. Strefy Czytania. Uczennice starszych klas tego dnia odwiedziły wskazane klasy i to właśnie one czytały bajki i opowiadania najmłodszym. Natomiast uczniowie klas 4-8 podczas przerw, każdy indywidualnie w zupełnej ciszy mógł oddać się lekturze.

Tego dnia obchodzono również Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji chętni uczniowie przebrali się za ulubione postacie bajkowe.  Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.

Był to dzień pełen wrażeń…

Ewakuacja

Kategoria:

PRÓBNA EWAKUACJA W NASZEJ SZKOLE

2 listopada b.r. o godzinie 9.00 przeprowadzono próbną ewakuację uczniów i pracowników szkoły.  Akcja miała na celu sprawdzenie przygotowania placówki na wypadek wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia rozpoczął sygnał alarmowy, po którym uczniowie wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły niezwłocznie udali się do najbliższych możliwych wyjść ewakuacyjnych, zgodnie z planem ewakuacji. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Udało się uniknąć tłoku i chaosu. Po wyjściu ze szkoły uczniowie i pracownicy skierowali się do wyznaczonego miejsca zbiórki, gdzie dyrektor szkoły pani Dominika Karkoszka sprawdziła, czy wszyscy opuścili zagrożony obiekt. Jak się okazało wszyscy obecni w tym dniu w szkole uczniowie, nauczyciele i pracownicy zgromadzili się w wyznaczonym miejscu ewakuacji. W ten sposób kadra i dzieci przećwiczyli sposób postępowania i zachowania, na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Była to niezwykle pouczająca i ważna lekcja zachowania się w sytuacjach trudnych, gdyż od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie.

Dzień Patrona

Kategoria:

UROCZYSTE OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY I X ROCZNICY NADANIA IMIENIA SZKOLE

  

 21 października 2022, jak co roku, społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Kiczorach po raz kolejny uczciła swojego Wielkiego Patrona- Świętego Jana Pawła II.
W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiczorach. Mszę św. odprawił ks. kan. Jerzy Bargiel , zaś kazanie wygłosił ks. Bartłomiej Małek, który wzywał zgromadzonych do czerpania wzorca z Patrona szkoły i naśladowaniu go na każdym etapie swojego życia. W uroczystej Mszy Św. brali udział przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy – Mateusz Lichosyt, Sekretarz Gminy- Jan Kuliga oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych- Marzena Michalak. Zaproszenie na uroczyste obchody Dnia Patrona przyjął również sołtys wsi Kiczory-Henryk Kowalczyk.

Po Mszy Św. wszyscy udali się w uroczystym korowodzie za sztandarem, do budynku szkoły, gdzie Pani Dyrektor Dominika Karkoszka po powitaniu wszystkich gości oraz słowie wstępnym oddała głos uczniom, którzy przygotowali wzruszającą akademię, upamiętniającą X rocznicę Nadania Imienia Szkole. Tegoroczna akademia przywołała postać św. Jana Pawła II z perspektywy dwóch jego najbliższych współpracowników: ochroniarza-Camillo Cibin oraz osobistego fotografa- Arturo Mari. Uroczysty montaż słowno – muzyczny przeplatany ciekawymi urywkami filmowymi z kazaniami św. Jana Pawła II, przygotowała klasa II i III pod kierunkiem pani Marii Flaszczyńskiej i ks. Bartłomieja Małka. Niezwykły wyraz artystyczny i wyjątkowa atmosfera tego spotkania została osiągnięta dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, którzy prezentując swoje talenty upamiętnili sylwetkę  wybitnego rodaka.

Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Jan Paweł II i jego podróże”.  Wszystkie prace, które wpłynęły, zachwyciły swoją niezwykłą wymową i treścią. I miejsce zajęła Anna Faron z kl. 0, II miejsce zajął – Maximilian Komperda z kl. III, zaś III miejsce przypadło Antoninie Bandyk, z klasy  II.  Prace uczniów stanowiły również scenografię uroczystości. Dla uczniów klas starszych IV-VIII został przygotowany szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II, w którym I miejsce zajął:  Bartosz Gnida z kl. IV, II miejsce zajęła Amelia Słaby z klasy VIII, a na III miejscu uplasowała się – Małgorzata Gnida z kl. VIII.
            Podczas uroczystości Sekratarz Gminy Lipnica Wielka – pan Jan Kuliga w swoich słowach zwróciła uwagę na wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu. Również ks. Proboszcz gratulowała uczniom występu i  postaci Patrona. Na zakończenie Dyrektor Szkoły pani Dominika Karkoszka podziękowała wszystkim gościom za przybycie, występującym uczniom i życzyła zgromadzonym, aby mądrze kierowali własnym życiem i czynili dobro.
            Po raz kolejny uczniowie udowodnili, że Święty Jan Paweł II jest wciąż obecny w ich sercach. To właśnie dla Niego  pragną zbudować z własnego życia dzieło sztuki i chcą podążać przez życie drogą przykazań Bożych.

Przerwa na czytanie 2022

Kategoria:

3 listopada, tj. czwartek, nasza szkoła będzie brać udział w Międzynarodowej akcji "Przerwa na czytanie" połączonej z Dniem Postaci z Bajek (baśni). Bardzo proszę o uświetnienie tego dnia strojem przedstawiającym wybraną bajkową postać i przyniesienie ulubionej książki (książek). Jeśli pogoda dopisze, wyjdziemy na boisko szkolne. W razie niepogody akcja przebiegnie na korytarzach. Zorganizujemy także konkurs na najciekawszy strój.

Rajd im Piotra Borowego

Kategoria:

XVIII Gminny Rajd Turystyczny im. Piotra Borowego – Ścieżkami i Szlakami Babiej Góry

 

W dniu 12 października 2022 roku uczniowie klas VI-VIII wzięły udział w  XVIII Gminnym Rajdzie Turystyczny im. Piotra Borowego – Ścieżkami i Szlakami Babiej Góry. Wyjątkowość Rajdu podkreślała okrągła, 90 rocznica śmierci, patrona rajdu-Piotra Borowego, nazywanego „Apostołem Orawy”.

Tegoroczna trasa naszego Rajdu wiodła  sprzed szkoły w Kiczorach,  do składu budowlanego p. Kuboka, a następnie do Źródełka Piotra Borowego, gdzie było zakończenie Rajdu i spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami. Pamiątkowe dyplomy oraz gadżety wręczył nam, w imieniu organizatorów Zastępca Wójta Gminy Lipnica Wielka- Jakub Dyrcz. Następnie udaliśmy się do Bistro Szary Wilk, gdzie poczęstowano nas posiłkiem. W drogę powrotną udaliśmy się już autobusem.

Do zobaczenia za rok…

Dzień Edukacji Narodowej

Kategoria:

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2022 r.

 

Dnia 14.10.2022 r. odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy czwartej i piątej  pod kierownictwem p. Alicji Kramarz i p. Gabrieli Trzop przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz piosenki obrazujące pracę nauczycieli. Przepiękną laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna, którą uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, dziękując im w ten sposób za ich trud wychowywania i kształcenia.

 Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli im upominki. 

Kino w szkole

Kategoria:

KINO W SZKOLE- SEANS FILMU

 „Clifford. Wielki czerwony pies”

W dniu 12 października 2022 r. przyjechało do nas, kolejny już raz, kino objazdowe z projekcją filmu „Clifford. Wielki czerwony pies”

Film opowiada  o niezwykłym, czerwonym psie oraz jego właścicielce Emily. Kiedy ośmioletnia dziewczynka tuli w ramionach maleńkiego, czerwonego szczeniaka  marzy, by oboje byli wielcy i silni, żeby świat nie mógł ich skrzywdzić. Nie spodziewa się jednak, że budząc się pewnego ranka znajdzie wielkiego psa w swoim małym mieszkaniu w Nowym Jorku. Emily za wszelką cenę chce, aby ukochany zwierzak został z nią. Postanawia znaleźć czarodzieja, który, przywróci Clifforda do normalnego rozmiaru. Na poszukiwania udaje się ze swoim wujkiem i szkolnym kolegą Owenem . Clifford wzbudza powszechne zaciekawienie. Przyciąga również uwagę złego naukowca, który chce aby Clifford został jego psem. 

Film bardzo się uczniom podobał i czekamy już na następny…

Apel

Kategoria:

APEL Z OKAZJI  83 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

 

7 października 2022 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający  83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przygotowali go pod kierunkiem p. Marii Flaszczyńskiej uczniowie z klas I- III.

Słowa recytowanych przez uczniów wierszy i śpiewanych pieśni patriotycznych nawiązywały do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w naszym kraju po wybuchu II wojny światowej. Mówiły o niezwykłej odwadze i męstwie naszych rodaków, którzy nie wahali się oddać swego życia za ojczyznę. Zasługują oni na wieczną pamięć i szacunek, ponieważ to dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Konkurs dla klasy 0 -III

Kategoria:

Konkursu  na „Najciekawszą kukiełkę z warzyw i owoców”

Konkurs został przeprowadzony 28 września 2022 r. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas 0-III.

W skład komisji wchodziły Gabriela Trzop i Joanna Zbieżek. Przyznano następujące miejsca:

I miejsce-   Anna Faron (kl. 0) i Oliwia Żurek (kl. II)

II miejsce-  Lilianna Klima (kl. I) i Wiktoria Stachulak (kl. II)

III miejsce- Kaja Wilk- Juraszek (kl. 0)  i Dawid Kulawiak (kl.  III)

Wyróżnienie- Magdalena Daniel kl. (I) i Róża Kramarz (kl. 0)

     Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom. Nagrody zostaną przekazane dzieciom na najbliższym apelu.

Wycieczka klas 0 -1 do Rabki

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS O - I DO RABKI- ZDRÓJ.

 

W piątek 30 września 2022 r. uczniowie klasy pierwszej i zerowiaki  udali się na wycieczkę do Rabki Zdrój, by obejrzeć spektakl teatralny pt. „Piękna i Bestia”. Przedstawienie grali aktorzy Teatru Lalek „Rabcio”. Sztuka bardzo podobała się uczniom. Opowiadała o dziewczynie imieniem Piękna, która chcąc uratować swojego ojca zgodziła się zostać więźniem na zamku Bestii.  Morał płynący ze spektaklu uczy, że wrażliwość, dobro i miłość potrafią pokonać nawet zły czar. „Piękna i bestia” zachwyciła scenariuszem, grą aktorską, barwnymi kostiumami, scenografią i piękną muzyką. Wszystko to sprawiło, że dzieci oglądały spektakl z zapartym tchem. Przedstawienie dostarczyło im niezapomnianych wrażeń.

Następnie nasi uczniowie udali się do pobliskiej Fabryki Charliego na warsztaty czekoladowe. Podczas warsztatów dzieci wcieliły się w rolę cukierników przygotowując własnoręcznie słodkości i poznając historię i technologię produkcji czekolady. Wycieczka okazała się fantastyczną przygodą. Wszyscy samodzielnie przygotowali tabliczki czekolady oraz pralinki. Dzieci były bardzo zadowolone i wróciły do szkoły  z uśmiechami na twarzy.

Turystyczna szkoła

Kategoria:

,,Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła"

     W dniach 26-27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w śródlekcyjnej wycieczce do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lipnicy Wielkiej, gdzie odbył się pokaz urządzeń multimedialnych i interaktywnych.

 Na początku animatorzy pokazali uczniom robota, któremu mogli zadawać pytania, na które po krótkiej chwili odpowiadał. Następnie dzieci mogły korzystać z różnych nowości technologicznych. Na zakończenie ratownicy GOPR przeprowadzili dla nich prelekcje z pierwszej pomocy.

Dziękujemy Gminie Lipnica Wielka za zorganizowanie dla nas ciekawej atrakcji.\

Narodowe czytanie 2022

Kategoria:

NARODOWE CZYTANIE 2022 r.

 

Dnia 05 września 2022 r. uczniowie klasy VII i  VIII wzięli udział w XI edycja Narodowego Czytania. Uroczystość odbywała się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Organizatorami wydarzenia z ramienia gminy byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, zaś gospodarzem Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lipnicy Wielkiej – Murowanicy, dlatego uroczystość ta odbyła się w urokliwym zakątku zwanym „Na Tamie”.

Lekturą tegorocznej akcji był utwór pt. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Czytanie zainaugurował Jakub Dyrcz – Zastępca Wójta Gminy Lipnica Wielka, uroczystym przywitaniem wszystkich zaproszonych gości czytających „Ballady
i romanse” oraz słuchaczy, przedstawicieli społeczności uczniowskich lipnickich szkół podstawowych, Liceum Ogólnokształcącego wraz z wychowawcami oraz mieszkańców.

Został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy zapraszający Polaków do wzięcia udziału we wspólnym Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów”, poezji, które to: …okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. …Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka
i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy złożył podziękowanie wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania w Gminie Lipnica Wielka, zapraszając do uczestnictwa na przyszły rok. Była to piąta edycja Narodowego Czytania w naszej gminie.

Wycieczka uczniów klas IV i V w Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej

Kategoria:

WYCIECZKA KLASY IV I V DO ORAWSKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO W ZUBRZYCY GÓRNEJ- WARSZTATY Z  LEPIENIA Z GLINY .

 

Dnia 19 września 2022 roku uczniowie klasy IV i V udali się na warsztaty lepienia z gliny do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Uczniowie pod opieką Mariana i Magdaleny Smreczak mieli okazję w ramach projektu Dary Orawy, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Orawy ulepić swoją własną miseczkę z gliny, która następnie będzie wypalana w 900 stopniach Celsjusza. Dekorację miseczki po wypaleniu, uczniowie będą już kontynuować w szkole, w ramach lekcji plastyki.

Po nauce lepienia z gliny uczniowie wraz z opiekunami – p. Alicją Kramarz i Gabrielą Trzop obejrzeli film edukacyjny o Orawie i jej historii w Dworze Moniaków, a następnie udali się na spacer po skansenie. 

Zwieńczeniem wycieczki integracyjnej było ognisko, które pomimo pochmurnej pogody udało się i każdy mógł zjeść upieczoną przez siebie kiełbaskę lub piankę.

Spotkanie z autorem Łukaszem Wierzbickim

Kategoria:

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

7 września uczniowie klasy II, III , IV i V na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Wielkiej udali się do Domu Ludowego na spotkanie autorskie z pisarzem-  Łukaszem Wierzbickim. Jest on autorem wielu książek, między innymi lektur : „Dziadek i niedźwiadek”, „Afryka Kazika” oraz ostatnio wydanej -„ Ocean to pikuś” . Jest to opowieść o Aleksandrze Dobie- Polaku, który jako jedyny przepłynął kajakiem przez Atlantyk i dotarł do Ameryki.

            Pan Łukasz Wierzbicki swoim wystąpieniem zaczarował naszych uczniów. Dowiedzieli się, że jego książki inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Są to historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali przygód bohaterów i zadawali pisarzowi pytania. Historie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna i liczne egzotyczne rekwizyty przywiezione przez autora, a niespodziewane efekty dźwiękowe zaskoczyły zebraną publiczność. Na koniec uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i otrzymali autografy.

 Dziękujemy za zaproszenie Wójtowi Gminy Lipnica Wielka oraz Gminnej Bibliotece Publicznej.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/23

Kategoria:

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

 

1 września 2022 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Najpierw, ku wielkiej radości wszystkich uczniowie zgromadzili się na Mszy Świętej w kaplicy w Kiczorach. Nabożeństwo z prośbą o Boże błogosławieństwa na czas nauki  odprawił nasz katecheta ksiądz Bartek Małek. Następnie cała społeczność spotkała się w szkole, gdzie Pani Dyrektor  Dominika Karkoszka powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Zakończenie roku szkolnego 2021/22

Kategoria:

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022      

I   POŻEGNANIE KLASY VIII

 

24 czerwca 2022 oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Było ciężko, jednak dobrnęliśmy do końca. Na uroczystość zakończenia roku szkolnego przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Absolwenci złożyli ślubowanie oraz pożegnali szkołę programem artystycznym. Pani dyrektor podziękowała za roczną pracę, wręczyła dyplomy absolwentom oraz wyróżnienia najlepszym uczniom i podziękowania ich rodzicom. Kwiaty od uczniów zakończyły uroczystość. Dzieciom i młodzieży życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku.

Letni Kiermas

Kategoria:

LETNI KIERMAS 2022 r.

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej  pandemią wróciliśmy do naszej końcowo rocznej tradycji, czyli Letniego Kiermasu. W tym roku z wielkim utęsknieniem wybraliśmy się z wizytą do Pana Janusza Warzeszaka, by zjeść tradycyjną kiełbaskę i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Tego typu atrakcje stwarzają okazję do zacieśnienia więzi między naszą społecznością szkolną - jest to sposobność do rozmów, zabaw, a co za tym idzie do większej swobody i otwartości. Nie inaczej było w tym przypadku. Rozmowy przeplatały się z zabawą, grą w piłkę nożną, a temu wszystkiemu towarzyszyła wspólna konsumpcja kiełbasek. Ich smak na długo pozostanie w pamięci dzieci, a dym z ogniska kojarzył się będzie z miłymi wspomnieniami. Było też mnóstwo śmiechu  i odpoczynku od szkolnej rutyny.

Klasa III pod kierunkiem p. Marii Polańskiej- Nowak przygotowała krótki program artystyczny na temat święta pasterskiego na Orawie. Dowiedzieliśmy się jak to downi na Łorawie było i jak ludzie paśli krowy. Mieliśmy również okazję  wysłuchać paru przyśpiewek orawskich i nauczyć się jednej z nich.

Wycieczka do Oświęcimia

Kategoria:

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

            Dnia 20 czerwca  bieżącego roku klasa VII i VIII  wraz z opiekunami – p. Wiolettą Machaj oraz p. dyrektor Dominiką Karkoszką udały się na wycieczkę do byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau. Zwiedzanie obozu zaczęli od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca  z czasów wojny. Uczniowie mogli tam zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Następnie zobaczyli celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie wywarł na nich pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. W szczególności ich uwagę przykuły dawne piece krematoryjne. Następnie udali się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam oddali hołd zamordowanym minutą ciszy.

Kolejnym etapem zwiedzania było muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mieli możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznali także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Zwiedzanie Birkenau zakończyli wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdowały się tabliczki w 17 językach.

Uczniowie podczas tej wycieczki dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy na temat historii tego miejsca. Mieli okazję zobaczyć namiastkę tragedii, która się w nim wydarzyła

Dzień Rodziny

Kategoria:

DZIEŃ RODZINY 2022 r.

15 czerwca w Szkole Podstawowej w Kiczorach odbyło się  długo oczekiwane przez wszystkich święto- Dzień Rodziny. Bogatą część artystyczną otworzyło przedstawienie przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego pt. „Królewna Śnieżka” . Następnie rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu klas I-III. Były  życzenia i słowa podziękowania dla rodziców, a przy tym, jak można się było spodziewać, wiele wzruszeń.  Na koniec wszyscy zebrani mogli obejrzeć popisy naszych uzdolnionych uczniów w przeglądzie talentów. Dowiedzieliśmy się, że w naszej małej społeczności mamy wiele utalentowanych dzieci. Począwszy od piosenkarzy, tancerzy, muzyków, magików. Na poetach, kabareciarzach i sportowcach kończąc.

Dzień Rodziny to nie tylko występy, ale też naprawdę rodzinne, wspólne spędzanie czasu. Po części artystycznej wszyscy wyszli na pole. Na kilka godzin teren szkoły oraz boisko szkolne zamieniły się w plac zabaw z kolorowymi atrakcjami w postaci dmuchańców,  zjeżdżalni, trampolin.  Można też było zrobić sobie brokatowy tatuaż. Na Orliku szkolnym odbył się towarzyski mecz uczniów klas starszych. Zabawa i nieustający ruch na świeżym powietrzu zaostrzały apetyt na potrawy przygotowane przez mamy. Nie zabrakło pysznych domowych ciast, waty cukrowej, popcornu, czy nawet czekoladowej fontanny, w której można było zanurzyć wybrane przez siebie owoce . 

 Nic dziwnego, że przy tylu atrakcjach plac szkolny uczniowie opuszczali z niechęcią, a impreza przeciągnęła się do godzin popołudniowych.

Dzień Rodziny odbył się dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców i całej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że będziemy go powtarzać co rok.

Dzień dziecka zerówiaków

Kategoria:

WYJAZD KLASY I i II NA SPEKTAKL EDUKACYJNY

„W ZIELONEJ KRAINIE OZ” DO DOMU LUDOWEGO W LIPNICY WIELKIEJ.

2 czerwca uczniowie najmłodszych klas obejrzeli niecodzienny spektakl ekologiczny pod tytułem „W zielonej krainie Oz” nawiązujący do słynnej książki Lymana Franka Bauma-   „ Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Potężna wichura przeniosła główną bohaterkę – Dorotkę, do tajemniczej krainy Oz rządzonej przez potężnego czarnoksiężnika, który zabrał całą zieleń jak również świeże powietrze z Ziemi, ludzie nie przykładali się do segregacji odpadów powstających w ich gospodarstwach, rozrzucając je wszędzie  i tylko Czarnoksiężnik mógł to cofnąć! Dorotka wraz z towarzyszką Lwicą Leosią, postanowiły przekonać czarnoksiężnika, aby sprawił, by ziemia była czysta i zielona jak przed laty. Wyruszyły wiec do jego zamku, przeżywając liczne przygody i spotykając niezwykłych mieszkańców krainy.

W spektaklu zostały poruszone tematy smogu, niskiej emisji segregacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego. Spektakl miał charakter interaktywny, dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, odpowiadając na przygotowane pytania i łamigłówki, pomagając bohaterom dotrzeć do celu i przywrócić piękne środowisko.

 

Dzień sportu szkolnego

Kategoria:

DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO I DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KICZORACH

 

1 czerwca 2022 roku w SP w Kiczorach odbył się DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO I DZIEŃ DZIECKA. W tym dniu uczniowie naszej szkoły przyszli w strojach sportowych. W programie imprezy znalazły się trzy konkurencje: gra w dwa ognie, wyścigi rzędów oraz sztafeta lekkoatletyczna. Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych w różnych konkurencjach sportowych mających na celu rozwój psychomotoryczny dziecka oraz propagowanie kultury fizycznej.

Ponad trzygodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień roku szkolnego. Na zakończenie sportowych zmagań uczniów odwiedził
Wójt Gminy
Mateusz Lichosyt razem z Dyrektor GCK – Karoliną Kowalczyk oraz Dyrektor CUW- Marzeną Michalak, którzy wręczyli uczniom i przedszkolakom drobne słodkości

Wyjazd klasy I i II na spektakl do Jabłonki

Kategoria:

        WYJAZD KLASY I i II NA SPEKTAKL EDUKACYJNY

„W ZIELONEJ KRAINIE OZ” DO DOMU LUDOWEGO W LIPNICY WIELKIEJ.

2 czerwca uczniowie najmłodszych klas obejrzeli niecodzienny spektakl ekologiczny pod tytułem „W zielonej krainie Oz” nawiązujący do słynnej książki Lymana Franka Bauma-   „ Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Potężna wichura przeniosła główną bohaterkę – Dorotkę, do tajemniczej krainy Oz rządzonej przez potężnego czarnoksiężnika, który zabrał całą zieleń jak również świeże powietrze z Ziemi, ludzie nie przykładali się do segregacji odpadów powstających w ich gospodarstwach, rozrzucając je wszędzie  i tylko Czarnoksiężnik mógł to cofnąć! Dorotka wraz z towarzyszką Lwicą Leosią, postanowiły przekonać czarnoksiężnika, aby sprawił, by ziemia była czysta i zielona jak przed laty. Wyruszyły wiec do jego zamku, przeżywając liczne przygody i spotykając niezwykłych mieszkańców krainy.

W spektaklu zostały poruszone tematy smogu, niskiej emisji segregacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego. Spektakl miał charakter interaktywny, dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, odpowiadając na przygotowane pytania i łamigłówki, pomagając bohaterom dotrzeć do celu i przywrócić piękne środowisko.

Dietyk w szkole

Kategoria:

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

 

W piątek 20.05.2022 r. gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Barbarę Pilch- specjalistę żywienia. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się nam zdrowiem. Pani dietetyk szczegółowo, krok po kroku omówiła piramidę żywienia a co za tym idzie zasady zdrowego odżywiania. Wykład połączony z prezentacją multimedialną oraz dyskusja z dziećmi na temat zdrowego odżywiania stanowiła bardzo interesujący element tego spotkania. Uczniowie dowiedzieli się również, jak ważną rolę w naszym jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie oraz jak ważna rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci uzyskały informacje co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie i jakich produktów powinny unikać. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

Wycieczka klas I-IV w Bieszczady

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS I-IV NA PODKARPACIE

W dniach 16-17 maja 2022 r. uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach mieli okazję zwiedzić Podkarpacie, dzięki rządowemu programu „Poznajemy Polskę”. Głównym celem wycieczki było poznanie pięknego regionu geograficznego Bieszczad, jego tradycji, zabytków, kultury i historii.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ukazujących obróbkę szkła przez hutników. Poza tym malowali na szkle i odbijali szklane medale. Na koniec każdy z uczestników mógł zakupić przepiękne pamiątki ze szkła. Kolejną atrakcją tego dnia był rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Była to niezwykła i najbardziej emocjonująca dla uczniów atrakcja tej wycieczki.

Drugi dzień wycieczki uczniowie zaczęli od zwiedzania Skansenu w Sanoku- pierwszego i największego pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficznego w Polsce. Poznali kulturę ludową, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne ludzi tego regionu. Ostatnim miejscem, które odwiedzili było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum było dla uczniów bardzo interesujące, ponieważ  znajduje się ono na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć  dwa dobrze zachowane oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina.

Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Była dla uczniów dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Uczniowie kolejny już raz przekonali się, że odpoczywając i bawiąc się, można także wzbogacać wiedzę.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kategoria:

Vivat! Vivat! Trzeci Maj!

 

4 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy III oraz V zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu pod kierownictwem Pani Marii Polańskiej- Nowak.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której uczniowie przybliżyli wszystkim zgromadzonym okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas występu poruszyli również ważne wydarzenia związane z naszym krajem. Nasi artyści zaśpiewali również patriotyczne piosenki. Na liście naszych przebojów pojawiła się pieśń pt. „Witaj majowa jutrzenko”, która została odśpiewana przez wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Powaga treści z nutką śpiewu sprawiły, że zarówno młodsi jak i starsi uczniowie z uwagą obejrzeli występ.

Dzień języków obcych

Kategoria:

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W piątek, 29 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Bł Jana Pawła II  odbył się apel z okazji  Dnia Języka Angielskiego. Celem tej inicjatywy było ukazanie oraz wspieranie nauki języków obcych. Uczniowie klasy I, III i V pod opieką p. Katarzyny Pawlak przygotowali z tej okazji program artystyczny pt. ”Warto uczyć się języków obcych”.

               Głównym przesłaniem przedstawienia było uświadomienie dzieciom korzyści płynących z nauki języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu. Była to doskonała okazja, aby zachęcić uczniów do wytrwałej i systematycznej nauki języków. Zaprezentowanie pełnych humoru scenek pomogło dzieciom zrozumieć jak ważna jest znajomość języków obcych w poznawaniu nowych przyjaciół, poszukiwaniu pracy czy podróżowaniu po świecie.

 Dzień Języka Angielskiego był ciekawy dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla uczniów, którzy dzięki udziałowi w uroczystości mogli rozwijać swoje talenty nie tylko aktorskie, ale również wokalne i recytatorskie w języku angielskim. Oprawą muzyczną uroczystości były wykonane przez uczniów popularne piosenki angielskie. Program artystyczny wzbudził wśród uczniów wiele pozytywnych emocji i (mam nadzieję) zachęcił uczniów nie tylko do nauki języków obcych, ale też do udziału w szkolnych uroczystościach.

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Kategoria:

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2022r.

 

22  kwietnia  2022r.  w naszej szkole, jak co roku,  obchodzony był “Dzień Ziemi”. Celem tegorocznych obchodów było zwrócenie uwagi na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi oraz zachęcenie do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności.  

Międzynarodowy Dzień Ziemi to ważne święto przypominające ludziom o tym, jak ważna jest ekologia, troska o przyrodę oraz o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego globu. O tym wszystkim opowiedzieli swoim kolegom i koleżankom młodzi ekolodzy z klasy II, IV i V pod kierunkiem p. Heleny Omylak podczas specjalnego apelu poświęconemu Dniu Ziemi.

Mamy nadzieję, że dziś zasiane ziarenka miłości do przyrody i drugiego człowieka, w przyszłości wydadzą obfite plony w postaci postaw i zachowań proekologicznych.

 

Wielkanoc 2022

Kategoria:

WIELKANOC 2022r.

 

Święta Wielkanocne tuż, tuż, a za nami uroczysty apel. To szkolne wydarzenie odbyło się 13 kwietnia 2022 r.  Przygotowali  je chętni uczniowie z klasy IV, V , VI  oraz nasi najmłodsi uczniowie z klasy 0 pod opieką pań:  Joanny Zbieżek i Gabrieli Trzop. Uczniowie przedstawili tradycje związane ze świętami Wielkiej Nocy. Były piękne recytacje, piosenki, a na koniec symbolicznie pokropiono wodą wszystkie dziewczynki, zaś nauczycielki – perfumami.

Uczniowie złożyli serdeczne życzenia świąteczne Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom. Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie ciekawego i wartościowego programu oraz życzyła wszystkim Wesołego Alleluja!

Sprzątanie świata

Kategoria:

AKCJA „SPRZĄTANIA ŚWIATA W GMINIE LIPNICA WIELKA”

Do akcji „Sprzątania Świata w Gminie Lipnica Wielka” dnia 11 kwietnia  przyłączyli się   uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII, którzy sprzątali teren wokół szkoły wraz z p. Zofią Kowalczyk. Celem akcji było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz dbanie o środowisko naturalne.

W wyniku akcji zapełnionych zostało kilka worków, które następnie zostały złożone w punkcie odbioru. Wśród zebranych surowców wtórnych przewagę stanowiły butelki plastikowe.

Mamy nadzieję, że akcja „Sprzątanie świata” na trwałe zadomowi się wśród uczniów naszej szkoły, którzy chętnie podejmują wyzwania i licznie uczestniczą w porządkowaniu wybranych zakątków naszego środowiska przyrodniczego. Taka postawa dzieci powinna być przykładem dla wszystkich mieszkańców naszej wsi.

Wycieczka do Jabłonki

Kategoria:

WYCIECZKA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I KLASY I NA SPEKTAKL TEATRALNY I NA „WARSZTATY WYPIEKANIA PIZZY”.

 

31 marca uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I udali się do OCK w Jabłonce na spektakl pt. „Jaś i Małgosia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Główni bohaterowie -Jaś i Małgosia zabrali  naszych młodych widzów do tajemniczego lasu, w którym odkryli smakowitą chatkę z pierników i jej przebiegłą właścicielkę – Babę Jagę. Zagubionemu w lesie rodzeństwu pomogli znaleźć drogę do domu i przetrwać wraz z nim noc w leśnej krainie. Poszukali też sposobu, by wydostać się z rąk niedobrej czarownicy. Leśna przygoda z Jasiem i Małgosią nauczyła ich jak przezwyciężyć własne strachy i przekonała, że zawsze warto wierzyć w siebie.

                Pełni wrażeń wybraliśmy się na  II etap naszej wycieczki, czyli na „warsztaty wypiekania pizzy” w restauracji Bistro Szary Wilk. Każde dziecko miało okazję wyrobić ciasto, wybrać własne składniki i spróbować własnych sił by  przygotować swoją pizzę od podstaw. Warsztaty uczniowie  zakończyli konsumpcją swoich unikalnych pizz.

            Wszystkim naszym uczniom, jak również ich wychowawczyniom wycieczka bardzo się podobała. Był to wyjazd, który był pokarmem zarówno dla duszy jaki i dla ciała.

Bezpieczny internet

Kategoria:

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

Jak co roku również i tym razem nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma on  na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

W ramach zajęć nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili pogadanki związane z bezpieczeństwem w sieci. Szczególnie odbywało się to w trakcie godzin wychowawczych. Wykorzystywano materiały dostępne na stronie saferinternet.pl, necio.pl czy sieciaki.pl Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie. Bezkonkurencyjni tutaj okazali się uczniowie z klasy VIII, ale zaraz za nimi byli ich koledzy z klasy IV. Z  okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas I- III pod opieką pani pedagog Agaty Barszcz przygotowali krótki program artystyczny, w którym przedstawili zagrożenia płynące z niewłaściwego korzystania z Internetu. Dzięki nim mogliśmy kolejny raz przypomnieć sobie jak właściwie korzystać z dobrodziejstw sieci internetowych.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wykletych

Kategoria:

AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

„Ku chwale tych, co wiedzieli, jak cię kochać Ojczyzno…”

 

        2 marca 2022r. w Szkole Podstawowej im. Bł Jana Pawła II odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, przygotowany przez p. Krzysztofa Wziątka na podstawie jego autorskiego scenariusza

Był to ciekawy i pouczający montaż słowno- muzyczny, który  odsłaniał jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii naszej Ojczyzny. Żołnierze Wyklęci,  zwani także niezłomnymi nie złożyli broni po 1945 roku, prowadzili  nierówną walkę  z nową sowiecką okupacją i komunistyczną władzą tzw. Polski Ludowej. Komuniści nie tylko skazywali na śmierć tych niezłomnych bohaterów, ale chcieli wymazać ich z pamięci Polaków. Występ uczniów wzbogaciły filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia archiwalne i   pieśni, a także wspomnienia uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń.

W obliczu aktualnych wydarzeń – brutalnej agresji rosyjskiej na niepoległą Ukrainę, przesłanie walki o wolność narodów nabiera nowego znaczenia. Poprzez minutę ciszy oddaliśmy hołd poległym mieszkańcom Ukrainy, tak żołnierzom jak i cywilom.

Serdecznie podziękowania należą się p.  Krzysztofowi Wziątkowi i wszystkim uczennicom                                      biorącym udział w przygotowaniu uroczystości za zaangażowanie. Były to: Maja Kiełczewska, Wiktoria Borowy, Oliwia Bagińska, Julia Jasica,  Amelia Słaby, Małgorzata Gnida, Amelia Kramarz i Marika Wójciak.  Ich dojrzała i twórcza postawa jest wyrazem patriotyzmu i przywiązania do wartości narodowych, tak potrzebnych w dzisiejszych czasach.

Walentynki 2022

Kategoria:

WALENTYNKI 2022r.

 

14 luty upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni,  atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.  W tym roku każda klasa ucząca się stacjonarnie od  0 do IV zorganizowała sobie pocztę walentynkową wewnątrz klasy. Uczniowie do  czerwonych skrzyń lub pudełek wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom podczas walentynkowego spotkania.

Gminny Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy

Kategoria:

Udział naszych uczniów

w Gminnym Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy

W dniu  12 stycznia 2022 roku sześć uczennic z naszej szkoły wzięło udział w XXVIII Gminnym Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Piotra Borowego w Lipnicy Wielkiej.

Uczestnicy konkursu w etapie gminnym dla szkół podstawowych zawsze są przesłuchiwani w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, klasy IV-VI i VII-VIII. W poszczególnych grupach wiekowych z każdej szkoły może wziąć udział w konkursie po dwóch recytatorów i gawędziarzy.

W tym roku naszą szkołę reprezentowały po dwie uczennice z klasy IV, V i VII. Dwie dziewczynki zaprezentowały wiersze, a cztery gawędy.

Spośród nich Wiktoria Borowy z kl. V zdobyła I miejsce za recytację, a Amelia Kramarz z kl. IV i Julia Jasica z kl. VII - III miejsca za gawędy.  

 

Jak podkreśliła komisja gminna przesłuchująca uczestników konkursu, poziom młodych recytatorów i gawędziarzy był wysoki i wyrównany, dlatego naszym uczennicom należy się duże uznanie za sukcesy i pielęgnowanie gwary orawskiej, która jest językiem naszych  ojców i dlatego nie powinna być zapomniana.

10 lutego laureaci konkursów gminnych wzięli udział w XLV Wojewódzkim Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu. W etapie wojewódzkim wystąpili uczestnicy z 13 miast i gmin. Już sam udział w tym etapie jest dużym wyróżnieniem i ważnym doświadczeniem dla każdego ucznia. 

 

                                                                                                                              AK

Rekrutacja

Kategoria:

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz zapisy do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Bł Jana Pawła II w Kiczorach na rok szkolny 2022/2023 odbywać się będą w dniach 07.02.2022 – 18.02.2022 r. Wnioski można pobrać ze strony internetowej szkoły lub w wersji papierowej w szkole.

 Zarządzenie Wójta Gminy Lipnica Wielka z dnia 19 stycznia 2022r. dostępne w linku poniżej.

https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/rekrutacja-do-publicznego-przedszkola-oddzialow-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych-oraz-klas-i-szkol-podstawowych-na-rok-szkolny-2022-2023/

 

Załącznik nr. 1:

https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zalacznik-Nr-1-do-Zarzadzenia-Wojta-Gminy-Lipnica-Wielka-oraz-wzory-dokumentow-.pdf

Załącznik nr 2:

https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zalacznik-Nr-2-do-Zarzadzenia-Wojta-Gminy-Lipnica-Wielka-oraz-wzory-dokumentow.pdf

 

Zapraszamy!

 

Wizyta duszpasterska

Kategoria:

WIZYTA DUSZPASTERSKA 2022r.

 

„Niech Cię Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Tobą,
Niech Cię obdarzy swą łaską,
Niech zwróci ku Tobie swoje oblicze
i niech Cię obdarzy pokojem.”   (Lb 6, 24-26)

 

Okres bożonarodzeniowy się kończy, dlatego w naszej szkole przyszedł   czas na coroczną wizytę duszpasterską. 2 lutego 2022 roku w naszej szkole wspólnie zgromadziliśmy się by ks. Bartek udzielił nam błogosławieństwa na obecny rok kalendarzowy. Po odśpiewaniu kolęd i odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu nasz ksiądz udzielił nam błogosławieństwa i pokropił wodą święconą. Następnie ksiądz Bartek  podarował wszystkim obecnym słodki poczęstunek.

Realizacja w Szkole Podstawowej w Kiczorach projektu SRO

Kategoria:

 W dniu  08 .12.2021 uczniowie klas IV-VII wzięli udział programie „Polscy bohaterowie narodowi”- projekt SRO. Prelekcja w tych klasach została przeprowadzona przez nauczyciela historii mgr Krzysztofa Wziątka. Prelekcja miała na celu propagowanie wartości tj. wolność, niepodległość, szacunek do ojczyzny i symboli narodowych. Podczas zajęć zostały przybliżone sylwetki polskich bohaterów w tym Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Jana Pawła II oraz zasłużonych Orawian ks. Ferdynanda Machay i małżeństwa Józefiny i Emila Mikke. Uczniowie dowiedzieli się, że  w nocy z 3 na 4 maja hitlerowcy pojmali Józefę i Emila Mików, ówczesnych mieszkańców Lipnicy Wielkiej. Razem należeli do Tajnej Organizacji Wojskowej. Józefa w trakcie wojny organizowała sieć szlaków przerzutowych i kurierskich z Polski przez Słowację na Węgry. Emil był porucznikiem Związku Walki Zbrojnej, zajmował się łącznością radiową z dowództwem w Londynie. Obaj byli wielkimi patriotami działającymi na rzecz niepodległej, wolnej i suwerennej Polski. Ich heroiczne starania przerwali niemieccy żołnierze. Po pojmaniu małżeństwo Mików brutalnie rozdzielono. Emila Mikę przewieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarł 7 listopada 1941 roku. Józefa Machay-Mikowa trafiła do krakowskiego więzienia na Montelupich, gdzie była przesłuchiwana i torturowana. Następnie Niemcy przenieśli ją do katowni Podhala “Palace”, by kilka miesięcy z powrotem przewieźć do Krakowa. Po nieudanych próbach zmuszenia Orawianki do wydania kolejnych członków podziemia została zamordowana zastrzykiem fenolu 14 października 1942 roku. 

Zaś uczniowie klas I-III pod kierunkiem mag Marii Polańskiej –Nowak  realizowali  w dniu 10.12.2021 program „Małopolski dzień symboli narodowych”- projekt SOR. Celem tych zajęć było również propagowanie wartości wolność, niepodległość, szacunek do ojczyzny ze szczególnym zwróceniem uwagi na symbole narodowe. Zajęcia rozpoczęły się od rozwiązania krzyżówki hasłem ,której było SYMBOLE NARODOWE  jako główny cel zajęć,  następnie przystąpiono do omawiania poszczególnych symboli. Uczniowie przedstawili legendę o  Lech, Czechu i Rusie, która nawiązuje do początków państwa i powstania godła. Z kolei omówiono jak zmieniało się godło na przestrzeni lat. Wykonali techniką origami godło. Potem omówiono polską flagę ,która jest jednym z najważniejszych symboli naszego narodu. Dowiedzieli się jak należy wieszać flagę, dlaczego jest biało czerwona ,jakie jest znaczenie barw poznali takie określenia kolorów jak karmazyn i cynober. Pokolorowali odpowiednimi kolorami flagę. Na końcu omówiono historię hymnu. Przybliżył ją jeden uczeń ,który przebrany był za Józefa Wybickiego.  Wspólnie wszyscy odśpiewali hymn. Na samym końcu w formie pytań skierowanych do uczniów podsumowano zajęcia. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani podczas zajęć.

 

Święty Mikołaj w szkole

Kategoria:

MIKOŁAJKI – 6 grudnia 2021r.

 

Dzisiaj przybył do naszej szkoły niecodzienny Gość. Był nim  Święty Mikołaj, który jest bliski dzieciom, dorosłym i całej naszej społeczności szkolnej.

Już od samego rana w klasach panowała świąteczna atmosfera przepełniona radosnym oczekiwaniem. Jak co roku, w klasach i na korytarzach pojawiły się choinki, dekoracje świąteczne, a od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Wreszcie nadszedł moment, w którym pojawił się, przybył…. Następnie odwiedził sale lekcyjne, spotkał się z przedszkolakami i społecznością szkolną. Uczniowie przyrzekli „być zawsze grzecznymi, dobrymi i pilnymi.." i zaprosili Mikołaja za rok…

           Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.

Szkolna wycieczka do Wieliczki i Krakowa

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS IV- VIII DO WIELICZKI I KRAKOWA

 

     Na ten dzień uczniowie naszej szkoły czekali od dłuższego czasu ... W czwartek  25 listopada uczniowie klas IV-VIII pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”.  Podczas spaceru po kopalni uczniowie przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła na nich kaplica dedykowana św. Kindze. Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwolił odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.  Podczas podróży po solnych podziemiach nasi orawscy odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika. Władca Wielickich Podziemi zaprosił ich do swojej komnaty, opowiedział im legendy związane z Kopalnią Soli a uczniowie wykonali polecenia strażnika solnego skarbu.

Kolejnym punktem wycieczki był Kraków. Zwiedzanie zaczęli od Collegium Maius – najstarszego  budynku Akademii Krakowskiej, znajdującego  się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej. Następnie cała grupa udała się krakowskimi Plantami na zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego. Ostatnim punktem  wycieczki był Rynek Główny, gdzie zwiedzali Podziemia Rynku Głównego. W Podziemiach znajdowała się stała ekspozycja zatytułowana „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Było to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania towarzyszyły im odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań.

  W drodze powrotnie nie mogło zabraknąć odwiedzin w jednej z najpopularniejszej  sieci restauracji- Mc Donalds. Około godziny 20.30 szczęśliwie wszyscy wrócili do domu.

Dzień życzliwości

Kategoria:

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

 29 listopada 2021 roku obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości zorganizowany przez p. Agatę Barszcz oraz wolontariuszy pod hasłem „Znajdź się wśród życzliwych”. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrani byli w kolorze optymizmu i radości, czyli na żółto.

Wybrani uczniowie klas III – V przygotowali program artystyczny, podczas którego przedstawili w jaki sposób należy zapobiegać przemocy i agresji. Jako alternatywę do zachowań przemocowych wskazali tolerancję, akceptację oraz pozytywne nastawienie do innych.

 Ponadto w tym dniu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III na temat „Życzliwość na co dzień”. Zwycięzcami zostali: Maksymilian Komperda z kl. II, Aleksandra Gombarczyk i Wiktoria Stachulak z kl. I. W starszych klasach uczniowie  mieli okazję  wykazać się nagrywając krótki film typu TikTok pokazując, w jaki sposób można być życzliwym każdego dnia. Najlepsze filmiki mogliśmy obejrzeć podczas akademii. Zwycięzcami zostały dziewczynki z klasy IV- Amelia Kramarz i Marika Wójciak. Wyróżniono również film uczniów z kl VI oraz VII.

Ponadto w tym dniu we wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat życzliwości i idei wolontariatu. Każda klasa miała również do wykonania specjalne zadanie. Spośród siebie losowali osobę, dla której mieli napisać lub namalować kartkę życzliwości i wrzucić je do skrzynki życzliwości i pozdrowień. Podczas drugiej lekcji dziewczynki z wolontariatu rozdały kartki swoim właścicielom. Mamy nadzieję, że życzliwy nastrój zagości w naszej szkole na dłużej. 

Pasowanie na czytelnika

Kategoria:

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.  Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Anioły Miłosierdzia

Kategoria:

WARSZTATY „ORAWSKIE ANIOŁY”            

Anioły Miłosierdzia oraz Stowarzyszenie Rozwoju Orawy serdecznie zapraszają wszystkich wolontariuszy  na warsztaty artystyczne, podczas których będziemy wykonywać aniołki z elementami orawskimi oraz  dekorować znicze.  Wszystkie prace zostaną przekazane na cel charytatywny.

Warsztaty odbędą się w dniu  24.11.21r. (środa) o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej im Bł. Jana Pawła II w Kiczorach.

Zapisy pod numerem: 605724930.

                                                        Obraz znaleziony dla: górlski anioł

  Stowarzyszenie Rozwoju Orawy            Zobacz obraz źródłowy                    http://dzialajlokalnie.pl/wp-content/uploads/2017/01/logo-arfp-cmyk-cropped-768x231.png                  Stowarzyszenie Rozwoju Orawy                                     

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Kategoria:

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

19 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie i nauczyciele przyszli w tym dniu do szkoły ubrani na niebiesko. Kolor niebieski jest bowiem symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również z tymi, których prawa nie są przestrzegane. Z tej okazji również klasa I i II pod kierunkiem  p. Agaty Barszcz przygotowała apel, podczas którego uczniowie zapoznali się z prawami, które mają zagwarantowane w Konwencji o prawach dziecka. Ponadto zaprezentowane zostały wiersze i piosenki związane z powyższą tematyką.

Święto Odzyskania Niepodległości

Kategoria:

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Corocznie, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, odbył się 10 listopada. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Krzysztofa Wziątka przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, przeplatany prezentacjami multimedialnymi  upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz losy polskiej Orawy na tle historii całej Polski. Utwory poetyckie, zwłaszcza te w gwarze orawskiej, zaprezentowane przez uczniów kl. VII i uczennice kl. IV oraz pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

Szkoła do hymnu

Kategoria:

W dniu 10 listopada 2021 szkoła  przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu”. Jej celem było włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11 podczas apelu, wspólnie z tysiącami uczniów i nauczycieli z całej Polski oraz szkół poza granicami naszego kraju odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Spaktakl bajek w szkole

Kategoria:

INTERAKTYWNE SPOTKANIE Z BAJKĄ

5 listopada 2021 r. do naszych najmłodszych uczniów z klas 0- IV zawitał Katolicki Teatr Edukacji.  Zespół K. T. E.  przygotował dla  widzów spektakl interaktywny, który dzieci obejrzały na 75 calowym ekranie z kurtyną i światłami ledowymi w towarzystwie  jednego aktora występującego na żywo .

W trakcie seansu dzieci przeniosły się  na cztery plany filmowe przedstawiające fragmenty z bajek: „Pinokio”, „Pocahontas”,  „Królowa Śniegu”, „Sindbad”.  Przedszkolaki miały możliwość nie tylko poznać bohaterów i ich przygody ale także interaktywnie spędzić z nimi czas np. pomagając „Chochlikowi” poskładać rozbite lustro,  czy Gerdzie znaleźć drogę wyjścia z labiryntu. Przedstawienie uatrakcyjniły kolorowe światła i sztuczny śnieg z wytwornicy. Za złożenie przysięgi że….. „do szkoły chodzić,  rodziców słuchać to najważniejsza dla nas nauka” każde dziecko otrzymało książkę z łamigłówkami dotyczącymi przedstawionych postaci z bajek, oraz zakładkę do książki.

Fotograf w szkole

Kategoria:

Fotograf w szkole!

 

29 października 2021 r. w szkole gościł profesjonalny fotograf. Można było zrobić zdjęcia klasowe, grupowe, portretowe i wszelkie inne, świetnie się przy tym bawiąc. Uczniowie w tym roku chętnie skorzystali z tej okazji, której w zeszłym roku im zabrakło. Wyjątkowo nie trzeba było ich też zachęcać do pozowania, a uśmiechy były niewiarygodnie szczere i promienne.

Wycieczka do Krakowa klas I- III

Kategoria:

 

WYCIECZKA KLAS I-III DO KRAKOWA

28 października uczniowie klas I-III pod opieką swoich Pań wyruszyli na całodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjazd realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z projektu „Odkrywamy Małopolskę”.

Pierwszym  punktem programu była wizyta w krakowskim Barbakanie, czyli elemencie średniowiecznego budownictwa obronnego, który był ważnym składnikiem fortyfikacji miejskich. Dla uczniów była to nie lada atrakcja, ponieważ wszyscy mieli okazję na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza za sprawą strojów, w które zostali przebrani oraz udziału w rycerskiej bitwie na piankowe miecze. Na sam koniec wizyty w Barbakanie, jak by atrakcji było mało, weszli na Mury miejskie.  

Po zakończeniu zwiedzania Barbakanu cała grupa udała się wraz z przewodnikiem ulicą Floriańską  na Rynek Główny. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika, który miał ze sobą mnóstwo rekwizytów, które urozmaicały jego opowieści i angażowały uczniów do myślenia, dowiedzieli się jak wyglądała średniowieczna piłka oraz jakie były sposoby leczenia w tych czasach.

Drugim punktem programu był spacer po Rynku Głównym z  Kościołem  Mariackim oraz Sukiennicami, gdzie uczniowie dowiedzieli się czym handlowano w średniowieczu, zaś pod Wieżą Ratuszową złożyli hołd królowi oraz wysłuchali najpopularniejszych legend krakowskich. W czasie wolnym dzieci mogły kupić sobie pamiątki oraz oglądać ulicznych artystów. Etapem kończącym zwiedzanie Rynku był wspólny posiłek i chwila oddechu przed kolejną atrakcją.

Przed ostatecznym celem wycieczki- Wawelem uczniowie zdążyli jeszcze zobaczyć Pałac Biskupów Krakowskich ze słynnym Oknem Papieskim, a następnie przeszli jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic w Krakowie- Kanoniczną w kierunku Wawelu. Na chwilę spacerowali po Wzgórzu Wawelskim, zobaczyli dziedziniec królewski, czyli tam gdzie odbywały się wielkie boje i turnieje rycerskie. Następnie zeszli do Smoczej Jamy, gdzie przywitali się ze Smokiem Wawelskim i zostały im wręczone dyplomy krakowskiej księżniczki oraz dzielnego giermka.  Po krótkim odpoczynku i  zakupieniu pamiątek wszyscy udali się  do autokaru, którym szczęśliwie wrócili do domu.

 

Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała uczniom wiele radości i zastrzyk wiedzy. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. 

Przerwa na czytanie

Kategoria:

            AKCJA „PRZERWA NA CZYTANIE” 2021/2022 r.

27 października w naszej szkole realizowana była akcja „Przerwa na czytanie” w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Tego dnia uczniowie, zarówno starsi jak i młodsi wraz nauczycielami spędzili przerwy międzylekcyjne ze swoją ulubioną książką. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Akcja koordynowana była przez Panią Wiolettę Machaj- nauczyciela biblioteki. Uczniowie w tym roku czytali na boisku szkolny, gdzie towarzyszyło im jesienne słońce. W akcji wzięliśmy udział po raz trzeci, ale mamy nadzieję, że pozostanie to już dla nas tradycją.

Iluzjonista w szkole

Kategoria:

SZKOŁA Z PASJĄ-  WYSTĘP ILUZJONISTY

 

26 października 2021 r. naszą szkołę odwiedził  iluzjonista. W widowisku wzięli udział uczniowie wszystkich klas. W godzinnym programie mistrz iluzji zaprezentował wiele magicznych sztuczek – karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chusteczkami, latającymi kulami, metalowymi kółkami i sznureczkami. Do swoich występów zapraszał uczniów, więc każdy ochotnik mógł poznać tajemnicę magii z bliska, a nawet spróbować swoich sił w niezwykłych sztuczkach.

Uczniowie byli zdumieni i zachwyceni niezwykłymi umiejętnościami iluzjonisty. Podpatrując zmagania mistrza mogli wziąć do rąk niektóre rekwizyty. Występowi artysty towarzyszyła muzyka super disco. Nie zabrakło także radości, śmiechu, zdziwienia, zachwytu i wielkiego zaskoczenia. To niesamowite przedstawienie zostało zwieńczone wielkimi brawami.

Obchody patrona szkoły

Kategoria:

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY 2021 r.

 

22 października 2021, jak co roku, społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach  po raz kolejny uczciła swojego Wielkiego Patrona- Świętego Jana Pawła II. Mimo  iż za sprawą obecnej pandemii ten dzień wyglądał inaczej niż zwykle, to i tak uczniowie udowodnili, że Święty Jan Paweł II jest wciąż obecny w ich sercu. To właśnie dla Niego na przekór  wszystkim ograniczeniom uczniowie w Kiczorach chcą zbudować z własnego życia  dzieło sztuki.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem nauczycieli oraz społeczności szkolnej ze sztandarem do Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Kiczorach, gdzie o godzinie 10 odprawiona została uroczysta Msza święta. Mszę celebrował  ks. kan. Jerzy Bargiel, który również wygłosił homilię. W kazaniu ks. Proboszcz podkreślił, że całe życie Karola Wojtyły to podążanie ku świętości i powinniśmy go wszyscy naśladować w jego czynach, a zwłaszcza w umiejętności wybaczania innym. Po Mszy św. uczniowie zgromadzeni w kaplicy, rozważali jedną część  różańca świętego, a następnie przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie odbyła się druga część obchodów Święta Szkoły.

Najpierw  wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor – Dominika Karkoszka. W swoim przemówieniu nawiązał do wartości płynących z nauki Jana Pawła II. Mocno podkreśliła, iż „To dla nas ogromny zaszczyt, iż  nasza szkoła nosi imię największego z wielkich. Nie ma drugiej takiej osoby, która budziłaby tyle pozytywnych emocji i tyle podziwu”. Podobnie jak i ksiądz Proboszcz podkreśliła, że wszyscy powinniśmy go naśladować. Następnie klasa I i II pod opieką pani Marii Flaszczyńskiej przedstawiła część artystyczną pod hasłem Soli deo Totus Tuus, w którym przypomniała sylwetkę, równie wielkiego Polaka i przyjaciela św. Jana Pawła II - kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po części artystycznej głos zabrał nasz  gość- ks. kan. Jerzy Bargiel, który mówił o czerpaniu wzorców z życia i postawy Jana Pawła II i przypomniał dzieciom i młodzieży o dużym znaczeniu rozwoju duchowego, które powinno być stawiane na równi z rozwojem intelektualnym i fizycznym.

Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Plakat

Kategoria:

                           

 

DOFINANSOWANO

ZE ŚRODKÓW

BUDŻETU PAŃSTWA

 

Program Rządowy

„Posiłek w szkole i w domu”

na lata 2019-2021

 

 

DOFINANSOWANIE 80 000 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ 100 000 zł

Spektakl

Kategoria:

Udział uczniów klasy VII i VIII w spaktaklu II cześć dziadów w OCK w Jabłonce.

Wycieczka klasy IV-V do Nowego Targu

Kategoria:

WYCIECZKA KLASY IV i V DO NOWEGO TARGU

Dnia 20 października 2021 r.  klasa IV i V pod opieką pani Alicji Kramarz i Gabrieli Trzop uczestniczyła w wycieczce do Nowego Targu. Najpierw odwiedzili kino „Tatry”, gdzie obejrzeli film pt. „ Fatima”. Była to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich w czasach Pierwszej Wojny Światowej, kiedy ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. 

Po filmie udali się wszyscy do Mc Donaldu, gdzie każdy zjadł to na co miał ochotę, a następnie do Parku Trampolin – JUMP PLANET.  Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora korzystali z szeregu atrakcji m.in. trampolin akrobatycznych, ściany wspinaczkowej, koszów do koszykówki, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki do basenu z gąbkami, zwinnościowa karuzela przeszkód, a także zjazdy na zjeżdżalniach. Pobyt w JUMP PLANET sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracji  zespołów klasowych. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

            Ostatnim etapem wycieczki były warsztaty z wypiekania pizzy w Pizzerii „Szary Wilk” w Lipnicy Wielkiej. Każdy z uczestników warsztatów przygotował swoją pizzę od podstaw według własnego uznania, która następnie była wypiekana na miejscu. Warsztaty uczniowie  zakończyli konsumpcją swoich unikalnych, kulinarnych arcydzieł.

            Ten pełen atrakcji dzień uczniowie zmęczeni, ale i niezwykle szczęśliwi zakończyli późnym popołudniem powrotem do Kiczor. Miło było wspólnie spędzić czas po trudnym czasie izolacji spowodowanej pandemią. Oby więcej takich dni.

Ognisko klas I-III

Kategoria:

OGNISKO INTEGRACYJNE KLAS I-III

19 października klasy I-III wraz z wychowawczyniami udały się na wspólne ognisko integracyjne na Polanę kiczorzańską. Korzystając z tego, że pogoda dopisała, urządzili sobie dłuższy spacer. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Pomnik Przyrody "Gruba Jodła". Było to największe drzewo znane z terenu dzisiejszego Babiogórskiego Parku Narodowego i najstarsza jodła na terenie całej Polski. Pod koniec XIX wieku wskutek trafienia przez piorun zaczęła próchnieć, a jej ostateczne zniszczenie spowodowali pasterze z polany Czarna Cyrhel, którzy w wypróchniałym pniu rozpalili ognisko.

Na miejscu najpierw wszyscy piekli kiełbaski i inne przysmaki, by po takim długim marszu nabrać sił.  A potem to już tylko swawola... gry i zabawy. Można było się wyszaleć do woli, porozmawiać, lepiej się poznać w działaniu. Było mnóstwo śmiechu, świeżego powietrza i odpoczynku od szkolnej rutyny. Uczniowie spędzili miło i przyjemnie czas na świeżym powietrzu. Wrócili wszyscy zmęczeni, ale  szczęśliwi i bardzo zadowoleni.

Pracownicy BPN w naszej szkole

Kategoria:

SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI BABIOGÓRSKIEGO PARKU NARODOWEGO W RAMACH PROJEKTU „Z KAMERĄ WŚRÓD ZWIERZĄT”.

13 października 2021 roku, po raz drugi w tym roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego. Tym razem wzięliśmy udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu „Z kamerą wśród zwierząt”.  Celem ogólnym tego projektu jest ochrona przyrody - zwierząt masywu Babiej Góry zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie granicy dla zachowania rodzimego środowiska naturalnego. Łączy się ona z uświadomieniem, zarówno mieszkańcom, jak i osobom przyjeżdżającym, piękna i wyjątkowości babiogórskiej przyrody, co jest niezwykle ważne dla działań ochronnych. W związku z tym nasi goście w ciekawy sposób opowiedzieli nam najważniejsze informacje dotyczące wilków. Dowiedzieliśmy się gdzie w Babiogórskim Parku Narodowym są ich terytoria, co jedzą, i jakie są ich zwyczaje.  Nakreślili nam w ciekawy sposób ich budowę anatomiczną i jak się zachować w razie spotkania z tym zwierzęciem. Na koniec uczniowie podzieleni w grupy mieli za zadanie wykonać plakat informacyjny o wilkach, z wykorzystaniem materiałów otrzymanych przez naszych Gości.

Warsztaty ze względów sanitarnych odbyły się w dwóch grupach: klasy I- III oraz IV-V.

Dzień Edukacji Narodowej

Kategoria:

     14 października- DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole jest zawsze bardzo udany.  To święto całej społeczności. W tym dniu najbardziej czekamy  na część artystyczną w wykonaniu uczniów, przygotowaną  pod kierunkiem  pani Wioletty Machaj, opiekunki Samorządu Uczniowskiego.

Takiej gry aktorskiej, jak w wykonaniu uczniów klasy VII i VIII, nie powstydziliby się najlepsi polscy i zagraniczni aktorzy. Śmiechu było co niemiara. Na zakończenie każdy nauczyciel dostał w prezencie kwiatka oraz świadectwo wzorowego nauczyciela.

Podczas uroczystego apelu wiele podziękowań i słów uznania za rzetelnie wykonywaną pracę, usłyszeli z ust pani Dyrektor nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. My również im życzymy dużo zdrowia, siły i cierpliwości na następne lata. 
 

Warsztaty z serowarstwa

Kategoria:

Warsztaty serowarstwa w klasie III

Pierwszego dnia października uczniowie klasy III w ramach podsumowania rozdziału "Karmi nas Ziemia czarna” dowiedzieli się wielu ciekawych i przydatnych informacji na temat serów. Sery są coraz bardziej popularne w Polsce, przyciągają Nas różnorodnością smaków i zapachów oraz zastosowaniem, dlatego warto wzbogacać swoją wiedzę na ich temat.  Uczniowie na zajęciach mieli okazję poznać  smaki serów z różnych zakątków Europy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sery górskie wyrabiane w naszym regionie. Ponadto dowiedzieli się dlaczego warto jeść sery i jak należy je kroić uwzględniając poszczególne rodzaje serów. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali deski serowe oraz szaszłyki według własnego pomysłu i kreatywności twórczej.

Pasowanie na ucznia I klasy

Kategoria:

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

 

W czwartek, 7 października odbyła się bardzo ważna uroczystość dla całej braci uczniowskiej- Pasowanie na ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni: Pani Marii Flaszczyńskiej. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyły podczas prób.

Tego dnia panowała świąteczna atmosfera w szkole. Dzieci były ubrane
w świąteczny strój galowy, sala gimnastyczna była przepięknie udekorowana– to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, błysnęły talentem recytatorskim i wokalnymi.

Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła Pani Dyrektor, dotykając kredką – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich rodziców, także Pani dyrektor nie kryła wzruszenia. Na zakończenie uczniowie otrzymali małe upominki i wspólnie z rodzicami pozowali do pamiątkowych zdjęć. Po całej uroczystości udali się na drobny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Żywa lekcja historii

Kategoria:

Żywa lekcja historii - ,,Początki Państwa Polskiego”.

 

Dnia 7 października 2021 r. gościliśmy w naszej szkole kolejny raz grupę rekonstrukcyjną Agencji Widowisk Historycznych "ARKONA" z Torunia, której członkowie przedstawili spektakl pt. ,,Początki Państwa Polskiego". W barwny, widowiskowy sposób przedstawiono naszym uczniom historię początków państwa polskiego . Była to lekcja historii, na której zaprezentowano stroje i broń z epoki. Największe emocje udzieliły się dzieciom podczas pokazów walk na miecze. Oprócz suchych faktów historycznych, dat, imion władców w humorystyczny sposób opowiedziano o życiu codziennym w tamtych czasach, noszonych strojach, zwyczajach, zawodach. W sposób szczególny opisany został rynsztunek woja z czasów Mieszka I. Niektórzy uczniowie mieli okazję przekonać się, że już samo podniesienie z ziemi kolczugi wymagało wielkiej krzepy. Od tej pory nie będą już obco brzmiały takie określenia jak: owijki (onuce), gacie, płytkowe lamelki, szyszak czy szłom. Występ okraszany był licznymi ciekawostkami. 

Dowiedzieliśmy się, że buty w tamtych czasach były skórzane, ale większość ludzi chodziło w drewniakach z kory lub boso, nie noszono bielizny, która pojawiła się dużo później, dzieci nie chodziły do szkoły lecz od siódmego roku życia pomagały rodzicom w wykonywanym przez nich zawodzie, stroje w kolorze czerwonym były bardzo drogie, gdyż czerwony barwnik pozyskiwano tylko raz w roku w czerwcu (wytwarzano go ze sproszkowanych owadów - czerwca polskiego), wykonanie kolczugi trwało około jednego miesiąca, miecze były tępe, gdyż na polu walki służyły do łamania kości, a nie obcinania kończyn, ponadto były giętkie, aby się nie złamały w kontakcie z orężem przeciwnika. Ciekawostką było to, że dziewczyny  wychodziły za mąż w wieku 12-tu lat, a chłopcy 14-tu. Obejrzenie spektaklu dało dzieciom możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną dotychczas tylko z podręczników. Przedstawienie to miało na celu pobudzenie wyobraźni młodego widza, poszerzenie jego wiedzy historycznej. Na zakończenie aktorzy przeprowadzili konkurs z nagrodami w postaci wybijanych na miejscu denarów Bolesława Chrobrego. Ta żywa lekcja historii bardzo się wszystkim podobała, zwłaszcza, że całość była prowadzona w humorystyczny sposób.

Formy zajęć dla uczniów w 2021/22

Kategoria:

FORMY ZAJĘĆ W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

 

L.P

IMIĘ I NAZWISKO PROWADZĄCEGO

RODZAJ ZAJĘĆ

KLASA

TERMIN ZAJĘĆ

 

1.

mgr Wioleta Machaj

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego

VIII

WTOREK GODZ. 8.00

2.

mgr Wioleta Machaj

Zajęcia rozwijające z języka polskiego „Bliżej naszego języka”

VII

PIĄTEK GODZ. 8.00

3.

mgr Bożena Janowiak

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

VIII

PIĄTEK GODZ. 8.00

4.        

mgr Anna Kramarz/mgr Gabriela Trzop

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego

VI

CZWARTEK GODZ. 8.00

5.

mgr Alicja Kramarz

Zajęcia rozwijające z języka angielskiego

VI

ŚRODA GODZ. 8.00 LUB 12.45

6.

mgr Alicja Kramarz

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego

V

WTOREK GODZ. 13.35

7.

mgr Zofia Kowalczyk

Zajęcia rozwijające -SKS

IV-VIII

 

ŚRODA GODZ. 14.25

 

8.

mgr Maria Polańska-Nowak

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

III

WTOREK GODZ. 11.55

9.

mgr Maria Polańska-Nowak

Zajęcia rozwijające –

plastyczno-techniczne

III

ŚRODA GODZ. 11.55

10.

mgr Maria Flaszczyńska

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

I-II

WTOREK  GODZ. 12.45

11.

mgr Maria Flaszczyńska

Zajęcia rozwijające –

KODOWANIE

II

 

I

PONIEDZIAŁEK GODZ. 12.45

 

CZWARTEK GODZ. 12.45

12.

mgr Agata Skoczyk

Zajęcia logopedyczne

0-VI

ŚRODA GODZ. 11.00-14.00

 

13.

mgr Agata Barszcz

 

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

 

 

 

II/III

 

 

V

 

 

VI

 

 

VIII

 

VII

 

0

 

 

IV

PONIEDZIAŁEK GODZ. 12.45-13.30

 (co dwa tygodnie)

 

PONIEDZIAŁEK GODZ. 13.35-14.20

(co dwa tygodnie)

 

PONIEDZIAŁEK GODZ. 14.25-15.10

(co dwa tygodnie)

 

ŚRODA GODZ. 8.00 (raz w miesiącu)

 

PIĄTEK GODZ. 8.00 (raz w miesiącu)

 

PIĄTEK GODZ. 8.00

 

 

ŚRODA GODZ. 8.00

 

14.

mgr Agata Barszcz

Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne

IV

VII

ŚRODA GODZ. 8.00 (raz w miesiącu)

PIĄTEK GODZ. 8.00 (raz w miesiącu)

15.

mgr Janusz Warzeszak

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki

IV

 

WTOREK GODZ. 8.00

16.

mgr Katarzyna Pawlak

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego

VII

III

WTOREK GODZ. 13.35 (co 2 tygodnie)

WTOREK GODZ. 12.45 (co 2 tygodnie)

Wycieczka do Skansenu w Zubrzycy Górnej

Kategoria:

WYCIECZKA UCZNIÓW Z ZERÓWKI DO ORAWSKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO

Nasi najmniejsi uczniowie z klasy 0  wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. W skansenie zerowiacy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych  "Od ziarna do chleba". W trakcie zajęć mogli zobaczyć jak dawniej młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach oraz jak mielono je na żarnach. Dzieci słuchały przewodnika z zaciekawieniem. Niestety ze względu na obostrzenia sanitarne zajęcia te nie mogły mieć formy warsztatów. Mamy nadzieję, że coś jednak zostanie w pamięci naszych uczniów. Po warsztatach uczniowie oglądali wnętrze starej szkoły orawskiej przeniesionej z Lipnicy Wielkiej wraz z wyposażeniem.  Zobaczyli także jak wygląda pasieka z ulami kłodowymi. Powierzchnia muzeum zajmuje ok. 12 ha, a więc dużo, biorąc pod uwagę krótkie jeszcze nogi naszych uczniów,  udało nam się sporo przejść i zobaczyć. Nie zabrakło zabawy na świeżym powietrzu na placu zabaw, który znajdował się na terenie skansenu.

Pełni wrażeń wrócili do szkoły, a zdjęcia i pamiątki będą przypominać o lekcji w skansenie. Mamy nadzieję, że wycieczka ta przybliżyła naszym uczniom niełatwe życie i pracę ludzi w dawnych czasach.

Wycieczka do Zawoi

Kategoria:

WYCIECZKA KLASY II i III

DO BABIOGÓRSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

W poniedziałek, 20 września 2021 r. uczniowie klasy  II i III ze  Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach wybrali się wraz z paniami:  Marią Polańską – Nowak oraz Marią Flaszczyńską, pod kierunkiem wykwalifikowanego przewodnika Babiogórskiego Parku Narodowego p. Haliny Mikołajczyk na wycieczkę w rejon pasma Babiej Góry . Wyprawa była tym bardziej udana, że  znana  z kapryśnej pogody „Matka Niepogód” oszczędziła nas i uniknęliśmy deszczu w ten pochmurny, jesienny dzień.

Wycieczkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Krowiarki, by następnie udać się szlakiem niebieskim do pierwszego polskiego schroniska w Beskidach Zachodnich, tj. Markowe Szczawiny (obiekt otwarto w 1906 r.). W trakcie wędrówki zobaczyliśmy również – Mokry Stawek (największy, liczący jakieś 2,5 m głębokości i średnio ok. 450 m² powierzchni staw osuwiskowy w całym masywie). Następnie udaliśmy się w drogę powrotną szlakiem zielonym do Zawoi i z powrotem do Kiczor.

Głównym celem naszej wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Babiogórskiego Parku Narodowego, ale przy okazji poznaliśmy miejsca, po których chodził nasz patron- św.  Jan Paweł II.  Widzieliśmy też tablice upamiętniające ostatnią wędrówkę Karola Wojtyły przed wyborem na papieża. Metą jego ówczesnej wyprawy, która prowadziła z Hali Krupowej  była właśnie  Przełęcz Krowiarki, gdzie obecnie znajduje się jego pomnik.

Do szkoły wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń.

Rajd Piotra Borowego

Kategoria:

XVIII Gminny Rajd Turystyczny im. Piotra Borowego

                                      Ścieżkami i Szlakami Babiej Góry

 

 

W dniu 15.09.2021 nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w Gminnym Rajdzie Turystycznym im. Piotra Borowego - Ścieżkami i Szlakami Babiej Góry.  W tym roku uczniowie klas V-VIII, pod opieką nauczycieli podążali trasą od zakładu pana Kuboka (gdzie zostali zawiezieni autobusem) w stronę granicy, dalej leśnymi oraz polnymi ścieżkami w stronę grapy, a następnie żółtym szlakiem dotarli do szkoły w Przywarówce, skąd po krótkim odpoczynku ruszyli ścieżką pieszo-rowerową w drogę powrotną do  Kiczor. Tam na uczestników rajdu czekał już poczęstunek przygotowany przez władze gminy. Każda klasa dostała  od Wójta i Sekretarza Gminy Lipnica Wielka pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

Uczestnicy Rajdu  podczas wycieczki mogli zachwycać się feerią barw orawskiej, złotej jesieni.  Mieli również okazję, dzięki  historykowi- p. Krzysztofowi Wziątkowi dowiedzieć się najważniejszych informacji o patronie rajdu- Piotrowi Borowemu oraz o dawnych granicach polsko- słowackich.

{gallery}2122/rajd{gallery}

Narodowe czytanie

Kategoria:

    X JUBILEUSZOWA ODSŁONA NARODOWEGO CZYTANIA 2021

 

Dnia 09.09. 2021r. odbyła się X edycja Narodowego Czytania w Gminie Lipnica Wielka. Tegorocznym miejscem spotkania była nasza szkoła. Z tej okazji do naszej szkoły zjechali przedstawiciele wszystkich szkół w naszej gminie. Otwarcia uroczystości oraz powitania zaproszonych gości, nauczycieli oraz młodzieży uczestniczącej w Narodowym Czytaniu dokonał Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt. W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym historię Narodowego Czytania. Dowiedzieliśmy się, że Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP A. Dudę od 2012r. Została zainicjowana wspólnym czytaniem lektury „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza przez parę prezydencką. Uroczystość Narodowego Czytania w Gminie Lipnicy Wielkiej w bieżącym roku obchodziliśmy po raz 4. W tym roku wspólne czytaliśmy dramat pt. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Sylwetkę Gabrieli Zapolskiej oraz problematykę dzieła przedstawił zebranym p. Robert Kowalczyk.  Wybrane fragmenty lektury czytali: Mateusz Lichosyt – Wójt Gminy Lipnica Wielka, dr Tomasz Pasierbek – Dyrektor BgPN w Zawoi, mjr Andrzej Karkoszka – Komendant Placówki SG w Zakopanem, Henryk Kowalczyk – Radny RG Lipnica Wielka, sołtys wsi Kiczory, Małgorzata Obrochta – Kierownik SPZOZw Lipnicy Wielkiej, Dominika Karkoszka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kiczorach, Viktoria Warzeszak i Weronika Karlak – uczennice klasy II LO w Lipnicy Wielkiej oraz Stanisława Kucek – Dyrektor GBP w Lipnicy Wielkiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII Maja Kiełczewska i Amelia Słaby. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć  w Narodowym Czytaniu, ponieważ słoneczna aura nam dopisywała i mieliśmy przyjemność wysłuchać wyjątkowego utworu, piętnującego obłudę, zakłamanie i zło w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Kategoria:

Dnia 1 września w naszej szkole odbyło się inauguracja roku szkolnego 2021/2022.  Najpierw jednak, jak co roku o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym ks.  proboszcz Jerzy Bargiel odprawił uroczystą mszę z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Następnie uczestnicy mszy udali się do budynku szkoły, gdzie każda klasa miała spotkanie ze swoimi wychowawcami, którzy przekazali im najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły w najbliższym czasie. Przez ograniczenia związane z pandemią w tym roku, podobnie jak i w zeszłym  nie było uroczystego apelu na rozpoczęcie szkoły.

Życzymy wszystkim uczniom udanego startu w nowym roku szkolnym, wysokich lotów edukacyjnych i przyjemnego lądowania w czerwcu 2022 r.

Ogólnopolski konkurs plastyczny

Kategoria:

XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany przez KRUS

 

W tym roku odbył się już XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tegorocznym hasłem było: „Bezpiecznie na wsi mamy-od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. 

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.  Miło nam poinformować, iż uczennice kl. III - Sabina Domin i Emilka Bodek  zdobyły w tym  konkursie wyróżnienie.

Gratulujemy i cieszymy się, że mamy w szkole takie artystki.

Innowacja

Kategoria:

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...) Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem.”

Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”.

 

W  Szkole Podstawowej im. Bł. Jana Pawła II  realizowana była innowacja pedagogiczna pt. „Kto Ty jesteś- Polak Mały”.  Celem tej innowacji było  m. in.: wprowadzanie dzieci w świat polskich tradycji, rozbudzanie uczucia miłości i przywiązania do ziemi ojczystej, kształtowanie postawy szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej, postaci wielkich Polaków, świąt państwowych i rocznic, kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości przedszkolnych, państwowych, rozwijanie poczucia własnej tożsamości narodowej, a także promocja aktywnej postawy obywatelskiej. Podczas zajęć dzieci wzbogacały wiedzę na temat naszej miejscowości oraz regionu, Ojczyzny, zapoznały się z symbolami narodowymi, zapoznały się z kulturą i tradycjami naszego kraju, tańcami, potrawami i strojami regionalnymi. Uczniowie poszerzali również wiedzę na temat świąt państwowych i wiedzą co to znaczy być „patriotą”.

Aby podsumować wiedzę uczniów pani Maria Polańska- Nowak i  uczniowie klasy II i III przebrali się za wybitne postacie związane z historią Polski. Na szkolnym korytarzu mogliśmy więc spotkać: Marię Skłodowskę- Curie,  Piotra Curie, Bolesław Chrobrego,  Jana Pawła II,  Ulricha von Jungingena,  Jana Matejko, Królową Jadwigę, Marię Konopnicką, ks. Ferdynanda Machaya i innych. Uczniowie przygotowali również krótkie informacje na temat swoich postaci.

 

 

Ważna wiadomość dla rodziców zerówki SP Kiczory

Kategoria:

W roku szkolnym 2021/2022 dzieci chodzące do zerówki będą korzystać z pakietu wydawnictwa Nowa Era

 

sześciolatki rocznik 2015 - Nowa Era „Ciekawa zabawa – sześciolatki" - niebieski pakiet

 

pięciolatki rocznik 2016 - Nowa Era „Ciekawa Zabawa – 5 – latki w grupie mieszanej 5-6 lat" - (ważne, żeby popatrzeć czy kolor pakietu jest jasnoniebieski nie zielony )

 

Dzień dziecka 2021

Kategoria:

DZIEŃ DZIECKA 2021r.

 

1 czerwca, wyjątkowy dla wszystkich dzieci dzień, nasi uczniowie spędzili głównie na różnorodnych wycieczkach, których głównym celem była świetna zabawa w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek.

Nasze najmłodsze klasy – II i III po raz kolejny wybrały się z p. Marią Polańską – Nowak do ogrodu pensjonatu „Trzy jaskółki na Siarce”, gdzie czekało już na nich przygotowane  ognisko przez p. Janusza Warzeszaka. W ślad za młodszymi kolegami poszły również klasy IV, V oraz VIII, którzy również spędziły ten czas w swoim towarzystwie na ognisku, ciesząc się czasem beztroski i nadrabiając zaległości towarzyskie. Klasa VIII z wychowawczynią p. Heleną Omylak i p. Wiolettą Machaj wybrali się na ognisko na Polanę w Kiczorach. Z kolei klasy IV i V z wychowawczynią p . Zofią Kowalczyk zapalili ognisko pod lasem, niedaleko szkoły.

Klasa VI i VII Dzień Dziecka spędziła oglądając wybrane przez siebie filmy, urządzając sobie  kino w szkole. Dla urozmaicenia tego dnia również klasa I wraz z p. Marią Flaszczyńską spędziła ten dzień na grach i zabawach ruchowych w szkole. W tym roku chcielibyśmy życzyć naszym uczniom:

Jak najwięcej uśmiechu i radości.

Ciekawości świata.

Najlepszych przygód i wspaniałych przyjaźni.

I żeby tak ponury rok jak ten miniony już Wam się nie powtórzył.

Prezent książkowy do biblioteki szkolnej

Kategoria:

Dzięki dobremu sercu i operatywności jednej z mam, nasza szkolna biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o serię książek, z którą każdy młody sportowiec powinien, i zapewne zechce, się zapoznać. Pani Edyta, wykorzystując swoje kontakty ze znanymi osobistościami, a w tym przypadku głównie z pisarką (autorką książek), pozyskała dla nas plakaty oraz książki o sławnych piłkarzach, życiorysami których interesują się szczególnie młodzi w wieku szkolnym. Liczymy na to, że takowa literatura będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród uczniów, a głównie chłopaków. Niech to będzie pewnego rodzaju odskocznia od rutynowego- jak większość twierdzi- czytania lektur szkolnych. Zapraszamy zatem do biblioteki. Przybywajcie!

Raport dostępności

Kategoria:

images/pdf/raport.pdf

Strona 1

MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ

ul. Wspólna 2/4, 00-926

Warszawa

Nazwa i adres podmiotu publicznego

Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

Raport o stanie

zapewniania dostępności

podmiotu publicznego

Portal sprawozdawczy GUS

portal.stat.gov.pl

Urząd Statystyczny

ul. St. Leszczyńskiego 48

20-068 Lublin

Numer identyfikacyjny

REGON 49066377800000

Stan w dniu 01.01.2021 r. Termin przekazania:

do 31.03.2021 r.

Obowiązek przekazania danych wynika z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

(Dz.U. 2019 poz. 1696, z późn. zm.).

Dane kontaktowe

E-mail sekretariatu podmiotu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-mail kontaktowy osoby, która

wypełniła formularz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon kontaktowy 182634515

Data 2021-03-30

Miejscowość Kiczory

Lokalizacja siedziby podmiotu

Województwo WOJ. MAŁOPOLSKIE

Powiat Powiat nowotarski

Gmina Lipnica Wielka (gmina wiejska)

Podmiot zobowiązany do złożenia raportu o stanie dostępności na podstawie art. 11 ust. 4. ustawy o zapewnianiu

dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (UzD) do:

[ ] 1) ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego

[ X ] 2) wojewody

[ ] 3) nie dotyczy

W przypadku wskazania odpowiedzi „nie dotyczy” prosimy o podanie wyjaśnień:

Dział 1. Dostępność architektoniczna

Liczba budynków, w których podmiot prowadzi podstawową działalność i/lub

obsługę interesantów:

1

1. Czy podmiot zapewnia w tym budynku (tych budynkach) wolne od barier

poziome i pionowe przestrzenie komunikacyjne ?

[ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] W części budynków tak, w części

nie

W przypadku odpowiedzi „W części budynków tak, w części nie” – prosimy o

podanie liczby budynków, w których podmiot zapewnia wolne od barier poziome i

pionowe przestrzenie komunikacyjne:

2. Czy podmiot zastosował w tym budynku (tych budynkach) rozwiązania

architektoniczne, środki techniczne lub posiada zainstalowane urządzenia,

które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem

[ ] TAK

[ X ] NIE

[ ]

Strona 2

pomieszczeń technicznych? W części budynków tak, w części

nie

W przypadku odpowiedzi „W części budynków tak, w części nie” – prosimy o

podanie liczby budynków, w których podmiot umożliwia dostęp do wszystkich

pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych:

3. Czy podmiot zapewnia w tym budynku (tych budynkach) informację na

temat rozkładu pomieszczeń, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub

głosowy?

[ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] W części budynków tak, w części

nie

W przypadku odpowiedzi „W części budynków tak, w części nie” – prosimy o

podanie liczby budynków, w których podmiot zapewnia informację na temat

rozkładu pomieszczeń, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy:

4. Czy podmiot zapewnia (umożliwia, dopuszcza) wstęp do tego budynku

(tych budynków) osobie korzystającej z psa asystującego?

[ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] W części budynków tak, w części

nie

W przypadku wskazania odpowiedzi „W części budynków tak, w części nie” –

prosimy o podanie liczby budynków, do których podmiot zapewnia wstęp osobie

korzystającej z psa asystującego:

5. Czy podmiot zapewnia w przypadku tego budynku (tych budynków)

osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub uratowania w

inny sposób?

[ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] W części budynków tak, w części

nie

W przypadku odpowiedzi „W części budynków tak, w części nie” – prosimy o

podanie liczby budynków, w których podmiot zapewnia osobom ze szczególnymi

potrzebami możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób:

Komentarze i uwagi dotyczące dostępności architektonicznej

Proszę zamieścić tu słowny opis dostępności architektonicznej, wykraczający poza

informacje ujęte powyżej – opis ten będzie stanowić część raportu, który są

Państwo zobowiązani opublikować na swojej stronie podmiotowej Biuletynu

Informacji Publicznej, a w przypadku braku strony podmiotowej Biuletynu

Informacji Publicznej – na swojej stronie internetowej

-

Dział 2. Dostępność cyfrowa

Dane w tym dziale odnoszą się do zgodności z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i

aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848), zwaną UdC, w związku z art. 2 oraz art. 6 pkt 2 ustawy UzD.

1. Liczba prowadzonych stron internetowych i

udostępnianych aplikacji mobilnych, dla których podmiot

posiada deklarację dostępności

Liczba stron: 0

Liczba aplikacji: 0

Strony internetowe i aplikacje mobilne, dla których podmiot posiada deklarację dostępności

Lp. ID a11y-url ID a11y-status ID a11y-data-sporzadzenie

nie posiada deklaracji dostępności Liczba stron: 1

2. Liczba prowadzonych stron internetowych i

udostępnianych aplikacji mobilnych, dla których podmiot

Strona 3

Liczba aplikacji: 0

Prosimy o podanie informacji dotyczących stron, dla których podmiot nie posiada deklaracji dostępności:

Lp. Adres strony internetowej Zgodność z UdC

001 www.spkiczory.pl [ ] Zgodna

[ ] Częściowo zgodna

[ X ] Niezgodna

Prosimy o podanie informacji dotyczących aplikacji, dla których podmiot nie posiada deklaracji dostępności:

Lp. Nazwa aplikacji mobilnej i adres do jej

pobrania

Zgodność z UdC

Komentarze i uwagi dotyczące dostępności cyfrowej

(proszę zamieścić tu słowny opis dostępności cyfrowej,

wykraczający poza informacje ujęte powyżej – opis ten będzie

stanowić część raportu, który są Państwo zobowiązani

opublikować na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji

Publicznej, a w przypadku braku strony podmiotowej Biuletynu

Informacji Publicznej – na swojej stronie internetowej)

-

Dział 3. Dostępność informacyjno-komunikacyjna

1. Czy podmiot zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami obsługę z wykorzystaniem niżej wymienionych

sposobów/środków wspierających komunikowanie się?

(proszę zaznaczyć jedną odpowiedź dla każdego sposobu/środka wymienionego w podpunktach a–h)

a. Kontakt telefoniczny [ X ] TAK

[ ] NIE

b. Kontakt korespondencyjny [ X ] TAK

[ ] NIE

c. Przesyłanie wiadomości tekstowych, w tym z wykorzystaniem wiadomości SMS,

MMS lub komunikatorów internetowych

[ ] TAK

[ X ] NIE

d. Komunikacja audiowizualna, w tym z wykorzystaniem komunikatorów

internetowych

[ ] TAK

[ X ] NIE

e. Przesyłanie faksów [ ] TAK

[ X ] NIE

f. Wykorzystanie tłumacza języka migowego przez strony internetowe i/lub

aplikacje (tłumaczenie online)

[ ] TAK

[ X ] NIE

g. Pomoc tłumacza języka migowego – kontakt osobisty [ ] TAK

[ X ] NIE

W przypadku zaznaczenia odpowiedzi „TAK” – prosimy określić w jakim czasie od

zgłoszenia potrzeby podmiot zapewnia kontakt osobisty z tłumaczem języka

migowego:

[ ] od razu

[ ] w ciągu 1 dnia roboczego

[ ] w ciągu 2-3 dni roboczych

[ ] powyżej 3 dni roboczych

Strona 4

h. Kontakt z pomocą tłumacza-przewodnika (kontakt osobisty) [ ] TAK

[ X ] NIE

2. Czy podmiot posiada urządzenia lub środki techniczne do obsługi osób

słabosłyszących, takich jak np. pętle indukcyjne, systemy FM, systemy na

podczerwień (IR), systemy Bluetooth?

[ ] TAK

[ X ] NIE

W przypadku zaznaczenia odpowiedzi „TAK” – prosimy o podanie liczby

posiadanych urządzeń lub środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących:

Liczba prowadzonych przez podmiot stron internetowych:

(liczba ta powinna być zgodna z sumą stron internetowych wykazanych w Dziale 2)

1

3. Czy podmiot zapewnia na tej stronie internetowej (tych stronach internetowych) informację o zakresie swojej

działalności (głównych zadaniach podmiotu) w postaci:

(zaznaczyć jedną odpowiedź dla każdego sposobu/środka wymienionego w podpunktach a–c)

a. tekstu odczytywalnego maszynowo? [ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] Na części stron tak, na części nie

W przypadku odpowiedzi „Na części stron tak, na części nie” – prosimy o podanie

liczby stron, na których podmiot zapewnia informację o zakresie swojej działalności

w postaci tekstu odczytywalnego maszynowo:

b. nagrania treści w polskim języku migowym (PJM) w postaci pliku wideo? [ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] Na części stron tak, na części nie

W przypadku odpowiedzi „Na części stron tak, na części nie” – prosimy o podanie

liczby stron, na których podmiot zapewnia informacje o zakresie swojej działalności

w postaci nagrania treści w polskim języku migowym:

c. informacji w tekście łatwym do czytania (ETR)? [ ] TAK

[ X ] NIE

[ ] Na części stron tak, na części nie

W przypadku odpowiedzi „Na części stron tak, na części nie” – prosimy o podanie

liczby stron, na których podmiot zapewnia informacje o zakresie swojej działalności

w postaci informacji w tekście łatwym do czytania:

4. Czy podmiot zapewniał w okresie sprawozdawczym – tj. od 20.09.2019 r.

do 01.01.2021 r. – na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami możliwość

komunikacji w formie określonej w tym wniosku?

(proszę zaznaczyć jedną odpowiedź)

[ ] TAK

[ X ] NIE

W przypadku odpowiedzi „TAK” – prosimy o podanie poniżej dodatkowych informacji:

Liczba wniosków – ogółem:

Nazwy użytych form komunikacji określonych we wnioskach ze wskazaniem liczby

użyć każdej z tych form:

(wpisać słownie np. alfabet Lorma - 1 raz, druk w alfabecie Braille’a - 3 razy)

Dział 4. Informacja o dostępie alternatywnym

Uwaga: poniższe pytania odnoszą się do okresu sprawozdawczego – tj. od 20.09.2019 r. do 01.01.2021 r.

1. Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w [ ] TAK

Strona 5

postaci wsparcia innej osoby?

(proszę zaznaczyć jedną odpowiedź)

[ X ] NIE

W przypadku odpowiedzi „TAK” – prosimy o podanie poniżej dodatkowych informacji:

Liczba przypadków zastosowania dostępu alternatywnego w postaci wsparcia innej

osoby:

Uzasadnienie zastosowania tego rodzaju dostępu alternatywnego

2. Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w

postaci wsparcia technologicznego, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych

technologii?

(proszę zaznaczyć jedną odpowiedź)

[ ] TAK

[ X ] NIE

W przypadku odpowiedzi „TAK” – prosimy o podanie poniżej dodatkowych informacji:

Liczba przypadków zastosowania dostępu alternatywnego w postaci wsparcia

technologicznego:

Uzasadnienie zastosowania tego rodzaju dostępu alternatywnego

3. Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w

postaci zmian w organizacji funkcjonowania podmiotu?

(proszę zaznaczyć jedną odpowiedź)

[ ] TAK

[ X ] NIE

W przypadku odpowiedzi „TAK” – prosimy o podanie poniżej dodatkowych informacji:

Liczba przypadków zastosowania dostępu alternatywnego w postaci zmian w

organizacji funkcjonowania podmiotu:

Uzasadnienie zastosowania tego rodzaju dostępu alternatywnego

4. Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w

sposób inny niż wymienione wyżej?

(proszę zaznaczyć jedną odpowiedź)

[ ] TAK

[ X ] NIE

W przypadku odpowiedzi „TAK” – prosimy o podanie poniżej dodatkowych informacji:

Liczba przypadków zastosowania dostępu alternatywnego w sposób inny niż

wymienione wyżej:

Na czym polegało zapewnienie dostępu alternatywnego w sposób inny niż

wymienione wyżej:

Uzasadnienie zastosowania tego rodzaju dostępu alternatywnego

 

 

 

 

Przywitanie wiosny 2021 r

Kategoria:

WIOSENNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA          „RUSZAJ PO ZDROWIE”

 

W piątek 19 marca zakończył się w naszej szkole Wiosenny Tydzień Promocji Zdrowia „RUSZAJ PO ZDROWIE”. Z tej okazji pani pedagog Agata Barszcz przygotowała dla uczniów zadania do zrealizowania w Tygodniu Zdrowia. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie przez cały tydzień  przynosić do szkoły zdrowe kanapki i wodę, zamiast słodkich przekąsek. Ponadto w ciągu całego tygodnia mieli stawiać na aktywność fizyczną i zdrową rywalizację pod hasłem: Zadbaj o swoją kondycję fizyczną! Ostatnim zadaniem było obejrzenie bajki promującej zdrowie z serii Przygody Oli i Stasia oraz wykonanie pracy plastycznej z hasłem promującym zdrowie. Starsze klasy IV-VIII miały pięć zadań do wykonania w ciągu całego tygodnia: przygotować zdrowe śniadanie, pójść na spacer do lasu, przygotować owocowy szaszłyk lub sałatkę owocową, wyjść na spacer na łąkę i nazbierać gałązek wierzbowych oraz wykonać sałatkę jarzynową na śniadanie. Ponadto wychowawcy przeprowadzili na godzinie wychowawczej lekcje o  tematyce: Najlepsze uzależnienie to RUCH i ZDROWE ODŻYWIANIE.

Zakończenie Wiosennego Tygodnia Promującego Zdrowie dla klas 0-III odbyło się 19 marca podczas inscenizacji profilaktycznej pt. „O zdrowie dbamy, bo jedno je mamy!”. W tym dniu również wszystkie dzieci przyszły w kolorowych skarpetach nie do pary okazując w ten sposób integrację z osobami z Zespołem Downa. Natomiast uczniowie klas starszych otrzymali w tym dniu ćwiczenia interaktywne i quizzy o zdrowym stylu życia do rozwiązania.

Dzień kobiet

Kategoria:

„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz w roku się zdarza,

Gdy 8 Marca z gwarem wiosny,
Wytryśnie z kartek kalendarza”.

 

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza.  I mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć wyjątkową atmosferę. Chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni.

 W tym roku uczniowie klasy II i III pod kierunkiem p. Marii Polańskiej- Nowak przygotowali krótkie, humorystyczne przedstawienie w oparciu o gawędę „ Unycki”, w którym w śmieszny sposób pokazali nam często dostrzeganą wśród kobiet próżność i zamiłowanie do kupowania ubrań i fatałaszków. Śmiechu było co nie miara.

Zaczarowana zagroda

Kategoria:

PRZEDSTAWIENIE „ZACZAROWANA ZAGRODA”.

Dnia 24 lutego mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie, na podstawie lektury Aliny i Czesława Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda” przygotowane przez uczniów klasy II i III pod przewodnictwem p. Marii Polańskiej – Nowak. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pokazali swoim młodszym kolegom z klasy I i zerówkowiczom jak wyglądały przygody pingwinów na stacji imienia profesora Dobrowolskiego na Antarktydzie.

Radości i śmiechu było co niemiara. Okoliczności zimowej aury też sprzyjały naszym młodym aktorom, ponieważ mieli gotową scenografię w postaci prawdziwego śniegu. Mamy nadzieję, że nasi drugo i trzecioklasiści nie spoczną na laurach i częściej będą się angażować w takie przedstawienia. Życzymy im dalszych sukcesów.

 

Karnawał 2021

Kategoria:

BAL KARNAWAŁOWY 2021

 

   W dniu 10.02.2021 r. w  naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy  - niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i radości. W szkole pojawiały się kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki, delikatne motylki i biedronki, a chłopcy to super-bohaterowie: Spider-Man, Batman , policjant, kowboj...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.

           Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W sali w czasie tańców było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom, co było głównym celem tego spotkania.