Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Narodowy Dzień Żołnierzy Wykletych

Kategoria:

AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

„Ku chwale tych, co wiedzieli, jak cię kochać Ojczyzno…”

 

        2 marca 2022r. w Szkole Podstawowej im. Bł Jana Pawła II odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, przygotowany przez p. Krzysztofa Wziątka na podstawie jego autorskiego scenariusza

Był to ciekawy i pouczający montaż słowno- muzyczny, który  odsłaniał jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii naszej Ojczyzny. Żołnierze Wyklęci,  zwani także niezłomnymi nie złożyli broni po 1945 roku, prowadzili  nierówną walkę  z nową sowiecką okupacją i komunistyczną władzą tzw. Polski Ludowej. Komuniści nie tylko skazywali na śmierć tych niezłomnych bohaterów, ale chcieli wymazać ich z pamięci Polaków. Występ uczniów wzbogaciły filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia archiwalne i   pieśni, a także wspomnienia uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń.

W obliczu aktualnych wydarzeń – brutalnej agresji rosyjskiej na niepoległą Ukrainę, przesłanie walki o wolność narodów nabiera nowego znaczenia. Poprzez minutę ciszy oddaliśmy hołd poległym mieszkańcom Ukrainy, tak żołnierzom jak i cywilom.

Serdecznie podziękowania należą się p.  Krzysztofowi Wziątkowi i wszystkim uczennicom                                      biorącym udział w przygotowaniu uroczystości za zaangażowanie. Były to: Maja Kiełczewska, Wiktoria Borowy, Oliwia Bagińska, Julia Jasica,  Amelia Słaby, Małgorzata Gnida, Amelia Kramarz i Marika Wójciak.  Ich dojrzała i twórcza postawa jest wyrazem patriotyzmu i przywiązania do wartości narodowych, tak potrzebnych w dzisiejszych czasach.