Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Wycieczka do Krakowa klas IV-VIII

Kategoria:

WYCIECZKA KLAS IV -VIII DO KRAKOWA

17 listopada 2022 r.  uczniowie klas IV-VIII  wyruszyli na całodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjazd realizowany był przy wsparciu finansowym Ministra Edukacji i Nauki  z programu „ Poznaj Polskę”.

Pierwszym  punktem programu było zwiedzanie najpopularniejszego teatru w Krakowie – Teatru im. Juliusza Słowackiego- jednego z najpiękniejszych miejskich gmachów, który działa nieprzerwalnie od 129 lat. Uczniowie mieli okazję poznać jego historię oraz zakamarki, niemożliwe do zwiedzania dla zwykłego widza.

Po godzinnym zwiedzaniu gmachu teatru,  cała grupa udała się wraz z przewodnikiem ulicą Floriańską  na Rynek Główny, gdzie zwiedzili Kościół Mariacki i obejrzeli najsłynniejsze arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – Ołtarz Wielki – dzieło Wita Stwosza. O godzinie 13 wysłuchali hejnał mariacki i udali się na dalsze zwiedzanie. Zdążyli jeszcze zobaczyć Pałac Biskupów Krakowskich ze słynnym Oknem Papieskim, a następnie przeszli jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic w Krakowie- Kanoniczną w kierunku Wawelu. Na chwilę spacerowali po Wzgórzu Wawelskim, zobaczyli dziedziniec królewski, następnie zeszli do Smoczej Jamy i udali się  do autokaru, który zawiózł ich na kolejny etap wycieczki – projekcje filmu familijnego -„Mój przyjaciel lew”. Film opowiadał o nastoletniej Inés i jej bracie Alexie, którzy znaleźli lwiątko, któremu nadali imię King. Gdy okazało się, że mały lew jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, rodzeństwo wpadło na szalony plan – chcieli mu pomóc wrócić do prawdziwego domu.

Po obejrzeniu filmu i chwili odpoczynku, uczniowie udali się na ostatni punkt programu, czyli zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Na początek odwiedzili zrekonstruowaną celę Siostry Faustyny Kowalskiej, w której zmarła. Zobaczyli pamiątki po niej (m. in. pelerynę zakonną, kubeczek, lampkę nocną). Następnie udali się do Sanktuarium, czyli olbrzymiego, dwupoziomowego kościoła. Na poziomie dolnym odwiedzili  5 niezwykłych kaplic. W samym centrum ulokowana jest Kaplica św. siostry Faustyny z wystrojem ofiarowanym przez włoski episkopat, a wokół niej usytuowane są pozostałe 4. Kaplica Krzyża Świętego to fundacja wiernych z Niemiec. Kaplica Matki Boskiej Bolesnej z to z kolei dar Słowaków. Uczniów szczególnie urzekła Kaplica Communio Sanctorum, której wystrój stworzyli Węgrzy. Ostatnią kaplicą była Kaplica św. Andrzeja – jej wystrój został z kolei ufundowany przez Kościół Greckokatolicki z Polski i Ukrainy. To piękne wnętrze sakralne nazywane jest również Kaplicą Pojednania.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach było ostatnim celem wycieczki. Do domu uczniowie wrócili bardzo późno, zmęczeni, ąle bardzo zadowoleni z tak intensywnego dnia.