Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Wycieczka do Oświęcimia

Kategoria:

WYCIECZKA KLASY VII i VIII DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC 

            W dniu 7 października 2019r. uczniowie klas VII i VIII wraz ze swoimi opiekunami- p. Zofią Kowalczyk i p. Wiolettą Machaj odbyli wycieczkę  do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau oraz do Wadowic. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny prezentujący historię powstania i cel założenia obozu oraz zwiedzili obie jego części. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci o tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.

            Drugim celem wycieczki było odwiedzenie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. Świątynia ta w sposób szczególny jest związana z osobą urodzonego w Wadowicach papieża Jana Pawła II( patrona naszej szkoły) .W tym właśnie miejscu 20 maja 1920 r. ochrzczony został mały Karol Wojtyła. W tej świątyni przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Tu był ministrantem. Tu dziękowałem Bogu za dar kapłaństwa i - już jako arcybiskup krakowski - tu przeżywał swój srebrny  jubileusz kapłański.
           

            Wycieczka do Oświęcimia, która niewątpliwie była niezapomnianą lekcją historii zostawi na zawsze ślad w sercach naszych uczniów, którzy zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znajdowali.