Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Szkoła pamięta

Kategoria:

Udział w akcji „Szkoła pamięta”.

Uczniowie naszej szkoły podobnie jak i w zeszłym roku włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Z tej okazji  uczniowie klas 0- III wraz z wychowawcami odwiedzili izbę pamięci  śp. ks. Władysława Pilarczyka, która znajduje się w budynku naszej szkoły.

Uczniowie  w rocznicę  śmierci ks. Pilarczyka mieli okazję zwiedzić  małe muzeum poświęcone jego osobie, które składa się z dwóch pomieszczeń i nosi nazwę „Ekspozycja zbiorów i pamiątek ks. Władysława Pilarczyka”.  W sali głównej znajdują się medale będące podstawę kolekcji. Należą do nich medale królewskie bite w brązie i posrebrzane oraz poświęcone powstaniom narodowym; medale z wizerunkami polskich wodzów i zasłużonych żołnierzy, w tym generałów II wojny światowej działających na terenie kraju i poza jego granicami; medale papieskie - 60 egzemplarzy i in. W jednej z gablot znajduje się ok. 20 medali orawskich wydanych przez ks. Władysława Pilarczyka. Zbiór wzbogaca kilka mniejszych kolekcji, m.in. wytworów sztuki ludowej i zbiór ikonografii. W mniejszej sali wystawowej znajdują się fotografie i dokumenty związane z Fundatorem. 

Dodatkowo przedstawiciele naszej szkoły zapalili symbolicznego znicza na grobie ks.Władysława Pilarczyka pielęgnując w ten sposób pamięć o ważnych postaciach naszego regionu.

 

 #SzkołaPamięta  to akcja pozwalająca dołączyć naszej szkole  do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii.