Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II
w Kiczorach

Slide background

Wycieczka do Warszawy klas IV-VIII

Kategoria:

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 Uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Bł Jana Pawła II w Kiczorach w  ramach projektu Poznaj Polskę w dniach od 11 do 13 maja 2022 r. poznawali stolicę naszego kraju. Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem, a także rozpowszechnienie aktywnej formy wypoczynku. Program był bogaty i bardzo ciekawy.

Swoją przygodę z Warszawą rozpoczęli 11 maja, około godziny 11.00 kiedy to dotarli do miejsca docelowego. Zgodnie z planem wycieczki rozpoczęli zwiedzanie Starego Miasta razem z panem przewodnikiem, który dzielił się z nimi ciekawostkami o Warszawie. Kolejno zwiedzili: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchali historii dotyczącej Kolumny Zygmunta; dziedziniec Zamku Królewskiego; katedrę św. Jana Chrzciciela; Rynek Starego Miasta.  Powitała ich tam Warszawska Syrenka. Odwiedzili także Pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie spacerkiem udali się do Parku Łazienkowskiego. Przeszli obok Szkoły Podchorążych i pomnika Piotra Wysockiego – bohatera powstania listopadowego i dotarli  do Pałacu na wyspie – letniej rezydencji ostatniego króla Polski  (Stanisława Augusta Poniatowskiego). W parku widzieli również teatr na wyspie i pomnik Fryderyka Chopina.  

W trakcie zwiedzania przyjemności dla ducha urozmaicone zostały przyjemnością dla ciała – wspólny obiad wzmocnił podróżników i zachęcił do realizacji ostatniego punktu programu tego dnia – zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki. Pobyt na Tarasie Widokowym górnolotnie, z 30 piętra, raz jeszcze przybliżył piękno stolicy. Następnie tego dnia  zwiedzali stolicę już tylko z okien autokaru. Po tym pełnym wrażeń dniu udali się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędzili w nim czas.

Drugi dzień pobytu w Warszawie również był udany.  Spełnieniem chłopięcych oczekiwań było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Na trasie zobaczyli m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne przeznaczone dla dziennikarzy. Zajęcie miejsc na trybunach było szansą poczuć się jak prawdziwy kibic, a zwiedzanie szatni, w której do meczów przygotowywał się Robert Lewandowski, choć na chwilę, dało im poczucie bycia wielkim piłkarzem. Następnie  pojechali autobusem do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Kolejnym celem podróży był  Plac Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie uczestniczyli przy zmianie warty. Drugi dzień  wycieczki zakończyli wizytą na Cmentarzu na Powązkach.

Trzeciego, ostatniego dnia wycieczki  głównym celem było zwiedzanie Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz warsztaty edukacyjne z historii. Pobyt w Warszawie zakończyli zwiedzaniem Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. Po zasłużonym obiedzie udali się w drogę powrotną na Orawę.

Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tam spotkać. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy byli zadowoleni i mają nadzieję, iż ponownie odwiedzą to wspaniałe miejsce.